Analiza OFE

Kości zostały rzucone.... Chyba już ostatni niedowiarkowie wreszcie przyznają mi rację, że warto wiedzieć troszkę wcześniej, co robią albo co planują największe fundusze. Gdy obserwowałem to, co się dziej w ciągu ostatnich kilku dni (a raczej 2 tygodni) na naszej giełdzie, to uśmiech gościł na mych ustach niemal nieprzerwanie. Fundusze na takim rynku jak nasz podczas nieobecności zagranicznych inwestorów mogą zrobić prawie wszystko. A jak sadze to dopiero początek. Nie nie początek hossy, początek ich coraz większej roli i coraz większego wpływu na koniunkturę. Tak przyznam szczerze, że dzięki publikacjom na stronach Euromoney moich analiz dotyczących funduszy, ktoś zaczął czytać moje wypociny. I pomyśleć, że artykułu naukowe na ten temat zostały napisane ponad 4 lata temu, a wydrukowane 3 lata temu (tak tak hehe – tyle trwa okres wydawniczy publikacji naukowych...). Okazuje się, że póki co narzędzie ciągle działa, pomimo zmieniających się systemów (WARSET) oraz liczby dużych uczestników gry rynkowej. Wychodząc naprzeciw częstym pytaniom odpowiadam: “Nie nie publikuję wszystkiego, co uda mi się wyliczyć”. Niektóre rzeczy są nie zweryfikowane. A inne wolę zachować dla siebie. Zresztą raz chyba odważyłem się podać dokładniejszy skład portfela OFE CU i zaraz potem na moja głowę spadły gromy. Wolę więc oficjalnie przedstawiać te informacje, które łatwo można zweryfikować.

No dobrze. Zastanówmy się, jak daleko jeszcze mogą zajść fundusze w swych szarżach ułańskich. Tutaj będę konsekwentny. Na razie nie ma podstaw do ogłoszenia końca hossy. Dopóki największe fundusze nie zaczną redukować udział akcji w portfelu (TFI sprzedając, OFE wstrzymując się z kupnem) , to należy trzymać się blisko nich i podążać ich śladami. Nikomu nie stanie się krzywda, a zarobić można sporo, o czy się przekonaliśmy. Nie znaczy to, że nie może wystąpić jakaś korekta. Być może zbliżamy się do czegoś takiego. Jeden z najbardziej aktywnie grających TFI właśnie zmniejszy dość znacznie udział akcji w swym portfelu. Mowa oczywiście o DWS. Nie wiem, czy to zmniejszenie udziału akcji w portfelu nastąpiło w drodze sprzedaży akcji, czy w drodze otwarcia dużej ilości krótkich pozycji w kontraktach. Myślę, że i jedno i drugie po trosze. TFI Pionner III tez nieco zmniejszył udział akcji w portfelu, ale nadal jego zaangażowanie jest jednym z największych w historii tego funduszu. Nie do pokonania są jednak fundusze emerytalne. Co prawda Commercial Union jakby stonował nieco i zaprzestał kupowania akcji po niebotycznych cenach, ale jego konkurenci: Nationale Nederlanden, AiG oraz PZU idą na całość. Zresztą przekonacie się o tym przeglądając wykresy zamieszczone w dalszej części komentarza. Cóż więcej dodać. Hossa w pełni, ale już co niektórzy zaczynają odcinać kupony. Ja bym jednak wykorzystał nadchodząca korektę na powiększenie długich pozycji chyba, że w międzyczasie okaże się, że fundusze nagle zmieniły zdanie i zaczynają opuszczać okręt.

Przejdźmy teraz do konkretów.

Tradycyjnie spójrzmy na wykres prezentujący udział akcji w portfelu wyliczony dla czterech największych OFE Wykres mówi sam za siebie. Według moich szacunków udział akcji w portfelach 4 największych OFE wynosi obecnie powyżej 31%. Cześć tego wzrostu jest wywołana wzrostem wartości posiadanych akcji, lecz jest to tylko jeden czynnik wzrostu udziału akcji w portfelu. Drugim czynnikiem, dużo ważniejszym jest jednak olbrzymie kupno akcji. Co ciekawe te największe zakupy zostały dokonane w listopadzie (pamiętacie mój komentarz sprzed 2 tygodni? Hehe). I znowu musie się zmienić moje nastawienie. W kwietniu 2000 przestrzegałem o nadchodzącej bessie w świetle moich analiz. Na przełomie października i listopada zacząłem powoli mówić o hossie wywołanej przez fundusze. Obecnie radzę nadal trzymać długie pozycje, ale obserwować, czy aby nie zacznie się redukcja. Jak zwykle postaram się z “małym” wyprzedzeniem podać ewentualne pojawiające się sygnały zagrożenia.

Niemal dokładnie tak samo wygląda sytuacja w przypadku wszystkich funduszy emerytalnych razem wziętych. Tym razem zdania co do kierunku ruchu indeksów giełdowych są jednakowe zarówno wśród dużych jak i małych OFE.

Co ciekawe najsłabiej kupującym był OFE Commercial Union Ale warto pamiętać, że fundusz ten jako pierwszy z wielkiej czwórki rozpoczął mocne kupowanie akcji. Pozostała trójka wydaje się więc gonić uciekającego konkurenta i jak widzimy robią to dość konsekwentnie i agresywnie. Zresztą proszę spojrzeć: Nationale Nederlanden PZU AIG

Zobaczmy teraz czy coś się zmieniło w przypadku TFI od ostatniego komentarza.

Zacznijmy od TFI Pionieer I oraz Pionieer III jakby lekko redukowały. Wzrost cen akcji powinien dodatkowo powiększać udział akcji w ich portfelach, a tak się nie dzieje jak widzimy. To może oznaczać sprzedaż niektórych walorów. Obecne obliczenia są dość istotne statystycznie, o czym świadczy bardzo wysoka wartość korelacji pomiędzy zmianą jednostki uczestnictwa a zmianą wartości indeksu WIG (przerywana linia pomocnicza koloru niebieskiego). Wartość korelacji wynosi prawie 1,0, co oznacza bardzo wiarygodne szacunki.

Jeszcze szybciej musza pozbywać się akcji fundusze DWS I oraz DWS III No cóż widzimy, że różnica między TFI a OFE jest dość znaczna. Te pierwsze grają w krótszych okresach i starają się przynajmniej częściowo wykorzystywać wahania cen akcji. Te drugie jak już zaczynają kupować, to robią to bez względu na cenę.

Podobnie jak parę tygodni temu proponuję porówna wielkość TFI i OFE. Przekonamy się, jak szybko powiększa się przepaść dzeląca TFI i OFE pod względem ich wielkości aktywów.

Zobaczmy jak to wglądało na koniec listopada Widzimy, że nadal największymi TFI są Poneer oraz DWS. Lecz w dolnej tabelce możemy zobaczyć, iż OFE są o ponad miliard złotych większe od TFI. Zobaczmy teraz jak zmieniła się sytuacja w porównaniu z końcem października. Patrząc na tabelę zmian możemy się przekonać, że w ciągu ostatniego miesiąca wartość aktywów TFI wzrosła o 164 miliony złotych, podczas gdy OFE aż o 790,6 miliona. Co ciekawe wartość akcji w portfelach TFI wzrosła aż o 365 milionów złotych, lecz i tak jest to mniej niż w przypadku OFE (wzrost o 421 milionów złotych). W przypadku TFI musieliśmy mięć do czynienia z przerzuceniem części środków z papierów dłużnych do akcji, gdyż wzrost wartości akcji był większy niż wszystkich aktywów razem wziętych.

Zanim napiszę podsumowanie proponuję spojrzeć na wykres OFE21 na tle WIG

Wartość indeksu WIG doszła do 18 tysięcy (połowa sierpnia), podczas gdy indeks OFE21 jest teraz dużo wyżej niż w lipcu. Warto się nad tym zastanowić...

Ah zapomniałbym podać wartości indeksu OFE21. Na dzień 19 grudnia wynosi ona 1052,92 a tutaj są do ściągnięcia wszystkie wartości historyczne tego mojego indeksu.

Podsumowanie

Fundusze robią co chcą. Zechciały mieć hossę i ją sobie zrobiły. Póki co nie widać, aby miały już ją zakończyć. Chyba jedynie jakiś krach w Stanach w Europie mógłby spowodować małe zamieszanie u nas. Ale jak sadzę i tak będzie to jedynie korekta, może nawet głęboka, ale tylko korekta. Zmianę trendu na spadkowy zapoczątkuje znaczna redukcja akcji z portfeli funduszy. Postaram się jednak wcześniej to wykryć tak, aby najwierniejsi moi czytelnicy byli dobrze do tego przygotowani. I tyle na ten temat. Chyba wszystko zostało powiedziane. Jedynymi małymi sygnałami ostrzegawczymi jest fakt powolnego redukowania akcji przez największe TFI. Ale jak na razie OFE dalej ciągną rynek. Nie ma powodów do obaw dopóki ci ostatni nie zwiną żagli. Czekamy teraz na uzdrawiającą korektę, a potem nowa fala hossy. Może ostatnia? Pamiętajmy o dwóch datach, o których często wspominam: 31 grudnia 2000 oraz 21 maja 2001. Życzę wesołych Świąt wszystkim moim czytelnikom, smacznej choinki i wesołego karpia ;-)

Jacek Maliszewski

Jacek Maliszewski

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne
WIG -3,79% 55 250,95
2020-02-24 16:14:01
WIG20 -4,23% 2 000,16
2020-02-24 16:29:45
WIG30 -4,08% 2 316,39
2020-02-24 16:29:00
MWIG40 -3,33% 3 921,59
2020-02-24 16:14:45
DAX -4,16% 13 014,39
2020-02-24 16:27:00
NASDAQ -3,15% 9 275,15
2020-02-24 16:27:00
SP500 -2,71% 3 247,20
2020-02-24 16:27:00

Znajdź profil

Przejdź do strony za 5 Przejdź do strony »

Czy wiesz, że korzystasz z adblocka?
Reklamy nie są takie złe

To dzięki nim możemy udostępniać
Ci nasze treści.