Altus wciąż mocno spada. TFI i KNF reagują na artykuł

Akcje Altus TFI doznały w czwartek kolejnej potężnej przeceny. To reakcja inwestorów na zdementowane już przez KNF doniesienia o odebraniu spółce licencji na zarządzanie funduszami alternatywnymi.

Aktualizacja: W czwartek wieczorem spółka poinformowała o powiadomieniu prokuratury. Treść oświadczenia zarządu publikujemy na końcu artykułu.

(Bankier.pl)

Notowane na GPW akcje Altus TFI potaniały dziś o ponad 30 proc., do poziomu 1,85 zł. Dla porównania, jeszcze tydzień temu walory spółki wyceniano na ponad 7 zł.

Altus mocno tanieje od momentu zatrzymania i aresztowania Piotra Osieckiego i Jakuba Ryby, przewodniczącego rady nadzorczej i członka zarządu TFI. Ostatnie dni przyniosły szereg negatywnych informacji dla spółki, co z kolei odbiło się także na notowaniach spółek znajdujących się w portfelu TFI.

Za bezpośredni powód dzisiejszych spadków uznać należy jednak artykuł opublikowany w środę wieczorem przez „Business Insider”. Z jego treści wynikało, jakoby w październiku KNF miała odebrać Altusowi licencję na zarządzanie funduszami alternatywnymi (FIZ, FIZAN, NS FIZ). Zdaniem portalu, podobny los miałby spotkać także Trigon TFI.

Na doniesienia te zareagował wczoraj Jacek Barszczewski, rzecznik prasowy KNF. – Na tym etapie nic nie jest przesądzone, jeśli chodzi o postępowania: ani termin wydania decyzji, ani możliwe rozstrzygnięcia. A jeśli nie ma takiej informacji w KNF, to nie ma nigdzie – napisał Barszczewski na Twitterze.

Po wypowiedzi nadzorcy rynku, treść artykułu została nieco zmodyfikowana. Przykładowo, fraza „Komisja Nadzoru Finansowego zadecyduje o odebraniu firmie Altus TFI licencji” została zamieniona na „Komisja Nadzoru Finansowego może zadecydować o odebraniu firmie Altus TFI licencji”. Sam tytuł artykułu, który pierwotnie brzmiał „Afera GetBack zaczyna rozlewać się po całym rynku. Altus i Trigon utracą licencję” został uzupełniony o znak zapytania na końcu.

Reakcja TFI

Na artykuł „BI” zareagowało już Trigon TFI, które w oświadczeniu przesłanym do naszej redakcji stanowczo dementuje wczorajsze doniesienia i zapowiada wejście na drogę prawną.

- Trigon oświadcza, że informację tę należy traktować jako plotkę będącą elementem wyjątkowo agresywnego czarnego PR prowadzonego wobec Trigon TFI przez ostatnie kilka miesięcy – czytamy w oświadczeniu.

- Trigon TFI już zlecił renomowanej kancelarii prawnej przygotowanie wobec Business Insider m. in. pozwu o odszkodowanie, którego wartość może sięgnąć kilkuset milionów złotych. Już podjęliśmy stanowcze kroki prawne wobec obecnych członków zarządu GetBack i niektórych uczestników rynku, występując m. in. z pozwami o ochronę dóbr osobistych – dodano.

Jak tłumaczy TFI, wciąż trwa postępowanie KNF w sprawie naruszenia obowiązków związanych ze współpracą z GetBackiem. Trigon dodaje, że w tej sytuacji „nie jest zatem proceduralnie możliwe w demokratycznym państwie prawa, aby wyniki tej kontroli w postaci decyzji administracyjnej o rzekomym odebraniu licencji były znane na wiele tygodni przed ich zakończeniem i przed umożliwieniem Trigon TFI wypowiedzenia się co do zebranego przez KNF materiału” oraz deklaruje, że na bieżąco współpracuje z KNF w ramach prowadzonego postępowania.

- Gdyby plotka była prawdziwa oznaczałoby to, że postępowania i kontrola prowadzone przez KNF mają pozorowany charakter, co jest wnioskiem absurdalnym. Dowodzi to ponad wszelką wątpliwość, że przedstawiona informacja przez Business Insider jest nieprawdziwa i stanowi wyjątkowo agresywny czyn nieuczciwej konkurencji – dodaje Trigon.

Z prośbą o komentarz zwróciliśmy się także do Altus TFI. Jak poinformował odpowiadający za kontakty z inwestorami Piotr Góralewski, spółka planuje wydanie komunikatu w tej sprawie. Jego treść opublikujemy niezwłocznie po otrzymaniu.

Komisja Nadzoru Finansowego wszczęła postępowanie administracyjne wobec Noble Funds TFI, Saturn TFI, Trigon TFI i Altus TFI pod koniec lipca 2018 r. Sprawa dotyczy potencjalnych naruszeń obowiązków w zakresie bieżącego nadzoru nad wykonywaniem przez GetBack zarządzania portfelami wierzytelności sekurytyzacyjnych FIZ

Najbliższe posiedzenia KNF zaplanowano na 18 września i 2 października.

[Aktualizacja: Komunikat KNF]

W czwartek po południu Komisja Nadzoru Finansowego wydała komunikat w spawie artykułu Business Insidera. Poniżej zamieszczamy jego pełną treść.

W odniesieniu do publikacji prasowych portalu Business Insider Polska z dnia 5 września 2018 r. odnośnie postępowań administracyjnych prowadzonych wobec Trigon TFI oraz Altus TFI Urząd KNF podkreśla, że do czasu zakończenia postępowań nie można przesądzać o terminie ich zakończenia oraz o ich wyniku. Byłoby to zaprzeczenie podstawowych zasad państwa prawa.
 
Urząd KNF zwraca uwagę, że w myśl art. 21 MAR publikowane treści dotyczące rynku kapitałowego podlegają ocenie w kontekście uznania ich za potencjalną manipulację zagrożoną karą grzywny do 5 mln zł albo karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5 lub obu tym karom łącznie z uwagi na fakt, że mogą wywoływać nieodwracalne konsekwencje dla inwestorów i innych uczestników rynku finansowego.

[Aktualizacja: Oświadczenie zarządu Altus TFI]

W związku z opublikowaniem przez Business Insider Polska artykułu pt. „Afera GetBack zaczyna rozlewać się po całym rynku. Altus i Trigon utracą licencję.” Altus TFI oświadcza, że złożył w tej sprawie zawiadomienie do prokuratury. 

W przekonaniu Altus TFI publikacja ta może być uznana za manipulację kursami akcji, której konsekwencje ponoszą uczestnicy rynku kapitałowego; zarówno Klienci TFI i funduszy emerytalnych, akcjonariusze Altus TFI jak i pozostałych Spółek wymienionych w artykule. Zwróciła na to także uwagę KNF w swoim komunikacie z 6 września br.

W konsekwencji ww. publikacji kapitalizacja wymienionych w niej firm oraz Altus TFI istotnie się  zmniejszyła.

Artykuł sprawia wrażenie jakby został napisany bez podstawowej wiedzy nt. przebiegu postępowania KNF, w trakcie którego zbierane są materiały, dodatkowe wyjaśnienia i analizy, a wieńczyć je powinna stosowna uchwała Komisji.

Postępowanie trwa, wymieniana jest korespondencja, spółka składa stosowne wyjaśnienia, które w naszym przekonaniu skutkować powinny umorzeniem postępowania KNF.

Wierzymy, że KNF nie prowadzi swoich postępowań w sposób pozorowany, z góry zakładając ich wynik.

Michał Żuławiński

Źródło:
Firmy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 qbas112

Szkoda ze altus nie informuje ze sa przesłanki do likwidacji funduszy akcyjnych z fio. Info wisi na ich stronie. Dziwne, są notowani na gpw, to info powinno być nie tylko na ich stronie?

! Odpowiedz
13 11 mul_roboczy

Zobaczcie sobie kto jest właścicielem bi.pl i bankier.pl. Oba serwisy nieraz puszczały fakenews wpływając w znacznym stopniu na notowania !
Niestety prokuratura i KNF należą do PISu i wolą rozmontowywać dalej GPW szukając kozła ofiarnego przed wyborami, niż zająć się faktycznie ściganiem oszustów !

! Odpowiedz
1 10 modulometer

za to się ukazuje w wydawnictwie prawnie odpowiada red. naczelny a nie właściciel. Lepiej zobacz kto jest naczelnym Insidera - bodaj wuefista z wykształcenia. Jak się takich ludzi bierze do tworzenia magazynu o skomplikowanej materii świata finansów i prawa to jest jak jest. A sam dziennikarz może sobie pisać co mu tam się podoba - dopóki razem z naczelnym tego nie opublikują.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 13 ertom

Ciekawe czy Jakubus opuścił tonący okręt. Miesiąc temu zwiększył zaangażowanie w Altusa powyżej 5%

! Odpowiedz
16 23 janusz26904029

Trzeba pamiętać, że nie zdementowali, że kara będzie. Nie zdementowali również w Trigonie, że próbowali przenieść aktywa do Skarbca - bo faktycznie próbują. I tu się nasuwa pytanie po co to robią, jeśli nie ma żadnego problemu w spółce.

Spadki jakoś wyprzedziły ten cały artykuł, to by rzeczywiście wiele wyjaśniało.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
5 7 elon80

pewnie robią to po to aby jeśli znowu ktoś będzie chciał paszkwile słać to nie uderzy w Trigon tylko musiałoby uderzać w Skarbiec co nie jest już tak proste. Wydaje się że własnie jest to w interesie tych którzy mają jednostki w funduszach trigona

! Odpowiedz
1 9 janusz26904029 odpowiada elon80

Tyle że Trigon naprawdę ma spór z Getbackiem i to nie jest paszkwil. Jeśli spółka nie ma na tyle racji w sporze, że musi przesuwać aktywa, to o czymś świadczy, a konkretnie - o braku podstawowego zaufania do systemu w którym operują. Dlaczego klient miałby im ufać w takim razie?

! Odpowiedz
1 0 elon80 odpowiada janusz26904029

Ma spór bo wypowiedział umowy serwiserskie - ten spór powinien rozstrzygnąć sąd a nie dziennikarze. Paszkwil to artykuł, że stracą licencję. Jak można zdementować informacje o decyzji która jeszcze nie zapadała? Wytłumaczysz mi to?

! Odpowiedz
13 21 tomaszjk

W każdej plotce jest ziarno prawdy. Kto wie jakie jeszcze trupy wylecą z szafy.

! Odpowiedz
8 30 dziki_losos

"pozwu o odszkodowanie, którego wartość może sięgnąć kilkuset milionów złotych" - nie sądzę...

! Odpowiedz
ALTUSTFI -0,57% 3,46
2019-02-22 17:00:48

Największe wzrosty i spadki

PCS55A1 PKO Akcji Rynku Złota A1 (Parasolowy FIO) 122,21  zł 18,01 (17,28%)
PCS55 PKO Akcji Rynku Złota (Parasolowy FIO) 120,03  zł 17,64 (17,23%)
PCS35A1 PKO Surowców Globalny A1 (Parasolowy FIO) 134,99  zł 13,42 (11,04%)
KAH02 Esaliens Akcji (Esaliens Parasol FIO) 353,40  zł -9,06 (-2,50%)
ALT49 Raiffeisen Aktywnego Inwestowania (Raiffeisen SFIO Parasolowy) 74,12  zł -2,65 (-3,45%)
CAB39 Rockbridge FIO WIG20 Lewarowany (d. Rockbridge FIO Strategii Akcyjnej) 1 022,56  zł -41,24 (-3,88%)
PCS55A1 PKO Akcji Rynku Złota A1 (Parasolowy FIO) 122,21  zł 22,51 (22,58%)
PCS55 PKO Akcji Rynku Złota (Parasolowy FIO) 120,03  zł 21,98 (22,42%)
ALL75 Allianz Artificial Intelligence (Allianz SFIO) 117,95  zł 19,21 (19,46%)
SPM37 Trigon Medycyny i Innowacji FIZ 104,38  zł -8,54 (-7,56%)
SKR41 Skarbiec Rynków Surowcowych (Skarbiec FIO) 45,63  zł -4,83 (-9,57%)
INV04 First Private Equity FIZ AN 961,70  zł -110,37 (-10,29%)
KAH15 Esaliens Okazji Rynkowych (Esaliens Parasol Zagraniczny SFIO) 117,80  zł 18,13 (18,19%)
PCS55A1 PKO Akcji Rynku Złota A1 (Parasolowy FIO) 122,21  zł 17,78 (17,03%)
PCS55 PKO Akcji Rynku Złota (Parasolowy FIO) 120,03  zł 16,95 (16,44%)
SPM18 Trigon Polskie Perły FIZ 89,41  zł -49,24 (-35,51%)
ALT49 Raiffeisen Aktywnego Inwestowania (Raiffeisen SFIO Parasolowy) 74,12  zł -44,22 (-37,37%)
GTI38 Inventum Premium SFIO (w likwidacji) -15,14  zł 446,78 (-96,72%)

Znajdź profil