REKLAMA
ZAGŁOSUJ

Alior Bank dokona odpisu na ok. 140 mln zł; obniży to wynik finansowy netto w II kw.

2019-07-09 20:46
publikacja
2019-07-09 20:46

Alior Bank podjął decyzję o dokonaniu odpisu aktualizującego, którego wielkość szacuje na blisko 140 mln złotych, skutkującego obniżeniem wyniku finansowego netto w II kwartale 2019 roku - podał bank w komunikacie.

fot. Jaap Arriens/NurPhoto via ZUMA Press / / FORUM

"W związku z trwającym procesem restrukturyzacji klienta Banku działającego w branży spożywczej, w odniesieniu, do którego Bank w dniu 05 czerwca 2019 r. rozpoczął proces wypowiadania pakietu umów kredytowych (...), Bank podjął decyzję o dokonaniu odpisu aktualizującego, którego wielkość szacuje na blisko 140 mln złotych, skutkującego obniżeniem wyniku finansowego netto w II kwartale 2019 r. Kwota ekspozycji związanej z finansowaniem Klienta przez Grupę Kapitałową Alior Bank na dzień publikacji raportu wynosi 234,7 mln złotych" - napisano w komunikacie.

Na początku czerwca bank informował, że wypowiedział umowę faktoringu odwrotnego klientowi działającemu w branży spożywczej. Alior podał wtedy, że kwota ekspozycji związanej z finansowaniem klienta wynosi 233,1 mln zł.

Dzień wcześniej Zakłady Mięsne Henryk Kania podały, że Alior Bank wypowiedział spółce umowę faktoringu odwrotnego i w ciągu 7 dni roboczych oczekuje spłaty z tego tytułu 88,4 mln zł. ZM Kania informowały, że na 5 czerwca 2019 roku przypada termin spłaty Alior Bankowi dwóch kredytów o łącznej wartości 60 mln zł i że spółka nie posiada środków na ich spłatę.

"Uwzględniając aktualny status procesu restrukturyzacji, podjęliśmy decyzję, aby dowiązać rezerwy w związku z ekspozycją na klienta Banku działającego w branży spożywczej. Na podstawie posiadanych informacji szacujemy, że skala odpisów w drugim kwartale wyniesie blisko 140 mln złotych, co odbije się niekorzystnie na naszym wyniku finansowym za ten okres. Mimo wyższych rezerw, wspieramy działania klienta ukierunkowane na restrukturyzację spółki i wierzytelności, w tym pozyskanie strategicznego inwestora branżowego. Uważnie monitorujemy sytuację i rozpoczęliśmy prace jako członek Rady Wierzycieli tej spółki” - powiedział, cytowany komunikacie prasowym Marek Szcześniak, wiceprezes Alior Banku, odpowiedzialny za zarządzanie ryzykiem. 

ana/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Najlepsze konta dla płacących kartą lub telefonem - styczeń 2022 r.

Najlepsze konta dla płacących kartą lub telefonem - styczeń 2022 r.

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Prognozy i wyniki finansowe

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki