5 banków, w których nie zapłacisz za wcześniejszą spłatę kredytu hipotecznego

analityk Bankier.pl

Kupno nowego mieszkania, a później sprzedaż starego lokum – to jedna z sytuacji, w których kredyt hipoteczny może pełnić rolę „finansowego pomostu”. Środki pożyczone od banku potrzebne są wówczas tylko na kilka lat. W kilku bankach za wcześniejszą całkowitą spłatę zobowiązania lub nadpłacenie większości kapitału nie zapłacimy nic, niezależnie od momentu, w którym zdecydujemy się na taki krok.

Do niedawna banki udzielające kredytów hipotecznych mogły swobodnie ustalać wysokość opłat za wcześniejszą spłatę lub nadpłatę zobowiązania. Rynkowym standardem było pobieranie kilkuprocentowej prowizji liczonej od wnoszonej przez klienta spłaty przez 3-5 lat od podpisania umowy. Zdarzały się także przypadki, gdzie z dodatkowym obciążeniem trzeba było się liczyć przez cały okres trwania kontraktu.

(ingimage)

Pod koniec lipca w życie weszła ustawa o kredycie hipotecznym, w której ustalono zasady wcześniejszej spłaty zobowiązania. W przypadku kredytów ze zmienną stopą procentową, dominujących na polskim rynku, rekompensatę za wcześniejszą spłatę można zastrzec tylko w pierwszych trzech latach trwania umowy. Opłata nie może być wyższa niż 3 proc. spłacanej kwoty i nie może przekroczyć kwoty odsetek naliczonych od spłacanej kwoty w okresie roku od momentu faktycznej spłaty.

Banki mogą dostosować się do przepisów i przenieść je wprost do swojej taryfy opłat. Drugą możliwością jest zaproponowanie warunków lepszych niż przewiduje ustawa. Taką drogę wybrało kilku kredytodawców, w tym banki, które można zdecydowanie zakwalifikować do grupy najbardziej aktywnych na rynku i często wybieranych przez kredytobiorców.

Spłacasz, kiedy chcesz

Najlepszym wyjściem z punktu widzenia klientów poszukujących finansowania pomostowego, „hipotecznej chwilówki”, jest zupełny brak opłat za wcześniejszą spłatę lub nadpłatę kredytu. Można wówczas, jeśli pozwala na takie rozwiązanie zdolność kredytowa, np. zakupić nowe mieszkanie i dostosować je do swoich potrzeb, a dopiero po przeprowadzce zająć się sprzedażą poprzedniego lokalu i spłacić zobowiązanie w większości lub w całości.

Zerową stawkę opłaty za wcześniejszą spłatę proponują:

W tych instytucjach kwota i moment nadpłaty nie ma znaczenia – nie wiąże się z żadnymi dodatkowymi obciążeniami. W eurobanku bez żadnych konsekwencji można nadpłacić maksymalnie 30 proc. pożyczonego kapitału. mBank nie pobiera z kolei prowizji, jeśli nie spłacamy całości długu. Stawki te obowiązują w pierwszych trzech latach od zawarcia umowy. Później, zgodnie z regulacjami ustawy, opłata nie występuje.

Michał Kisiel

Źródło:
Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
3 5 elzbieta12345

A czy może Pan podać szczegóły ustawy, dzięki której po 3 latach od momentu pobrania kredytu hip. bank nie może pobierać opłat? Nie wiedziałam, że tak jest i ta informacja jest dla mnie bardzo ważna.

! Odpowiedz
2 5 m.kisiel

Te przepisy dotyczą tylko umów zawartych od 22.7.2017 - https://www.bankier.pl/wiadomosc/Nowa-ustawa-o-kredycie-hipotecznym-co-warto-wiedziec-7533056.html

! Odpowiedz
0 0 elzbieta12345 odpowiada m.kisiel

ok, dziękuję za odpowiedź.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne
WIBOR 6M 0,0000 1,7900%
2020-02-20
WIBOR 3M 0,0000 1,7100%
2020-02-20
LIBOR 3M CHF -0,0022 -0,7060%
2020-02-14
EURIBOR 3M -0,0050 -0,4150%
2020-02-21