REKLAMA
CHCESZ ZACZĄĆ INWESTOWAĆ?

mBank obniżył prognozę wzrostu gospodarczego Polski w '22 r. do ok. 4 proc. z 4,6 proc. [opinia]

2022-08-18 10:04
publikacja
2022-08-18 10:04
mBank obniżył prognozę wzrostu gospodarczego Polski w '22 r. do ok. 4 proc. z 4,6 proc. [opinia]
mBank obniżył prognozę wzrostu gospodarczego Polski w '22 r. do ok. 4 proc. z 4,6 proc. [opinia]
fot. Grand Warszawski / / FORUM

Po danych o PKB w II kw. mBank obniżył swoją prognozę wzrostu gospodarczego Polski w całym 2022 r. do ok. 4 proc. z 4,6 proc. szacowanych wcześniej - wynika z czwartkowego raportu banku. mBank podtrzymał jednocześnie prognozę wzrostu PKB w 2023 r. na poziomie 0,4 proc.

"Choć na rocznych dynamikach wciąż widnieje wzrost PKB (o 5,3 proc. rdr) to w ujęciu kdk PKB był niższy niż w poprzednim okresie (o 2,3 proc. kdk). Spowolnienie jest coraz bardziej widoczne, a perspektywy też nie rysują się w różowych barwach. Przed popadaniem w nadmierny pesymizm powstrzymuje nas jednak brak znajomości struktury PKB (szczegóły poznamy z końcem miesiąca) oraz fakt, że dotychczas byliśmy już pesymistami" - napisano w raporcie.

"Prognozie na 2022 należy się jednak rewizja. Nasza dotychczasowa prognoza +4,6 proc. jest za wysoka, obniżamy ją w okolice 4 proc. Wzrost na 2023 rok pozostawiamy taki, jaki dotychczas prognozowaliśmy: +0,4 proc." - dodano.

Jak wynika z szybkiego szacunku PKB w II kw. wzrósł o 5,3 proc. rdr wobec oczekiwań na poziomie +6,0 proc. W ujęciu kwartał do kwartału PKB spadł o 2,3 proc. Pełne dane Główny Urząd Statystyczny przedstawi 31 sierpnia.

"Perspektywy na kolejne kwartały też nie rysują się najlepiej. Dalsze schodzenie z zapasów będzie obniżać dynamiki wzrostu. Negatywny wpływ będzie mieć też bardzo wysoka inflacja (deflator będzie się jeszcze zwiększał kdk pomiędzy III, a II kwartałem), która mocno nadgryzie realne dochody i zyski. Konsumenci nie są w stanie poprawiać tak szybko swoich nominalnych bilansów, podobnie jak firmy nie będą w stanie przerzucić kosztów na ceny, zwłaszcza przy niższych wolumenach" - oceniają ekonomiści mBanku.

Zdaniem autorów raportu wzrost wynagrodzeń zaczyna tracić impet, a firmy zaczynają coraz mocniej odczuwać spowolnienie globalnej gospodarki.

"Wynagrodzenia - choć wysokie w dynamikach rocznych - powoli gasną, co widać na wskaźnikach odsezonowanych. Wiele wzrostów płac już się zrealizowało, a trudno renegocjować pensje kilka razy w roku. W fazę chłodzenia koniunktury wchodzimy też z coraz większą podażą uchodźców na rynku pracy. Schodzenie z zapasów powinno obniżać też bieżącą produkcję, a co za tym idzie nowe zatrudnienie/nadgodziny. Siła konsumenta powinna więc słabnąć" - dodają.

"W przypadku firm dochodzi wpływ ze strony gospodarki globalnej. Zarówno USA jak i Europa spodziewają się spowolnienia, co przekłada się na słabe perspektywy dla eksporterów i firm w ich łańcuchach dostaw. Inwestycje są pod ciągłym negatywnym wpływem niepewności: zarówno wojna w Ukrainie, ale też np. ceny i dostępność surowców" - dodano.

Ekonomiści zaznaczają też, że zarówno konsumpcja, jak i inwestycje będą pod coraz wyraźniejszym wpływem wysokich stóp procentowych.

Dodano, że na wzrost gospodarczy może jednak oddziaływać luźna polityka fiskalna, szczególnie, że rok 2023 jest rokiem wyborczym w Polsce.

"Po stronie ewentualnych plusów (za silniejszym wzrostem/mniejszą skalą hamowania/perspektywą szybszego odbicia) pojawiają się dalsze działania ze strony polityki fiskalnej (pobudzające konsumpcję, być może ukierunkowane też na doraźne ratowanie firm, które popadną w problemy kosztowe). Nadchodzący rok wyborczy może też przynieść wzrosty wydatków rządowych (płace w budżetówce?) i inwestycji publicznych - szczególnie jeśli część z nich była zblokowana w tym roku przez ceny materiałów, albo rozpisane zostaną nowe konkursy przy zaktualizowanych cennikach, albo przy cofnięciu się cen materiałów będzie łatwiej część zrealizować przy starych założeniach" - oceniają ekonomiści mBanku. (PAP Biznes)

pat/ gor/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Najlepsze konto dla wymagających Klientów

Najlepsze konto dla wymagających Klientów

Komentarze (1)

dodaj komentarz
podatnik-
Brawo PAP Biznes a za nim pat/ gor/ przypominam, o czym piszecie ano skrobiecie o PRLu bis, który jest bankrutem od poczęcia, czyli na początek trzeba to ogłosić i zacząć reformę finansów. Dalej w PRLu bis jest kilka montowni, kilka zakładów rzemieślniczych i troszkę kopalin niestety niedochodowych! czyli brak gospodarki i dlatego Brawo PAP Biznes a za nim pat/ gor/ przypominam, o czym piszecie ano skrobiecie o PRLu bis, który jest bankrutem od poczęcia, czyli na początek trzeba to ogłosić i zacząć reformę finansów. Dalej w PRLu bis jest kilka montowni, kilka zakładów rzemieślniczych i troszkę kopalin niestety niedochodowych! czyli brak gospodarki i dlatego nie może być recesji, która dotyka gospodarki a wygląda to tak: ani to kraj ani to państwo ten PRL bis, który 18 sierpnia 2022 to bardziej kolonia niewolnicza niż kraj, stworzony przy stole zwanym okrągłym i podczas pijackich libacji w Magdalence pod polityczną mafię, kolesiów, przekrętów, złodziejstwa i niespotykaną arogancję władzy! Bardziej miejsce dla kombinatorów, gdzie zwykły człowiek jest niczym, a przestępców się chroni. Zwykły człowiek nie odczuwa że to "jego kraj", gdzie miliony młodych, zdolnych, wykształconych, kreatywnych ludzi wyjechało za przysłowiowym chlebem? Gdzie przyzwoity człowiek nie ma szans na pracę, bo ją po znajomości dostają kolesie, gdzie na badania czy operację czeka się kilka lat. I na koniec gdzie już w 2009 r. człowiek Prezydenta śp. Lecha Kaczyńskiego Piotr Kownacki jako prezes PKN Orlen zarabiał dziennie 31.000,00 PLN słownie trzydzieści jeden tysięcy złotych a maksymalna emerytura powstańca, który walczył za Warszawę wraz z kombatanckimi dodatkami wynosi 1.500,00 PLN słownie jeden tysiąc pięćset złotych miesięcznie i to wszystko powstało pod czujnym okiem dwóch niezależnych telewizji założonych przez kapusi SB i którego całkowite zadłużenie przekroczyło 7 bilionów(naszych bilionów) PLN. Tak więc na początek trzeba powołać/założyć/zbudować państwo o nazwie Polska.! Następnie troszkę sprawiedliwości w stylu Maximilien Marie Isidore de Robespierre następnie od USA zaległy Plan Marshall'a lub od Rosji, to tyle na początek! I MATA może być Prezydentem już POLSKI!

Powiązane: Gospodarka i dane makroekonomiczne

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki