REKLAMA

Zmiany w hipotekach: klienci nie będą zadowoleni

Hanna Hylińska2012-10-29 06:00
publikacja
2012-10-29 06:00
Z końcem roku zainteresowanie kredytami hipotecznymi rośnie, przede wszystkim ze względu na zakończenie programu Rodzina na swoim. Banki nie pozostają statyczne i wprowadzają zmiany w ofertach. Zmieniają się warunki udzielania kredytów hipotecznych i wysokość marż. W większości przypadków przyszli kredytobiorcy nie będą zadowoleni.

Zmiany w hipotekach: klienci nie będą zadowoleni
Źródło: Thinkstock

Kilka banków zdecydowało się na zmianę siatki marż, wprowadzenie wymogu posiadania znacznego wkładu własnego czy ograniczenie obniżek oprocentowania w zamian za wykupienie dodatkowych produktów z oferty banku. Osoby będące coraz bliżej decyzji o wybraniu konkretnej instytucji powinny zatem na bieżąco sprawdzać, czy bank, z którego usług zamierzają skorzystać, nie pogorszył oferty.

Do ING tylko ze sporymi oszczędnościami


ING Bank Śląski należał do grupy instytucji, które zawsze wymagały od klientów posiadania wkładu własnego. Wcześniej było to jednak minimum 10 proc. wartości nieruchomości, obecnie jest to dwukrotnie więcej. Osoby, które nie posiadają przynajmniej 20 proc. oszczędności stanowiących wkład własny w zakup nieruchomości, nie będą miały szansy na uzyskanie kredytu.

PKO BP obniża marżę. Ale tylko powyżej 300 tys. zł


Dotychczas osobom zainteresowanym ofertą kredytów hipotecznych bank proponował marżę 1,2 proc. Obecnie klienci mogą skorzystać z marży o 0,05 proc. niższej, wynoszącej 1,15 proc. Promocyjna marża dotyczy jednak tylko tych klientów, którzy pożyczą powyżej 300 tysięcy złotych.

Prześwietlamy banki. Gdzie warto wziąć kredyt?
kredyt na mieszkanie Na jakich warunkach i komu bank pożyczy ponad 330 tysięcy złotych? Czy banki surowo podchodzą do oceny zdolności kredytowej klientów? Sprawdź w najnowszym rankingu kredytów hipotecznych.
więcej…

Jeszcze wyższa obniżka za cross-selling w Banku Millennium


Z początkiem października bank wprowadził nowe zasady obniżek marży kredytu hipotecznego. Do tej pory klienci zakładający rachunek z kartą płatniczą mogli liczyć na obniżkę marży o 0,3 proc. Obecnie klienci mogą zaoszczędzić jeszcze więcej jeśli zdecydują się na przekazanie na konto wynagrodzenia, bank obniży marżę kredytu o 0,5 proc. Co ważne, instytucja nie podaje wymaganej minimalnej kwoty przelewu od pracodawcy.

W BNP Paribas, Banku Pocztowym i Banku BGŻ marże w górę. Pekao obniża


W ostatnim czasie trzy banki podwyższyły stawki marż kredytów hipotecznych. Zmiany dotyczą zarówno tych, którzy wnioskują o kredyt bez posiadania wkładu własnego, jak i klientów, którzy pożyczą tylko część kwoty potrzebnej na zakup domu czy mieszkania.

Dotychczas BNP Paribas kusił niską marżą w wysokości 0,9 proc. przez pierwsze 5 lat kredytowania. Po tym okresie marża wzrastała do poziomu 1,25 proc. Teraz instytucja zmienia ofertę klienci mogą liczyć na marżę 1,1 proc. przez pierwsze 5 lat posiadania zobowiązania, po tym czasie składowa oprocentowania wzrasta do wysokości 1,45 proc.

»Co lepsze - „Rodzina na swoim” czy „Mieszkanie dla młodych”?

W przypadku Banku Pocztowego zmianie uległy marże dla klientów posiadających od 30 do 50 proc. wkładu własnego w zakup nieruchomości. Do tej pory kredytobiorcy z oszczędnościami mogli liczyć na stawkę 1,3 proc., obecnie jest to 1,45 proc.

W przypadku Banku BGŻ klienci, którzy wykupią dodatkowe produkty, otrzymają marżę 2,05 proc., wcześniej zaś mogli liczyć na 1,8 proc. dla kredytów nieprzekraczających 150 tysięcy złotych. Bank obniża marżę w zależności od wkładu własnego. Przykładowo, jeśli przy wspomnianej kwocie klienci dysponują oszczędnościami w wysokości 20 proc. otrzymają marżę 1,65 proc.

Drugim bankiem, który zdecydował się na obniżki jest Pekao SA. Tu zmianie uległy stawki minimalne niezależnie od kwoty kredytu i posiadanego wkładu własnego, klienci otrzymają marżę w wysokości 1,34 proc. (wcześniej 1,59 proc.).

Zmiany są, ale tylko w kilku instytucjach


Podsumowując ostatnie modyfikacje, największe zmiany dotyczą Banku ING, Banku Pocztowego, BNP Paribas i Banku BGŻ. Pierwsza instytucja wykluczyła część klientów, którzy nie posiadają odpowiedniego wkładu własnego i postawiła jedynie na tych kredytobiorców, którzy przedstawią wyższe zabezpieczenie. W przypadku Banku Pocztowego, BNP Paribas i BGŻ marże poszły w górę, co może także mieć związek z zakończeniem dopłat do kredytu.

Niewykluczone, że na tego typu podwyżki zdecydują się kolejne instytucje, mając na uwadze wzmożone zainteresowanie kredytami mieszkaniowymi.

Hanna Hylińska
Redaktor Bankier.pl
Źródło:
Tematy
Otwórz Konto w aplikacji mobilnej GOmobile.

Otwórz Konto w aplikacji mobilnej GOmobile.

Advertisement

Komentarze (1)

dodaj komentarz
~m_b
"Zmiany w hipotekach" dla mnie hipoteka ma konkretne znaczenie, dla Pani redaktor to kredyt hipoteczny, to nie skrót, a partactwo dziennikarskie.

Powiązane: Mieszkanie na kredyt

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki