Zmiany w dopłatach na budowę domów. Będzie łatwiej uzyskać dofinansowanie

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej poinformował wczoraj o zmianach, jakie wprowadził w programie dopłat do kredytów na budowę domów energooszczędnych. Uzyskać dofinansowanie ma być łatwiej dzięki złagodzeniu warunków i parametrów technicznych oraz uproszczeniu procedur.

Elastyczne podejście, łagodniejsze wymagania dotyczące wskaźników i parametrów technicznych, ułatwienia proceduralne oraz możliwość obniżenia kosztów – to zmiany w programie dopłat do kredytów na budowę domów energooszczędnych, jakie ogłosił wczoraj NFOŚiGW.

Uproszczenie procedur, złagodzenie wymagań

– Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom potencjalnych beneficjentów, zarząd NFOŚiGW wprowadził ułatwienia w realizacji programu „Poprawa efektywności energetycznej. Część 3) Dopłaty do kredytów na budowę domów energooszczędnych”. Ponad dwa lata funkcjonowania programu i upowszechniania na rynku budowlanym standardów energetycznych NF15 i NF 40 pozwoliły na wprowadzenie łagodniejszego podejścia do warunków technicznych, koniecznych do spełnienia w ramach ubiegania się o dofinansowanie – czytamy w komunikacie Funduszu.

 – Oprócz ww. zmian parametrów technicznych wprowadzono również ułatwienia proceduralne np. wyeliminowano konieczność przedstawiania przez beneficjenta w dokumentacji: projektu budowlanego oraz świadectwa charakterystyki energetycznej. Ponadto wprowadzono dowolność i zarazem możliwość obniżenia kosztów weryfikacji, poprzez pominięcie konieczności przeprowadzenia weryfikacji projektu budowlanego w procesie ubiegania się o dotację (beneficjent może lecz nie musi). Wyodrębniono także część wymogów związanych z programem i przekształcono je w zalecenia – poinformowano.

Kwoty dofinansowania bez zmian

Jeśli chodzi o wysokość dopłat – te nie uległy zmianie. Warto przypomnieć, że dla budujących energooszczędnie, NFOŚiGW przygotował dofinansowanie w wysokości 30 tysięcy złotych do domu energooszczędnego (standard energooszczędności NF40) i 50 tysięcy złotych na tzw. dom pasywny (standard NF 15).

Z programu mogą również skorzystać nabywcy domów lub mieszkań (koniecznie o niskim zapotrzebowaniu na energię) od dewelopera, w tym również od spółdzielni mieszkaniowej. W przypadku zakupu mieszkań w pasywnych budynkach wielorodzinnych można uzyskać do 16 tysięcy złotych, a w energooszczędnych – do 11 tysięcy zł brutto. Dofinansowanie ma formę częściowej spłaty kapitału kredytu bankowego, zaciągniętego na budowę lub zakup domu czy zakup mieszkania.

Ma być łatwiej – czy będzie więcej chętnych?

Formalnie zmiany zaczęły obowiązywać od 5 grudnia br. Natomiast banki powinny przyjmować wnioski kredytowe na nowych zasadach nie później niż od stycznia 2016 r. Uproszczenia proceduralne i złagodzenie wymagań ma najprawdopodobniej na celu zwiększenie popularności programu wśród beneficjentów. Już w lipcu tego roku pisaliśmy o tym, że niewielu jest chętnych na kredyt z taką dopłatą.

Obecnie z zarezerwowanych na ten cel (na lata 2014-2018) 300 mln zł, Fundusz dofinansował 128 przedsięwzięć i rozdysponował 4,22 mln zł. Stanowi to zaledwie 1,4% ogólnego budżetu. Oczywiście na ostateczną ocenę programu dopłat do domów i mieszkań energooszczędnych jest jeszcze za wcześnie. Dopiero kolejne lata pokażą, czy rzeczywiście zainteresuje on budujących i kupujących własne M. Wydaje się, że jego monitorowanie i dostosowywanie do potrzeb i oczekiwań beneficjentów może w tym tylko pomóc. Warto pamiętać, że program powstał w odpowiedzi na unijne przepisy, które zobowiązują państwa członkowskie do doprowadzenia do tego, aby od początku 2021 roku wszystkie nowo powstające budynki były obiektami „o niemal zerowym zużyciu energii”. Teraz dopłata jest zachętą do energooszczędnego budownictwa, za kilka lat taki wymóg może stać się obowiązkiem wszystkich inwestorów w Polsce.

Katarzyna Wojewoda-Leśniewicz

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
3 3 ~ann

Jak ktoś ma za dużo kasy może całkiem fajne lokaty założyć
i jeszcze dostać kasę za założenie, można poczytać tu: http://goo.gl/j1d1Yy
http://okazjeinternetowe.pl

! Odpowiedz
3 1 ~Dziarski

Uważam, że warto teraz wchodzić w SUNEX. To jest info dobre dla tej firmy, która jest na GPW jako jedyna z branży energii ze źródeł odnawialnych. Do tego pozytywne rozstrzygnięcia na szczycie klimatycznym - 100 mld euro dla branży...

! Odpowiedz
9 4 ~PiotrN

A czemu ja - frankowicz mam dopłacać komuś do kredytu? Bo czemu? Mnie nikt nie dopłacił.

! Odpowiedz
1 3 ~Anna

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
3 3 ~styropian

Za rok , rząd zrobi taki program że wszyscy dostaną kredyty na dowód jak przed kryzysem w USA , a potem wszystkich zadłuży odsetkami na 100 lat ,, to wiadomo nie od dziś że tak to działą , bo jak nie to znowu wyjedzie 2 mln Polaków , a innej oferty na razie nie ma

! Odpowiedz
5 4 ~jan

Ale was kole w oczy, ze rząd stara się uproscic procedury tak by ktoś mogl w końcu z tego skorzystać. Obecny rząd nie daje tych pieniędzy z księżyca- one sa do wykorzystania w ramach "dotacji". Poprzedni rząd nic nie zrobil, by można było skorzystać z ochlapow unijnych i to jest dla was w porządku. Ludzie, opamiętajcie się. Te ochlapy przepadną, jak się nie pospieszymy, a końcu dopłacamy do unijnych dotacji, wiec lepiej wychodzić z jak najmniejsza strata.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
3 18 ~JP

Emeryci, rencisci i niewolnicy za poltorasia doplacaja cwaniaczkom zeby sobie wille budowali. Przy okazji zarobiaja banksterzy ktorzy plawia sie w zlocie... a bydlo dalej zasuwa i oddaje 70% dochodzów we wszelkich daninach... dawniej byla dziesiecina dzis jest siedemdziesiecinach - nowoczesne niewolnictwo !

! Odpowiedz
4 1 ~jasne

Są jeszcze znajomi partii rządzących - jak spokojnie policzysz to tylko ci w tym tygodniu mianowani wyciągną z tego co obywatele wpłacają paręset tysięcy miesięcznie. To dopiero początek obsadzania etatów. I wiem co napiszesz ze PO też to robiło i zgoda. Tylko ja byłem przekonany że PIS chce pomóc ludziom a nie znajomym. A póki co obsadza stanowiska a reformy przekłada (jak frankowicze czy kwota wolna, dziecko też już nie jest każde). Jeżeli dodasz powiększanie deficytu (co rząd już zrobił nowelą budżetu) to czy oni są jacyś inni? Robią to co poprzednicy, tylko lud ciemny jeszcze tego nie widzi i czeka na cud.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
4 6 ~mieszkaniec

30 tys to niewiele przy budowie domu. A przy okazji zacheca by ludzie nie smrodzili okolic dymem z pieca. Mamy sasiadow ktorzy truja z malego domku jak megaelektrownia. Ale Wy musicie od razu hejtowac

! Odpowiedz
4 19 ~autor

Wszystkim w tym kraju dopłacają, dają, darują itd. A może by tak z tym skończyć i wrócić do realiów.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne
WIBOR 6M 0,1600 1,7900%
2020-02-19
WIBOR 3M -0,1300 1,7100%
2020-02-19
LIBOR 3M CHF -0,0068 -0,7038%
2020-02-13
EURIBOR 3M 0,0010 -0,4020%
2020-02-19