Do 50 tys. zł dopłaty do budowy domu. Chętnych na razie niewielu

Z programu dopłat do kredytów na budowę lub zakup mieszkań i domów energooszczędnych, który ruszył w 2013 roku, skorzystało do tej pory zaledwie 91 kredytobiorców. Chętni mogą uzyskać nawet 50.000 zł dofinansowania. Z puli 100 mln zł zarezerwowanych na dopłaty w latach 2013-2015 wykorzystano obecnie zaledwie około 3 mln zł.

Co jest powodem niedużej popularności programu - czy winne są jego zbyt restrykcyjne warunki, czy raczej to sami budujący i nabywcy nie są zainteresowani ekologicznymi rozwiązaniami?

30-50 tysięcy zł dopłaty do domu, 11-16 tysięcy zł do mieszkania

Zgodnie z założeniami programu, do 50 tysięcy złotych dopłaty mogą uzyskać osoby decydujące się na budowę tzw. domu pasywnego (o standardzie energooszczędności NF15), a do 30 tysięcy złotych osoby budujące tzw.  dom energooszczędny (o standardzie NF40). Z programu mogą również skorzystać nabywcy domów lub mieszkań (koniecznie o niskim zapotrzebowaniu na energię) od dewelopera, w tym również od spółdzielni mieszkaniowej. W przypadku zakupu mieszkań w pasywnych budynkach wielorodzinnych można uzyskać do 16 tysięcy złotych, a w energooszczędnych – do 11 tys. zł brutto.

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) zarezerwował na dopłaty do umów kredytu zawieranych w latach 2013-2015 100 mln zł. Łącznie w programie w latach 2013-2018 przewidziano rozdysponowanie 300 mln zł. Pierwsze kredyty z dotacją zostały udzielone w III kwartale 2013 roku, a pierwsze dopłaty wypłacono w 2014 roku. Odstępy czasu między udzieleniem kredytu a wypłatą dotacji tłumaczy Jacek Zamielski z NFOŚiGW: – Kredyty uruchamiane są zarówno na przedsięwzięcia będące w trakcje realizacji, jak też planowane. Dotacja wypłacana jest po zakończeniu budowy, potwierdzonej pozytywną weryfikacją standardu – wyjaśnia.

Jeśli dopłata - to do domu energooszczędnego od dewelopera

Zgodnie z najświeższymi danymi przekazanymi Bankier.pl przez koordynatora projektu przy NFOŚiGW dotychczas wypłacono 2.910.000 zł na 91 przedsięwzięć. – Banki wystąpiły z wnioskami na kolejne 10 domów wybudowanych w standardach NF15 i NF40. Łączna kwota dotychczas przyznanych dotacji to 3.230.000 zł, środki na wspomniane 10 przedsięwzięć zostaną wypłacone w najbliższych dniach – wskazuje Jacek Zamielski. – Wypłaty w całości dotyczą domów energooszczędnych. Nie posiadamy jeszcze wniosków dotyczących zrealizowanych mieszkań, jednak pierwsze kredyty na ten cel zostały już udzielone. Większość wypłat dotyczy inwestycji zrealizowanych przez deweloperów – zauważa.

Wypłaty dopłat zdecydowanie częściej (82 przypadków) dotyczą tzw. domów energooszczędnych o standardzie NF40 niż tzw. domów pasywnych o standardzie NF15 (9 przypadków). – Liczby dowodzą o większej popularności standardu NF40, najprawdopodobniej ze względu na mniej wymagające parametry do spełnienia – komentuje przedstawiciel NFOŚiGW.

Polacy nie chcą być „eko”?

Jak wskazuje koordynator projektu, przyczyn małej popularności programu może być wiele. ­i trudno mówić w tym przypadku o niechęci korzystania z tego typu proekologicznych rozwiązań. – Przyczyną może być chociażby fakt uruchomienia programu w pełni dopiero w końcu 2013 r. Proces budowy trwa średnio około dwóch lat, dlatego biorąc pod uwagę możliwość realizacji wypłat po uzyskaniu standardu – wyjaśnia Zamielski.

– Program był kilkakrotnie modyfikowany pod kątem ułatwień w spełnieniu standardu przez potencjalnych beneficjentów i jest na bieżąco monitorowany. Na popularność programu może wpływać również niewielka liczba oferowanych na rynku projektów domów energooszczędnych oraz docierające sygnały o trudnej do przejścia przez kredytobiorców procedury bankowej w związku z udzielaniem kredytów zabezpieczanych hipoteką, przy stosunkowo niskich kwotach kredytów – dodaje. 

Na ostateczną ocenę programu dopłat do domów i mieszkań energooszczędnych jest oczywiście zdecydowanie za wcześnie. Obecny rok i kolejne lata pokażą, czy rzeczywiście zainteresuje on budujących i kupujących własne M. Na pewno odpowiada potrzebom środowiska i unijnym przepisom, które zobowiązują państwa członkowskie do doprowadzenia do tego, aby od początku 2021 roku wszystkie nowo powstające budynki były obiektami „o niemal zerowym zużyciu energii”. Teraz dopłata jest zachętą do energooszczędnego budownictwa, za kilka lat taki wymóg może stać się obowiązkiem wszystkich inwestorów w Polsce.

Katarzyna Wojewoda-Leśniewicz

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
0 2 ~Damian

Mieszkam w domu w pasywnym od kilku lat. Jest cieplutki, rachunki za miesiąc za CAŁY zużyty prąd 200-250zł (lato-zima).
O dotację zacząłem się starać, ale w trakcie drogi przez mękę przy uzyskaniu następnego bzdurnego papierka machnąłem ręką na te marne grosiki co NFOSiGW chce mi "dać". Stwierdziłem, że żaden bank nie będzie mi wchodził na hipotekę i nie będzie współwłaścicielem mojego domu przez następne 5 lat, bo w trakcie może dużo się zmienić. Za dużo jest oszustw ze strony prezesów banków, KNF , komorników, syndyków itd. gdzie w majestacie prawa przejmowane są nasze nieruchomości.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~kokl

No lipa

! Odpowiedz
0 0 ~kenneth

Nazywam się Kenneth Mitchell jestem się w USA. i będzie jak do publikowania prac ręka Boga dla ogółu społeczeństwa. Bóg był bardzo wdzięczny do mnie i mojej rodziny. 5 miesięcy temu został poważnie szukając pożyczki o wartości $ 90,000.00 na zakup domu w moim kraju (USA). I byłem oszukany przez różnych kredytodawców online, ale dwa tygodnie temu i został skierowany do pożyczkodawcy w Internecie przez znajomego i nazwę kredytodawcy jest Kenneth Mitchell.Who jest prezesem Leed Way Kredytowej Firm, będę doradzać ktoś zainteresowany prawdziwy kredyt powinien skontaktować się z człowiekiem o pożyczkę za pośrednictwem [kennethmitchellloancompany@gmail.com] dla każdej kwoty kredytu.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 2 ~ramseydickson

Czy .potrzebujesz pilną pożyczkę spłacić rachunki i rozliczenia długów jeśli tak napisz do nas dzisiaj na: ramseydickson@outlook.com

! Odpowiedz
1 4 ~Daniel

Hora dotacja. Tyle co otrzymasz dotacji to prawie na spłatę odsetek i zostanie na waciki.

! Odpowiedz
5 7 ~haha

a ja sobie buduje ekologiczny dom bez żadnych dopłat. Pompa ciepła, fotowoltaika, ocieplenie i stolarka okienna pod dom pasywny. Nie potrzebuję kredytów. Jakby było bez kredytu, to pewnie i po dofinansowanie bym się uśmiechnął a tak mam gdzies dopłaty, mam taki kaprys to sobie buduje

! Odpowiedz
3 1 ~vinni

Ile kosztuje cie fotowoltaika?tez o tym mysle

! Odpowiedz
2 7 ~liczydło

OK , dopłata dopłatą . TYLKO PO CO TEN KREDYT?? to samo przy zakupie auta elektrycznego w salonie itp . Bez udziału baku się nie obejdzie .

! Odpowiedz
0 4 ~Realista

To jest sciema jakie 50 tys

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne