REKLAMA

Zapowiedź dnia - 8 lipca 2021 r.

Michał Żuławiński2021-07-08 07:22analityk Bankier.pl
publikacja
2021-07-08 07:22
Zapowiedź dnia - 8 lipca 2021 r.
Zapowiedź dnia - 8 lipca 2021 r.
/ Bankier.pl

Przed nami czwartek, 8 lipca, 189. dzień roku. Oto zapowiedź najważniejszych wydarzeń dnia oraz krótka lista tematów, o których warto wiedzieć od samego rana.

Tematy dnia

To już pewne – będzie rekord upadłości konsumenckiej. W ciągu pierwszych sześciu miesięcy 2021 r. upadłość ogłosiło ponad 9 tys. osób. Oznacza to wzrost w porównaniu z analogicznym okresem zeszłego roku o 126 proc.

Dziś decyzja RPP. W centrum uwagi inflacja obecna i przyszła. 8 lipca po raz ostatni przed wakacyjną przerwą zbierze się Rada Polityki Pieniężnej. W centrum uwagi będą nowe prognozy dotyczące PKB i inflacji, które mogą „ustawić” kwestię podwyżek stóp procentowych w najbliższych miesiącach.

Ranking kont oszczędnościowych. TOP5 daje od 1 do 2 proc. rocznie. Pięć najlepszych kont oszczędnościowych z dodatkowymi warunkami zachęca zainteresowanych stawką w wysokości od 1 do 2 proc. w skali roku.

Rząd uderzy w piratów drogowych. Planuje wyższe mandaty. Ministerstwo Infrastruktury opracowało projekt zmian przepisów, które w konsekwencji mają wymusić bezpieczniejszą jazdę na drogach - pisze czwartkowy "Dziennik Gazeta Prawna".

Projekt noweli ustawy o radiofonii i telewizji PiS. TVN24 może mieć kłopot. Doprecyzowanie regulacji umożliwiających przeciwdziałanie przez KRRiT przejęciu kontroli nad nadawcami RTV przez podmioty spoza UE zakłada projekt nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji wniesiony do Sejmu przez grupę posłów PiS.

Morawiecki pisze do Babisza w sprawie Turowa i zarzuca niechęć do współpracy. Dziś rusza kolejna runda negocjacji. Ich klimat jest fatalny. Z naszych informacji wynika, że szef polskiego rządu przekazał Czechom nieformalny list, w którym zarzuca im niechęć do współpracy.

Wydarzy się w Polsce

Sejm. Dziś w drugim dniu obrad Sejmu posłowie podejmą szóstą próbę wyboru nowego Rzecznika Praw Obywatelskich; jedynym zgłoszonym kandydatem na to stanowisko jest prof. Marcin Wiącek. Początek głosowań zaplanowano na godz. 16.

Premier. Dziś przed południem w Siedlisku Polanka (woj. mazowieckie) premier Mateusz Morawiecki weźmie udział w wydarzeniu promującym szczepienia przeciw COVID 19; przewidziano wypowiedź szefa rządu dla mediów.

Lotnictwo. 13:00 Konferencja prasowa wiceministra infrastruktury Marcina Horały w związku z rozpoczęciem konsultacji społecznych projektu dokumentu "Polityka rozwoju lotnictwa cywilnego w Polsce do 2030 r. (perspektywą do 2040 r.)"

Wydarzy się na świecie

Sofia. W bułgarskiej stolicy zaczyna się dwudniowy szczyt Inicjatywy Trójmorza z udziałem prezydenta RP Andrzeja Dudy i szefów państw wszystkich 12 członków inicjatywy. W pierwszym dniu obrady będą poświęcone ekonomicznym aspektom porozumienia, do 9 lipca.

Budapeszt. Wchodzi w życie ustawa zakazująca "promocji" homoseksualizmu wśród nieletnich.

Strasburg. Parlament Europejski głosuje w sprawie łamania praw człowieka w Hongkongu po zamknięciu dziennika Apple Daily.

Wilno. Wizytę na Litwie rozpoczyna premier Hiszpanii Pedro Sanchez.

Nikozja. Wizyta przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen na Cyprze.

Bałtyk. Rozpoczęcie nowych oględzin wraku promu "Estonia", 27 lat po jego zatonięciu na Morzu Bałtyckim, do 18 lipca.

Wiedeń. Proces byłego wicekanclerza Austrii Heinza-Christiana Strachego z prawicowo-populistycznej Austriackiej Partii Wolności (FPOe) oskarżonego o korupcję, do 9 lipca.

Genewa. Trwa 47. sesja Rady Praw Człowieka ONZ; do 15 lipca.

Odessa. Trwają ukraińsko-amerykańskie ćwiczenia na Morzu Czarnym; do 10 lipca.

Cannes. Trwa 74. Festiwal Filmowy, do 17 lipca.

Londyn. Dom aukcyjny Sotheby's organizuje specjalną aukcję listów miłosnych i innych przedmiotów autorstwa poetki Sylvii Plath.

Kalendarium ekonomiczne 8 lipca 2021 r.

09:00 – Węgry – inflacja konsumencka

14:30 – USA – Tygodniowe dane o bezrobociu

Podsumowanie sesji

Polska:  WIG20 odzyskał siły. Spółki handlowe napędziły mocne wzrosty

USA: Wall Street w górę, S&P 500 znowu z rekordem

Zobacz tabele notowań | Aktualne notowania kontraktów na indeksy |

Kalendarium giełdowe

CAVATINA - Zakończenie budowy księgi popytu wśród inwestorów instytucjonalnych i przyjmowania zapisów w transzy inwestorów detalicznych.

LABOCANNA - Dzień ustalenia prawa poboru akcji serii D.

CIECH - Wypłata dywidendy 3 zł na akcję.

Pełne kalendarium spółkowe | Wiadomości z rynków | Komunikaty ESPI

#TegoDnia 8 lipca

1497 – Vasco da Gama wyruszył z portu w Lizbonie w poszukiwaniu drogi morskiej do Indii.

1776 – W Filadelfii po uderzeniach w Dzwon Wolności odczytano publicznie Deklarację Niepodległości Stanów Zjednoczonych.

1777 – Republika Vermontu przyjęła konstytucję, która jako pierwsza zniosła niewolnictwo na części obszaru USA.

1869 – Na Wawelu odbył się powtórny pogrzeb szczątków króla Kazimierza III Wielkiego.

1889 – Ukazało się pierwsze wydanie amerykańskiego dziennika „Wall Street Journal”.

1932 – Wielki kryzys: indeks Dow Jones na nowojorskiej giełdzie osiągnął najniższy poziom w historii (41,22 pkt).

1937 – Japonia wypowiedziała wojnę Chinom.

1933 – Polska przystąpiła do tzw. „bloku złotego”. Należące do niego Szwajcaria, Belgia, Holandia, Włochy i Polska pod przewodnictwem Francji, dążyły do dalszego utrzymania waluty opartej na złocie.

1980 – Rozpoczął się strajk w świdnickich zakładach WSK, zapoczątkowujący falę strajków i przemiany polityczne w kraju.

1997 – Węgry, Czechy i Polska zostały zaproszone do NATO.

2007 – W Seattle został zaprezentowany Boeing 787 Dreamliner.

Źródła: PAP, Investing.com, Wikipedia

Źródło:
Michał Żuławiński
Michał Żuławiński
analityk Bankier.pl

Redaktor prowadzący działu Rynki Bankier.pl. Wraz z zespołem śledzi bieżące wydarzenia na polskiej giełdzie i globalnych rynkach finansowych, analizuje dane gospodarcze z kraju i ze świata, monitoruje politykę banków centralnych itp. Miłośnik nowych technologii, zarówno w obszarze mediów, jak i szeroko pojętego inwestowania. Laureat nagrody specjalnej w konkursie dla dziennikarzy ekonomicznych Narodowego Banku Polskiego im. Władysława Grabskiego. Tel: 604 678 518

Tematy
Konto Firmowe i Karta przez rok za bezwarunkowe 0 zł

Konto Firmowe i Karta przez rok za bezwarunkowe 0 zł

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Zapowiedź dnia

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki