REKLAMA

Zapowiedź dnia - 4 sierpnia 2021 r.

Michał Żuławiński2021-08-04 07:23analityk Bankier.pl
publikacja
2021-08-04 07:23
Zapowiedź dnia - 4 sierpnia 2021 r.
Zapowiedź dnia - 4 sierpnia 2021 r.
/ Bankier.pl

Przed nami środa, 4 sierpnia, 216. dzień roku. Oto zapowiedź najważniejszych wydarzeń dnia oraz krótka lista tematów, o których warto wiedzieć od samego rana.

Tematy dnia

Na śmieciówce strach o pracę. Widmo czwartej fali koronawirusa nie uspokaja nastrojów. Ostatnie wyniki badania Głównego Urzędu Statystycznego na temat koniunktury konsumenckiej pokazują, że Polacy coraz mocniej obawiają się utraty pracy i pogorszenia sytuacji finansowej.

Dino warte już ponad 30 mld zł. Właściciel sieci najbogatszym Polakiem? Dino to jedna z najwspanialszych giełdowych historii ostatnich lat. Dzięki systematycznemu i dynamicznemu rozwojowi sieci inwestorzy z ogromnym optymizmem wyceniają spółkę.

Zysk netto Banku Pekao powyżej oczekiwań. Zysk netto grupy Banku Pekao SA w drugim kwartale 2021 roku wzrósł do 604,8 mln zł z 359,2 mln zł rok wcześniej - poinformował bank w raporcie.

Deweloper kupił teren FSO na Żeraniu. "Skala inwestycji będzie ogromna". Tereny przy ulicy Jagiellońskiej, gdzie kiedyś tętniła życiem fabryka, w której powstawały perły polskiej motoryzacji, zmieni oblicze. Gigantyczny teren o powierzchni 62 hektarów kupił właśnie deweloper.

Na świecie pojawią się miliony ton zużytych baterii z pojazdów elektrycznych. Dynamiczny wzrost branży pojazdów elektrycznych sprawia, że w najbliższych latach na świecie pojawią się miliony ton akumulatorów nienadających się już do użycia w samochodach.

Drożej w hipotecznych promocjach. Sprawdzamy oferty. Sierpniowe edycje promocji kredytów hipotecznych stoją pod znakiem podwyżek stawek. Dotyczy to zarówno zmiennego, jak i stałego oprocentowania. Bankier.pl sprawdza, w których bankach trwają specjalne akcje wspierające sprzedaż.

Obajtek: Staramy się bardzo mocno stabilizować ceny paliw w detalu. Staramy się naprawdę bardzo mocno stabilizować ceny paliw w detalu - powiedział we wtorek prezes PKN Orlen. Dodał, że rekordowe zyski spółki za dwa kwartały br. to efekt m.in. właściwych decyzji inwestycyjnych.

Wydarzy się w Polsce

Senat. Dziś Senat rozpoczyna trzydniowe posiedzenie. Zajmie się m.in. specustawą, która da dwa lata na zamianę gruntów Lasów Państwowych w Jaworznie i Stalowej Woli na inne grunty Skarbu Państwa, na których możliwe będzie prowadzenie gospodarki leśnej. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami w Jaworznie ma powstać fabryka polskich samochodów elektrycznych Izera.

Senatorowie wysłuchają też informacji Ministra Zdrowia na temat stanu przygotowań w związku z zagrożeniem pojawienia się czwartej fali pandemii COVID-19 w Polsce.

Izba zajmie się też nowelą o finansach publicznych, która zakłada opóźnienie terminu powrotu do pełnego stosowania stabilizującej reguły wydatkowej do 2022

Senat zajmie się też ustawą o przygotowaniu i realizacji inwestycji w zakresie odbudowy Pałacu Saskiego, Pałacu Bruehla oraz kamienic przy ulicy Królewskiej w Warszawie

Izba zajmie się też nowelą tzw. ustawy śmieciowej, która m.in. ustanawia maksymalną opłatę śmieciową przy naliczaniu jej w oparciu o zużycie wody. Ma ona wynosić ok. 150 zł. Nowe przepisy mają też ograniczyć koszty funkcjonowania gospodarki odpadowej w gminach.

Polski Ład. 11:00 Konferencja prasowa poświęcona skutkom wprowadzenia rządowego planu Polski Ład dla mieszkańców polskich gmin i miast, z udziałem m.in. prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego.

Wydarzy się na świecie

Moskwa. Sąd apelacyjny w Moskwie rozpatrzy zgodność z prawem decyzji Moskiewskiego Sądu Miejskiego o uznaniu za ekstremistyczne organizacje założone przez opozycjonistę Aleksieja Nawalnego. Moskiewski Sąd Miejski podjął decyzję w kwietniu i natychmiast weszła ona w życie. Tym samym organizacje Nawalnego otrzymały zakaz rozpowszechniania wszelkich informacji, dokonywania operacji finansowych, organizowania zgromadzeń i uczestniczenia w wyborach.

Aspen. - Drugi dzień Forum Bezpieczeństwa w Aspen, w stanie Kolorado, zorganizowanego przez amerykański ośrodek analityczny Aspen Institute. Wśród uczestniczących online są premier Singapuru Lee Hsien Loong, indyjski minister spraw zagranicznych Subrahmanyam Jaishankar, przewodniczący amerykańskiej komisji papierów wartościowych (SEC) Gary Gensler i szef saudyjskiego MSZ książę Faisal bin Farhan.

Watykan. Pierwsza po lipcowej przerwie wakacyjnej audiencja generalna papieża Franciszka; odbędzie się w Auli Pawła VI.

Honolulu. 60. urodziny 44. prezydenta Stanów Zjednoczonych (w latach 2009-2017) Baracka Obamy.

Kalendarium ekonomiczne 4 sierpnia 2021 r.

PMI dla sektorów usługowych Hiszpanii (09:15), Włoch (09:45), Francji (09:50), Niemiec (09:55), strefy euro (10:00), Wielkiej Brytanii (10:30) i USA (16:00)

Sprzedaż detaliczna w UE (11:00)

Podsumowanie sesji

GPW rozczarowała po rekordzie. Spadki CCC i JSW

S&P 500 i Nasdaq znów blisko rekordów

Zobacz tabele notowań | Aktualne notowania kontraktów na indeksy |

Kalendarium giełdowe

ALIOR ASSECOSEE KETY PEKAO - Publikacja skonsolidowanego raportu za I półrocze 2021 roku.

10:00 - PEKAO - Konferencja wynikowa Spółki

Pełne kalendarium spółkowe | Wiadomości z rynków | Komunikaty ESPI

#TegoDnia 4 sierpnia

70 – Wojska rzymskie pod wodzą Tytusa Flawiusza zajęły i splądrowały podczas oblężenia miasta Świątynię Jerozolimską

1260 – Papież Aleksander IV wydał bullę przyznającą prawo organizowania w Gdańsku dorocznych jarmarków św. Dominika

1770 – Nad brzegiem rzeki Endeavour w Australii kapitan James Cook nadał nazwę „kangooroo” nowo odkrytemu zwierzęciu

1916 - Dania sprzedała USA południowe Wyspy Dziewicze

2003 – Powstał Krajowy Rejestr Długów

2020 – W wyniku eksplozji saletry amonowej w magazynie portu w Bejrucie zginęły 204 osoby, a ponad 7,5 tys. odniosło obrażenia.

Źródła: PAP, Investing.com, Wikipedia

Źródło:
Tematy
Michał Żuławiński
Michał Żuławiński
analityk Bankier.pl

Redaktor prowadzący działu Rynki Bankier.pl. Wraz z zespołem śledzi bieżące wydarzenia na polskiej giełdzie i globalnych rynkach finansowych, analizuje dane gospodarcze z kraju i ze świata, monitoruje politykę banków centralnych itp. Miłośnik nowych technologii, zarówno w obszarze mediów, jak i szeroko pojętego inwestowania. Laureat nagrody specjalnej w konkursie dla dziennikarzy ekonomicznych Narodowego Banku Polskiego im. Władysława Grabskiego. Tel: 604 678 518

Woda pod Twoją marką i stojąca za nią historia

Woda pod Twoją marką i stojąca za nią historia

Advertisement

Powiązane: Zapowiedź dnia

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki