REKLAMA

Deweloper kupił teren FSO na Żeraniu. "Skala inwestycji będzie ogromna"

2021-08-04 06:46
publikacja
2021-08-04 06:46
Deweloper kupił teren FSO na Żeraniu. "Skala inwestycji będzie ogromna"
Deweloper kupił teren FSO na Żeraniu. "Skala inwestycji będzie ogromna"
fot. Marek Wiśniewski / / Puls Biznesu

Tereny przy ulicy Jagiellońskiej, gdzie kiedyś tętniła życiem fabryka, w której powstawały perły polskiej motoryzacji, zmieni oblicze. Gigantyczny teren o powierzchni 62 hektarów kupił właśnie deweloper.

Zamiast porzuconych i popadających w ruinę hal, lokalne centrum z mieszaniną bloków mieszkalnych, przestrzeni handlowych i zielenią. Do tego zachowany poindustrialny klimat dawnej fabryki - takie w skrócie są założenia masterplanu przygotowanego przez Biuro Architektury i Planowania Przestrzennego stołecznego ratusza. Główną osią nowego osiedla Warszawy ma stać się Aleja FSO, równoległa do Jagiellońskiej. Na tym terenie mają powstać place miejskie, parki i skwery oraz układ ulic stanowiących połączenia obszaru Żerania z zielonym terenami nad Wisłą i rejonami przystanków kolejowych.

Fabryka samochodów zajmowała olbrzymi teren od Wisły do torów na Pelcowiźnie, przecięty ulicą Jagiellońską. Wschodnia część to m.in. hale fabryczne z charakterystyczną bramą wjazdową. Po stronie zachodniej znajdował się, połączony z fabryką tunelem pod Jagiellońską, tor testowy. Ostatni samochód zjechał z taśmy fabryki w lutym 2011 roku.

Tereny po stronie Wisły są teraz własności Mennicy Polskiej, która buduje tam m.in osiedle ośmiu nowoczesnych budynków wielorodzinnych w ramach inwestycji Bulwary Praskie. "Pierwszy budynek został oddany w ub.r., dla kolejnych czterech w tym roku został wybrany generalny wykonawca. W maju ruszyła sprzedaż dla II i III etapu inwestycji" - poinformowała PAP Kamila Bidzińska odpowiedzialna za kontakt z mediami z ramienia Mennicy Polskiej. Jak dodała, "200 tys. mkw zajmą mieszkania, a drugie 200 tysięcy zostanie przeznaczone na biznespark".

29 lipca bieżącego roku, teren po wschodniej stronie ulicy Jagiellońskiej został sprzedany deweloperowi OKAM. "To jedna z największych tego typu transakcji na rynku nieruchomości, nie tylko w stolicy, ale i całej Polsce" - przekazało w komunikacie biuro marketingowe obsługujące dewelopera OKAM.

"Kupując ten teren, niegdyś służący do produkcji samochodów, dokonaliśmy jednego z największych tego typu nabyć na rynku w ramach tylko jednej transakcji. Niewątpliwie skala inwestycji będzie ogromna i samo przygotowanie jej rozłoży się na kilka lat, a wieloetapowa realizacja na kilkanaście najbliższych. To kolejne wyzwanie, z jakim zmierzymy się w OKAM. W najbliższej perspektywie jednakże planujemy podjąć działania polegające na uatrakcyjnieniu tego miejsca dla obecnych i przyszłych najemców oraz zapewnieniu im możliwości kontynuacji ich działalności. Bardzo ważne dla nas jest pozostawienie charakteru tego niezwykłego miejsca tak ważnego w historii polskiej motoryzacji, dlatego inwestycja będzie prowadzona przez nas z poszanowaniem przeszłości oraz poprzedzona zostanie konsultacjami z zainteresowanymi stronami" - zaznaczył cytowany w komunikacie Arie Koren, CEO OKAM.

Nie wiadomo dokładnie za jaką kwotę firma kupiła teren, gdyż zasłania się tajemnicą handlową.

"Zakup ogromnych terenów fabrycznych FSO przez firmę OKAM to wyzwanie, ale i szansa dla tej części Pragi. Mamy nadzieję, że zapowiedzi inwestora dotyczące utrzymania historycznego charakteru miejsca, w końcu kolebki polskiej motoryzacji, zostaną spełnione. Mamy również nadzieję, że inwestor zagospodarowując teren skorzysta z wypracowanych przed kilkoma laty rekomendacji w ramach projektu „Osiedla Warszawy”. W ich wypracowywaniu uczestniczyli eksperci, ale i przedstawiciele mieszkańców tej części Pragi, choćby z osiedla Śliwice" - powiedział PAP Krzysztof Michalski ze stowarzyszenia Porozumienie dla Pragi.

Autorka: Marta Stańczyk

Źródło:PAP
Tematy
Woda pod Twoją marką i stojąca za nią historia

Woda pod Twoją marką i stojąca za nią historia

Advertisement

Komentarze (36)

dodaj komentarz
loool
Ja nie wiem jak to sie skonczy ale jak w calej Polsce zabiera sie tereny fabryk i tereny usług pod konsumpcje czyli mieszkania , bo akurat jest banka, to kto bedzie na te mieszkania zarabiał i jak?
dziki_losos
Prawdziwe pytanie brzmi: czemu Mennica Polska jest deweloperem nieruchomości...
qart
Warto przypomnieć. Całe FSO wraz z tymi wartami kilka miliardów gruntami, gruntami i budynkami w kilku innych miastach Marek Belka sprzedał Ukraińcom za ... 200 zł.
men24a
Sprawa prosta tylko udajesz albo jesteś. Chciał polską myśl techniczna kupić VW ale solidarność się nie zgodziła i poszli do Czeskiej skody. Polacy przestali kupować poloneza a związkowcy jak górnicy, nie interesują nas straty, kasa się należy. Zakład podupadał, sprzedaż się załamała to politycy szukali inwestora,Sprawa prosta tylko udajesz albo jesteś. Chciał polską myśl techniczna kupić VW ale solidarność się nie zgodziła i poszli do Czeskiej skody. Polacy przestali kupować poloneza a związkowcy jak górnicy, nie interesują nas straty, kasa się należy. Zakład podupadał, sprzedaż się załamała to politycy szukali inwestora, znaleźli Daewoo , które zbankrutowało przy następnym kryzysie. Wzięli to Ukraińcy, klepali na swój rynek Daewoo. A potem jak sprzedaż na Ukrainę się załamała to chętnego nie było a Kaczyński z kliką , która od przemian siedzi w sejmie, miała taki sam pomysł jak dzisiaj na stocznie czy zakłady zbrojeniowe, wszystko w likwidacji a kupują gotowe z USA.
m1410
Bezrobotne płaczki od komentowania inwestycji ktore są poza ich zasięgiem, wy macie jakąś pracę czy zdalny zasiłek i pogrywanie na GPW za rentę mamy z którą pomieszkujecie ?
tommy2021
Co tu jeszcze robisz inwestorze? Szturmuj dewelopera bo na jedną dziurę w ziemii jest 100 chętnych!
trolley
Ciekawe czy 60% jak do tej pory pójdzie na spekulacjoinwestycje czy raczej inwestorom odechciało się po pisowskich zapowiedziach zmian w opodatkowaniu wynajmu hehe. I czy nowi inwestorzy są gotowi ponieść ryzyko katastru dla burżui jak Pis będzie kasy szukał. Wynajem już oberwał. Nie dość że w np. Wawie przez da lata Ciekawe czy 60% jak do tej pory pójdzie na spekulacjoinwestycje czy raczej inwestorom odechciało się po pisowskich zapowiedziach zmian w opodatkowaniu wynajmu hehe. I czy nowi inwestorzy są gotowi ponieść ryzyko katastru dla burżui jak Pis będzie kasy szukał. Wynajem już oberwał. Nie dość że w np. Wawie przez da lata ceny spadły o 20% to jeszcze podatki sporo wyższe na ryczałcie niż na zasadach ogólnych :)
jpelerj
Nie będzie budów. To raczej ubezpieczenie na gorsze czasy.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki