REKLAMA

Dino warte już ponad 30 mld zł. Właściciel sieci najbogatszym Polakiem?

Adam Torchała2021-08-04 06:00redaktor Bankier.pl
publikacja
2021-08-04 06:00

Dino to jedna z najwspanialszych giełdowych historii ostatnich lat. Dzięki systematycznemu i dynamicznemu rozwojowi sieci inwestorzy z ogromnym optymizmem wyceniają spółkę. Jej wartość właśnie przekroczyła poziom 30 mld zł, a tajemniczy właściciel być może właśnie stał się najbogatszym człowiekiem w Polsce.

Dino warte już ponad 30 mld zł. Właściciel sieci najbogatszym Polakiem?
Dino warte już ponad 30 mld zł. Właściciel sieci najbogatszym Polakiem?
fot. Katarzyna Waś-Smarczewska / / Bankier.pl

Kwiecień 2017 roku, Dino debiutuje na GPW z wyceną na poziomie 3,7 mld zł. Lato 2021, wycena Dino przekracza 30 mld zł. Spółka, o której jeszcze do niedawna mieszkańcy wielu polskich miast mogli nie słyszeć, obecnie jest ósmą największą spółką na polskiej giełdzie. Wyprzedza m.in. LPP, czyli właściciela sieci Reserved, Bank Santander Polska, Bank Pekao, CD Projekt, PGE czy Lotos.

kliknij, by przejść do notowań ()

Za sukcesem Dino stoi stały i szybki wzrost organiczny. Spółka przed dekadą koncentrowała swój rozwój na wielkopolsko-dolnośląskim pograniczu, stawiając jednak kolejne sklepy, ruszyła na wschód oraz północ i obecnie, poza najbardziej skrajnymi wschodnimi województwami, posiada gęstą sieć sklepów w całej Polsce. Sieć Dino w sumie liczy już 1622 placówki (dane na koniec czerwca 2021), z czego 150 nowych zostało otwartych w pierwszym półroczu 2021 roku.

Warto dodać, że Dino w teorii walczyło na bardzo konkurencyjnym rynku supermarketów. Błyskawiczny rozwój sieci przypadł przecież na okres rywalizacji m.in. Biedronki i Lidla, a także większych konceptów pokroju Kauflanda. Wiele firm nie poradziło sobie z tym otoczeniem, część rozwinęła się mniej, niż zakładała. Jedną z recept Dino na sukces było jednak postawienie na mniejsze ośrodki, często wsie, na których konkurencji na poziomie supermarketów nie było jeszcze zbyt wysokiej. To w połączeniu z efektywnością kosztową sprawiło, że Dino nie tylko przetrwało, ale i rzuciło realne wyzwanie gigantom.

Rozwój sieci Dino (Dino)

Widać to po wynikach finansowych. W 2014 roku spółka ledwie przekraczała 2 mld zł obrotu, w 2020 roku przekroczyła zaś poziom 10 mld zł. Zysk w omawianym okresie wzrósł z 66 mln zł do 644 mln zł. Dino jest jedną z niewielu spółek na GPW, które rok w rok raportowały wzrost przychodów i zysków, a także ich kurs regularnie kończył kolejne lata na plusie.

Właściciel Dino wyprzedził Sołowowa?

Skalę wzrostów Dino najlepiej obrazuje fakt z nieco innego pola. Zgodnie z ostatnią listą "Forbesa" dotyczącą "100 najbogatszych Polaków 2021" liderem okazał się Michał Sołowow, którego wartość majątku wyceniono na 15,5 mld zł. Niestety nie wiemy, jak od momentu publikacji rankingu zmienił się jego majątek, który swoje największe biznesy wycofał już z GPW. Wiemy jednak, że Tomasz Biernacki, główny akcjonariusz Dino, posiada 51,16 proc. akcji spółki. Te warte są 15,7 mld zł.

Zatem sam majątek Biernackiego z akcji Dino jest obecnie większy niż wycena majątku najbogatszego Polaka z ostatniego rankingu "Forbesa". I co ciekawe w przypadku Biernackiego, cały czas udaje mu się utrzymać w cieniu, co zdecydowanie odróżnia go od innych miliarderów z czołówki rankingu.

Ile jeszcze pola do wzrostu?

Warto jednak pamiętać, że obecnej wycenie Dino towarzyszy duża wiara, że spółka utrzyma kurs szybkiego rozwoju. Widać to po wskaźniku cena/zysk, który wynosi 44,8. Średnia dla WIG-u to 13,3. Za każdą złotówkę zysku Dino płaci się zatem przeszło 3-krotnie więcej, co obrazuje nadzieję na przyszły wzrost zysków. 

C/Z Dino (Bankier.pl)

Co istotne, wcale nie oznacza to, że wycena Dino jest przesadzona, wskaźnik cena/zysk powyżej 40 jest historycznie dla spółki dość regularnie powtarzającym się poziomem. Wszystko jest jednak dobrze, póki utrzymywane jest wcześniejsze tempo, gdy jednak spółka zwolni, a ryzyk jest sporo, wówczas pojawią się spadki. Inwestorzy powinni o tym pamiętać, analizując obecną i historyczne wyceny Dino.

Źródło:
Adam Torchała
Adam Torchała
redaktor Bankier.pl

Redaktor zajmujący się rynkami kapitałowymi. Zdobywca tytułu Herosa Rynku Kapitałowego 2018 przyznanego przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych. Swoją uwagę skupia głównie na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie, gdzie trzyma rękę na pulsie nie tylko całego rynku, ale także poszczególnych spółek. Z uwagą śledzi również ogólnogospodarcze wydarzenia w kraju i poza jego granicami.

Tematy
Szybki kredyt dla firm online. Wniosek złożysz bez wizyty w placówce

Szybki kredyt dla firm online. Wniosek złożysz bez wizyty w placówce

Komentarze (42)

dodaj komentarz
sel
To z tej kasy zbieranej na ratowanie stoczni pewnie? Zysk 600 mln i wartość 5 razy zysk max..pompuje mafia ale czyja okaże się po zmianie..
demeryt_69
Dałem Ci plusa za ten wpis, trybisz?
bha
A jak mają się przeciętne zarobki pracowników ???,w tym dostatku.
vonmisses
Chyba sporo poniżej średniości :) Na mojej wsi w DINO same najmniej ogarnięte dziewczęta - jeszcze przed pełnoletnością chyba niektóre.
I pewnie każda marzy o lepszej pracy, bo potem uśmiechnięte jak się załapią widuję w Kauflandzie, albo Biedronce.
DINO to taka Biedronka tylko naście lat temu. Mały wybór, za to po taniości
Chyba sporo poniżej średniości :) Na mojej wsi w DINO same najmniej ogarnięte dziewczęta - jeszcze przed pełnoletnością chyba niektóre.
I pewnie każda marzy o lepszej pracy, bo potem uśmiechnięte jak się załapią widuję w Kauflandzie, albo Biedronce.
DINO to taka Biedronka tylko naście lat temu. Mały wybór, za to po taniości maksymalnej, plus oszczędność na kadrze i lokalizacje bardziej na uboczu czy we wioskach nawet. Nie narzekam. Tylko opisuję, jak widzę. Z czasem - jak w okolicy padną wszystkie sklepiki wiejskie prywaciarzy - może podniosą ceny i większy wybór będzie...
vonmisses odpowiada vonmisses
Aha. Tego co najważniejsze wybór duży! Cała ściana alkoholi po sufit sam i fajki do wyboru do koloru zawsze.
grzegorzkubik
Ja wciąż trzymam akcje. Jestem za tym miliarderem.
vonmisses
E, myślałem, że w ramach protestu, że DINO omija bogoojczyźnianią Polskę B trzymał się szanowny pan z daleka... Jak się dowiedzą, kto ma te dwie akcje, to może w Podkarpackim nawet DINO jakieś postawią!
300_pala odpowiada vonmisses
Grzesiu w Gliwicach pracuje. Na siłkę chodzi sterydy bierze
men24a
Czy ktoś mi napisze o coś polskim przemyśle (wiem że Balcerowicz zniszczył ale to było ponad 30 lat temu) Pytam się za ostatnie 6 lat od kiedy wstajemy z kolan. (świątynie opatrzności i mieszkania mnie nie interesują, wiem że każdy będzie ich miał po kilka)

Powiązane: Najbogatsi ludzie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki