REKLAMA

Obajtek: Staramy się bardzo mocno stabilizować ceny paliw w detalu

2021-08-03 20:20
publikacja
2021-08-03 20:20
Obajtek: Staramy się bardzo mocno stabilizować ceny paliw w detalu
Obajtek: Staramy się bardzo mocno stabilizować ceny paliw w detalu
fot. Bartosz Frydrych / / FORUM

Staramy się naprawdę bardzo mocno stabilizować ceny paliw w detalu - powiedział we wtorek prezes PKN Orlen Daniel Obajtek. Dodał, że rekordowe zyski spółki za dwa kwartały br. to efekt m.in. właściwych decyzji inwestycyjnych.

Prezes Orlenu w wywiadzie dla Radia24 powiedział, że znacząca poprawa wyników Grupy Orlen nie wynika ze wzrostu cen paliw na stacjach benzynowych, ale jest przede wszystkim efektem dobrego zarządzania spółką. Wskazał, że zysk netto po dwóch kwartałach br. w wysokości 2,2 mld zł świadczy o tym, że "obraliśmy właściwy kierunek, żeby budować multienergetyczny koncern, przeznaczać duże kwoty na modernizację i inwestycje".

Przypomniał, że w tym roku spółka przeznaczy na nowe przedsięwzięcia ok. 9 mld zł, podczas gdy jego poprzednicy inwestowali 1-2 mld z rocznie. "Wcześniej biznes robiły mafie paliwowe, nie robiło się efektu skali, nie zmieniało się umów, nie wykorzystywało się premii rynkowej" - wyliczył.

Przypomniał, że jedną z dobrych decyzji był zakup przez Orlen w latach 2019 i 2020 do praw do emisji CO2 po 23-24 zł za tonę, podczas gdy dziś kosztuje to prawie dwa razy drożej. To - jak powiedział - zabezpiecza spółce prawa do emisji na kilka lat.

Prezes PKN Orlen zaprzeczył, że dobre wyniki spółki to efekt podwyżek cen paliw. "Staramy się naprawdę bardzo mocno stabilizować ceny paliw w detalu" - zaznaczył.

Pytany o to, kiedy zostanie sfinalizowana fuzja z Lotosem, powiedział, że obecnie trwają negocjacje. "Negocjujemy tak, żeby to opłacało się Orlenowi" - mówił.

Grupa Orlen zakończyła drugi kwartał 2021 roku z wynikiem operacyjnym EBITDA LIFO na poziomie 3,2 mld zł, co oznacza wzrost o 1,2 mld zł rok do roku. Zysk netto wyniósł 2,2 mld zł, a przychody ze sprzedaży wzrosły o 73 proc. rok do roku, sięgając 29,4 mld zł.

autor: Ewa Wesołowska

Źródło:PAP
Tematy
Sprawdź jak zyskać nawet 420 zł z Kontem Jakie Chcę

Sprawdź jak zyskać nawet 420 zł z Kontem Jakie Chcę

Advertisement

Komentarze (10)

dodaj komentarz
edwinn
Według mnie mamy dość dobre ceny paliw, tym bardziej odnosząc to do tego ile teraz dolar kosztuje, co ma spory wpływ, na samą cenę, bo baryłek ropy w złotówkach nie wyceniają :p
jpelerj
Stabilizują na szczytach. To widać.
gregorkostek
jak tak dobrze to niech obnizy cene paliw ,i cene parowek przeciez musztarda reklamowana przez prezydenta potaniala
anty12
Chcemy + wjechalo na banie. Omajtek, jedenie co sCie obchodzi to trwanie PiSu przy korycie bo masz prace.
men24a
Przypomniał, że jedną z dobrych decyzji był zakup przez Orlen w latach 2019 i 2020 do praw do emisji CO2 po 23-24 zł za tonę, podczas gdy dziś kosztuje to prawie dwa razy drożej.

A teraz pochwał obajtek jak dobre decyzje podejmował pisi rząd o sprzedaży emisji CO2 i efektem tego mamy najdroższy prąd na rynku
Przypomniał, że jedną z dobrych decyzji był zakup przez Orlen w latach 2019 i 2020 do praw do emisji CO2 po 23-24 zł za tonę, podczas gdy dziś kosztuje to prawie dwa razy drożej.

A teraz pochwał obajtek jak dobre decyzje podejmował pisi rząd o sprzedaży emisji CO2 i efektem tego mamy najdroższy prąd na rynku hurtowym w całej unii europejskiej. Przez 5 lat rok w rok za miliardy Morawiecki wyprzedawał CO2 a ciemniaki klaskali że jednak piniundze jednak som.
W 2021 r. Polska zarobiła 5,2 mld zł na sprzedaży uprawnień do emisji CO2.
W 2019r było tak:
Na prawa do emisji CO2 sprzedawanych firmom na aukcjach polski budżet zyskał w tym roku rekordową sumę. Jest to prawie 11 miliardów złotych.
Warszawa, 18.10.2018 (ISBnews) - Wzrost cen uprawnień do emisji CO2 powyżej 20 euro za tonę stanowiłby problemem dla gospodarki europejskiej i jest mało prawdopodobny, uważa minister energii Krzysztof Tchórzewski
Dlatego sprzedawał po 8 euro. Polityka dalekowzroczna za pisich rządów nie istnieje.

Komisja Europejska 5 grudnia br. wyraziła zgodę na sprzedaż 55,8 mln ton uprawnień do emisji CO2, a planowane przychody z tej sprzedaży to 4,5 mld zł. Dzięki temu krajowi odbiorcy w przyszłym roku nie zapłacą za energię elektryczną więcej, niż w roku 2018
men24a
A tak stabilizują marże .....z ostatniego raportu

Segment petrochemiczny wypracował wynik EBITDA LIFO na poziomie ponad 1 mld zł, co oznacza 4-krotny wzrost r/r.

"Jest to efekt rekordowych marż petrochemicznych, wyceny i rozliczenia kontraktów terminowych CO2 w ramach wydzielonego portfela transakcyjnego
A tak stabilizują marże .....z ostatniego raportu

Segment petrochemiczny wypracował wynik EBITDA LIFO na poziomie ponad 1 mld zł, co oznacza 4-krotny wzrost r/r.

"Jest to efekt rekordowych marż petrochemicznych, wyceny i rozliczenia kontraktów terminowych CO2 w ramach wydzielonego portfela transakcyjnego oraz osłabienia złotego względem euro" - napisano w komunikacie prasowym.

PKN Orlen odnotował w tym czasie wzrost marży na wszystkich produktach petrochemicznych
zyga.
Orlen powinien być sprywatyzowany od partyjnych łap Oblajtek odsunięty ..
Strach pomyśleć kiedy połączą z lotosem jakie wtedy będą ceny za paliwo
Ale swoi mają podwyżki przecież im drożyzna nie groźna .
mariuszshark
Obajtek bez majtek. Poklucili sie z Bialorusinami i Rosjanami czego następstwem bylo przykręcenie kurka z dostawami. Przeciez cena bryłki nie skoczyła na swiecie

wiec skad taka cena paliwa. A. CHwali sie w mediach ze ze w pierwszy. Półroczu orlen zarobile mega kasę wiec ja sue pytam gdzie te pieniadze.
więc
men24a
Jak to skąd ta kasa? Z inwestycji w gazetki, ponoć je czyta 24 mln Polaków. A że paliwa już po 6 zł to przez stabilizację cen.
wrecker
Ustabilizujesz te ceny na odpowiednio wysokim poziomie pisiorze z zespołem tourette'a

Powiązane: Paliwa

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki