REKLAMA

Zapowiedź dnia - 3 grudnia 2021 r.

Michał Żuławiński2021-12-03 07:27analityk Bankier.pl
publikacja
2021-12-03 07:27
Zapowiedź dnia - 3 grudnia 2021 r.
Zapowiedź dnia - 3 grudnia 2021 r.
/ Bankier.pl

Przed nami piątek, 3 grudnia, 337. dzień roku. Oto zapowiedź najważniejszych wydarzeń dnia oraz krótka lista tematów, o których warto wiedzieć od samego rana.

Tematy dnia

Prognozy dla złotego znów się pogorszyły. Po fatalnym dla naszej waluty listopadzie prognozy analityków dla złotego uległy dalszemu pogorszeniu.

Obniżki marż w hipotecznych promocjach. Zaczyna się walka? Chociaż akcje promocyjne nadal prowadzą te same banki co w ostatnich miesiącach, to po raz kolejny odnotowaliśmy obniżki proponowanych klientom marż. Lekkie schłodzenie popytu na kredyty może zwiastować ostrzejszą walkę o klienta.

Premier: Inflacja ma wiele przyczyn, a jej źródła znajdują się przede wszystkim za granicą. Nasza Tarcza Antyinflacyjna ma chronić Polaków przed inflacją, która ma wiele przyczyn, a jej źródła znajdują się przede wszystkim za granicą - napisał w czwartek wieczorem na Facebooku premier Mateusz Morawiecki.

Najtańsze konta osobiste. Tylko czołowa trójka z brakiem opłat za ROR i kartę. Klienci traktujący jako priorytet brak opłat warunkowych za dwie podstawowe pozycje w cenniku – prowadzenie rachunku i obsługę karty debetowej, mogą zdecydować się na jeden spośród trzech rachunków na rynku.

Frankowicze boją się riposty banków. Klienci spłacający hipoteki frankowe alarmują, że bank żąda od nich przedstawienia decyzji o dopuszczeniu budynku do użytkowania - informuje piątkowa "Rzeczpospolita".

Analizy.pl: W XI traciły niemal wszystkie krajowe fundusze inwestycyjne. Przy wyraźnych spadkach na giełdach i trendzie wzrostowym na rentownościach, niespełna 40 z 800 dostępnych na rynku funduszy detalicznych zakończyło miesiąc nad kreską.

Blisko 82 proc. Polaków płaci rachunki w terminie. Badanie. Blisko 82 proc. Polaków opłaca w terminie swoje rachunki, a ponad 14 proc. nie robi tego na czas - wynika z badania przeprowadzonego przez UCE RESEARCH i SYNO Poland.

"Bez lockdownów". Biden zapowiedział nową strategię walki z COVID-19 na zimę. Prezydent USA Joe Biden przedstawił w czwartek pięciopunktowy plan walki z pandemią Covid-19 w obliczu nadejścia zimy i nowego wariantu koronawirusa Omikron.

Wydarzy się w Polsce

Prezydent. Andrzej Duda wręczy dziś (11:00) odznaczenia państwowe z okazji Międzynarodowego Dnia Osób Niepełnosprawnych.

Nauka. Dziś (12:00) poznamy laureatów 17. edycji konkursu Popularyzator Nauki organizowanego przez serwis Nauka w Polsce Polskiej Agencji Prasowej we współpracy z Ministerstwem Edukacji i Nauki.

UE. 09:00 Międzynarodowa konferencja ekspercka nt. przyszłości Unii Europejskiej pt. "Jak zreformować Unię dla przyszłości Europy?", organizowana przez Delegację Polską Grupy Europejskich Konserwatystów i Reformatorów w Parlamencie Europejskim.

Rolnictwo. 11:00 Konferencja prasowa wicepremiera, ministra rolnictwa i rozwoju wsi Henryka Kowalczyka oraz prezesa Krajowej Rady Izb Rolniczych Wiktora Szmulewicza nt. współpracy na rzecz polskiego rolnictwa

Bałtyk. 12:00 Konferencja inaugurująca projekt #BałtykDlaPokoleń, organizowana przez spółki Enea SA i United Nations Global Compact Network Poland, z udziałem m.in. Anny Fotygi, poseł do Parlamentu Europejskiego, współautorki rezolucji wzywającej Unię Europejską do podjęcia działań mających na celu oczyszczenie Morza Bałtyckiego z broni chemicznej z okresu II wojny światowej.

Wydarzy się na świecie

Sztokholm. Trwa spotkanie ministrów spraw zagranicznych 57 państw OBWE. 28. Rada Ministerialna Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE) odbywa się na zaproszenie urzędującej przewodniczącej OBWE, szwedzkiej minister spraw zagranicznych Ann Linde. Ministrowie poruszą między innymi kwestie aktualnej sytuacji bezpieczeństwa w Europie, przede wszystkim sytuacji na Białorusi, Ukrainie i Afganistanie. Szwecja kończy przewodnictwo OBWE i przekaże je Polsce, która formalnie obejmie je z początkiem 2022 r.

Nikozja. W drugim dniu wizyty na Cyprze papież Franciszek złoży wizytę arcybiskupowi Chryzostomowi II, zwierzchnikowi Kościoła Prawosławnego. W prawosławnej katedrze spotka się ze Świętym Synodem Kościoła Prawosławnego. Odprawi też mszę na stadionie. Po południu w kościele parafialnym spotka się z migrantami.

Bruksela. Obraduje Rada ds. Transportu, Telekomunikacji i Energii w formacie telekomunikacja(TTE-Telecom). Polskiej delegacji na posiedzeniu przewodniczy sekretarz stanu Janusz Cieszyński.

Sofia. Pierwsze posiedzenie parlamentu wybranego w trzecich kolejnych wyborach parlamentarnych w tym roku. Obecny będzie prezydent Rumen Radew, który wygłosi przemówienie oraz ministrowie tymczasowego rządu. Spodziewane jest ogłoszenie umowy koalicyjnej między czterema współrządzącymi ugrupowaniami Kontynuujemy Zmiany, BSP, Jest TAki NArów oraz Demokratyczna Bułgaria.

Haga. Doroczne posiedzenie państw Organizacji do spraw Zakazu Broni Chemicznej; OPCW.

Dubaj. Wizyta prezydenta Francji Emmanuela Macrona w krajach Zatoki Perskiej.

Rzym. Wizyta króla Belgii Filipa i królowej Matyldy.

Rock Island. Aukcja broni, która prawdopodobnie należała do Napoleona Bonaparte.

Montevideo. VIII edycja targów przemysłu konopnego i marihuany "Expo-Cannabis".

Kalendarium ekonomiczne 3 grudnia 2021 r.

Usługowe indeksy PMI w Hiszpanii (09:15), Włoch (09:45), Francji (09:50), Niemiec (09:55), strefy euro (10:00), Wielkiej Brytanii (10:30) i USA (15:45; a o 16:00 usługowy indeks ISM).

08:00 – Turcja – Inflacja (11/2021)

11:00 - UE - Sprzedaż detaliczna (10/2021)

14:30 - USA – Dane z rynku pracy (10/2021)

16:00 - USA - Nowe zamówienia w przemyśle m/m (10/2021)

Podsumowanie sesji

Spadkowa sesja w Warszawie. Allegro i CD Projekt pociągnęły WIG20 w dół

Wall Street tym razem na zielono. Trwa giełdowy przekładaniec

Zobacz tabele notowań | Aktualne notowania kontraktów na indeksy |

Kalendarium giełdowe

MERCOR - Publikacja skonsolidowanego raportu za I półrocze roku obrotowego 2021/2022.

BIOPLANET - Przydział akcji.

PHN - Wprowadzenie do obrotu na GPW 25.018 akcji zwykłych na okaziciela serii C.

Pełne kalendarium spółkowe | Wiadomości z rynków | Komunikaty ESPI

#TegoDnia 3 grudnia

1896 – Herman Hollerith założył Tabulating Machine Company (obecnie IBM).

1901 – Amerykanin King Camp Gillette złożył wniosek o opatentowanie maszynki do golenia o wymiennych ostrzach.

1945 – Utworzono przedsiębiorstwo państwowe Centrala Produktów Naftowych (CPN).

1980 – Prezydent USA Jimmy Carter w depeszy do przywódcy ZSRR Leonida Breżniewa zażądał, by Polska mogła samodzielnie rozwiązać swoje trudności i ostrzegł przed skutkami użycia siły przez ZSRR przeciw Polsce.

1992 – Wysłano pierwszy SMS.

1994 – Premiera konsoli do gier wideo PlayStation.

Źródła: PAP, Investing.com, Wikipedia

Źródło:
Michał Żuławiński
Michał Żuławiński
analityk Bankier.pl

Redaktor prowadzący działu Rynki Bankier.pl. Wraz z zespołem śledzi bieżące wydarzenia na polskiej giełdzie i globalnych rynkach finansowych, analizuje dane gospodarcze z kraju i ze świata, monitoruje politykę banków centralnych itp. Miłośnik nowych technologii, zarówno w obszarze mediów, jak i szeroko pojętego inwestowania. Laureat nagrody specjalnej w konkursie dla dziennikarzy ekonomicznych Narodowego Banku Polskiego im. Władysława Grabskiego. Tel: 604 678 518

Tematy
Tanie konta z przelewami ekspresowymi – styczeń 2022 r.

Tanie konta z przelewami ekspresowymi – styczeń 2022 r.

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Zapowiedź dnia

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki