REKLAMA

Premier: Inflacja ma wiele przyczyn, a jej źródła znajdują się przede wszystkim za granicą

2021-12-03 00:34
publikacja
2021-12-03 00:34
Premier: Inflacja ma wiele przyczyn, a jej źródła znajdują się przede wszystkim za granicą
Premier: Inflacja ma wiele przyczyn, a jej źródła znajdują się przede wszystkim za granicą
fot. Michal Kosc / / Forum

Nasza Tarcza Antyinflacyjna ma chronić Polaków przed inflacją, która ma wiele przyczyn, a jej źródła znajdują się przede wszystkim za granicą - napisał w czwartek wieczorem na Facebooku premier Mateusz Morawiecki.

Sejm skierował w czwartek do dalszych prac w komisji finansów rządowy projekt ustawy, przewidujący obniżenie akcyzy na paliwa i energię elektryczną w ramach rządowej tarczy antyinflacyjnej. Projekt nowelizacji ustawy o podatku akcyzowym i ustawy o podatku od sprzedaży detalicznej jest elementem tarczy antyinflacyjnej rządu, w ramach której dokonane zostaną również zmiany stawek VAT na prąd, gaz i ciepło systemowe.

"Nasza #TarczaAntyinflacyjna ma chronić Polaków przed inflacją, która ma wiele przyczyn, a jej źródła znajdują się przede wszystkim za granicą" - napisał w czwartek na Facebooku szef rządu.

Do wpisu dołączona była grafika, z której między innymi wynika, że polityka energetyczna i szantaż gazowy Rosji, "green deal" i fundusz odbudowy w ramach UE oraz COVID-19 wywołały kryzys i rosnące ceny energii, a to spowodowało z kolei wzrost inflacji.

Na grafice wypisano także działania rządu w ramach Tarczy Antyinflacyjnej: "obniżka podatków na energię, paliwa i VAT", a ponadto - "zniesienie akcyzy", "dodatek osłonowy", "oszczędna administracja", "redukcja wydatków budżetowych". (PAP)

autor: Katarzyna Krzykowska

ksi/ sp/

Źródło:PAP
Tematy
Najlepsze konta dla płacących kartą lub telefonem - styczeń 2022 r.

Najlepsze konta dla płacących kartą lub telefonem - styczeń 2022 r.

Komentarze (23)

dodaj komentarz
gregorkostek
emeryci placili skladki przez 40 lat ,emerytura kapitalowa przewiduje dlugosc zycia do 90 lat ile tych emerytow dozyje ,srednia zycia to 70 lat,ile zarabia ZUS ,na tych co nie dozyja
marxs
46 mld zł dla często bardzo zamożnych emerytów co wyrzucają przez drzwi balkonowe i do śmietnika po 200 -300 tys. zł oraz po 7 stówek na etat dla mundurowych wpływu wg Moravietza na inflację nie ma
smallsaver
I znowu nałgał a nos coraz dłuższy. Panie Pinokio, jeszcze przed wybuchem pandemii rozdmuchaliście inflacje do ponad 4% a Glapiński cały czas mówił, że za jego kadencji stopy nie zostaną podniesione. To wasza celowa zagrywka, by okraść tych co coś mają i kupić poparcie biedoty.
anty12
A tak w gole mateuszku to po co sie zalisz ?! Od wczoraj rzadzicie Polska ? Kazdy normalny przedsiebiorca i kraj robi zapasy i oszczedza jak sa dobre czasy a nie przezera wszystko. Poza tym trzebabbylo do kazdego nie leciec z lapami.
1984
Niestety większość komentujacych poddaje sie emocjom bez nawet pobieżnej analizy problemu. W ciagu roku surowce energetyczne znacznie podrożały. Szczególnie w Europie co widać choćby po cenach gazu na niemieckiej granicy:

https://ycharts.com/indicators/germany_natural_gas_border_price

To, że tam inflacja
Niestety większość komentujacych poddaje sie emocjom bez nawet pobieżnej analizy problemu. W ciagu roku surowce energetyczne znacznie podrożały. Szczególnie w Europie co widać choćby po cenach gazu na niemieckiej granicy:

https://ycharts.com/indicators/germany_natural_gas_border_price

To, że tam inflacja jest niższa wynika z wielu powodów. Przede wszystkim energia ma inną (niższą) wagę w koszyku. Po drugie duża gospodarka ma dużą bezwładność i wolniej reaguje na zmianę cen. Ale co sie odwlecze to nie uciecze, u nas już 7.7%, a w Niemczech 5.2%. W obu wypadkach dawno niewidziane wartosci. A to nie koniec podwyżek co widać choćby po cenach prądu na europejskich giełdach:

https://www.epexspot.com/en/market-data

A wszyscy nap... w rząd jakby on był winien całemu złu. Ma wiele za uszami lecz EU znacznie, znacznie więcej. Poniższe komentarze można skwitować starym przysłowiem: Kowal zawinił Cygana powiesili.
anty12
Jak to ? A w PL jest malo wegla ? A to jest kontrolowane przez panstwo czyli pis. I wungiel tez drogi. Mafie zwiazkowe wszystko wykoncza w tym kraju a mateuniu nie chce ruszac swojego elektoratu i wina zagranicy. Top kek :D
BTW Jarus pajacowal z karnistrem i mowil ze trzeba odwagi, zeby odnizyc podatki na benzynie. Czekam.
barysza51
Przecież ja widzę pana Morawieckiego codziennie i na wszystkich kanałach telewizyjnych, internetowych oraz radiowych - to jest dopiero inflacja.
darius19
mam nadzieje ze p.prezes Glapinski przestanie "drukowac" pusty pieniadz. Chytre tlumaczenie rzadu - to ONI to nie MY
trooper
Tak zwana tarcza antyinflacyjna to kolejna rzeka drukowanych pieniędzy spływająca na rynek i dolane paliwo do inflacyjnego pożaru. Gaszenie pożaru benzyną.
godojoshi
to prawda, a Pan Premier jak zwykle kłamie. Gdyby nie rekordowo słaba złotówka, to import byłby jednak trochę tańszy, na zachodzie nie mamy inflacji ~8%. Zastanawiam się czy jednak nie pokuszą się znowu o globalne lockdowny, żeby tego trochę nie schłodzić. Stopy procentowe ciężko ruszać przy takim zadłużeniu, a to prawda, a Pan Premier jak zwykle kłamie. Gdyby nie rekordowo słaba złotówka, to import byłby jednak trochę tańszy, na zachodzie nie mamy inflacji ~8%. Zastanawiam się czy jednak nie pokuszą się znowu o globalne lockdowny, żeby tego trochę nie schłodzić. Stopy procentowe ciężko ruszać przy takim zadłużeniu, a jak się ludzi postraszy nową mutacją i przytrzyma w domach, to zyska się trochę czasu...tylko nie wiem po co. Sytuacji nie da się rozwiązać bez realnego kryzysu w gospodarce, zwiększenia bezrobocia, upadku wielu firm. Przeszłość już to pokazywała. Niestety to grozi także wybuchem konfliktów bądź nawet szeroką wojną. Ale chyba nie ma innego sposobu - historia lubi się powtarzać, a dzisiejsi decydenci myślą, że są mądrzejsi od swoich poprzedników ;)

Powiązane: Tarcza antyinflacyjna

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki