REKLAMA

Zapowiedź dnia - 3 grudnia 2020 r.

Michał Żuławiński2020-12-03 06:27analityk Bankier.pl
publikacja
2020-12-03 06:27
Bankier.pl

Przed nami czwartek, 3 grudnia, 338. dzień roku. Oto zapowiedź najważniejszych wydarzeń dnia oraz krótka lista tematów, o których warto wiedzieć od samego rana.

Tematy dnia

Rosną opłaty w bankach – kolejne podwyżki w styczniu. Kolejne banki podnoszą opłaty za konta i karty. W Banku Ochrony Środowiska od stycznia zmienią się warunki prowadzenia pakietów ROR. Z kolei Toyota Bank Polska podniesie opłaty związane z korzystaniem z kart kredytowych.

Rajd świętego Mikołaja na GPW? Niekorzystne statystyki. Rajd świętego Mikołaja na GPW nie występuje tak często, jak dawniej. Czy po znakomitym listopadzie inwestorzy mogą liczyć na kolejny miesiąc wzrostów?

Kiedy warto wziąć urlop w 2021 roku? Sprawdzamy dni wolne od pracy. W 2021 roku pracownicy przy odpowiednim zaplanowaniu dodatkowych dni wolnych skorzystają z dłuższego urlopu w styczniu oraz listopadzie, zarówno Wszystkich Świętych jak Święto Niepodległości wypadają w ciągu tygodnia.

Ile w Polsce wydaje się na ochronę zdrowia? Niewiele, w porównaniu do UE Wydatki na opiekę zdrowotną w Polsce wciąż należą do najniższych w Unii Europejskiej – wynika z najnowszych danych Eurostatu.

Premier: W walce z pandemią popełniamy błędy, ale staramy się uczyć na nich. W walce z pandemią koronawirusa popełniamy błędy, ale staramy się na tych błędach uczyć - zapewnił premier Mateusz Morawiecki, odpowiadając na pytania internautów podczas środowej sesji Q&A na Facebooku.  

Wiosną szczepionki przeciw Covid-19 dostępne dla wszystkich Amerykanów. Szczepionka przeciwko koronawirusowi powinna być dostępna dla każdego w USA do wiosny 2021 roku - poinformował w środę amerykański minister zdrowia Alex Azar.

Wydarzy się w Polsce

Parlament. Posiedzenia komisji sejmowych i senackich (przez cały dzień)

Turystyka. Konferencja online "Międzynarodowe dobre praktyki w zarządzaniu marką turystyczną", organizowana przez Mazowiecką Regionalną Organizację Turystyczną oraz Forum Regionalnych Organizacji Turystycznych (10:00)

Warszawa. Konferencja prasowa online w związku z rozpoczęciem prac nad Zieloną Wizją Warszawy, realizowaną w ramach programu Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju (EBOR) o nazwie "Zielone Miasta", z udziałem Rafała Trzaskowskiego (10:00)

Polska 2050. Briefing prasowy Ruchu Polska 2050 nt. działań rządu i planu szczepień na COVID-19 (10:00)

Niepełnosprawni. Konferencja prasowa dotycząca ogłoszenia nowych edycji programów "Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej" i " Opieka wytchnieniowa" w ramach Funduszu Solidarnościowego - edycja 2021 do samorządów, z udziałem m.in. minister rodziny i polityki społecznej Marleny Maląg (11:00)

Zdrowie. Seminarium online "Europejski plan walki z rakiem - sytuacja obecna i wyzwania na przyszłość", organizowane m.in. przez Biuro Parlamentu Europejskiego w Polsce (11:00)

MSZ, TVP. Briefing prasowy wiceministra spraw zagranicznych Szymona Szynkowskiego vel Sęk poświęcony m.in. podpisaniu listu o rozszerzeniu współpracy pomiędzy Ministerstwem Spraw Zagranicznych a Telewizją Polską (13:00)

IPN. Prezes IPN Jarosław Szarek spotka się dziś w Warszawie z szefem ukraińskiego IPN Antonem Drobowyczem, który rok temu zastąpił na tym stanowisku Wołodymyra Wiatrowycza, krytykowanego w Polsce za relatywizowanie ludobójczego charakteru zbrodni wołyńsko-galicyjskiej. Po rozmowach szefów obu instytutów planowany jest briefing prasowy, którego transmisję zaplanowano w mediach społecznościowych IPN.

Wydarzy się na świecie

Bruksela. Wideokonferencja ministrów zatrudnienia i polityki społecznej. Ministrowie spotkają się, aby omówić kwestię pracy za pośrednictwem platform i środków mających na celu osiągnięcie równego udziału kobiet i mężczyzn w rynku pracy.

Nowy Jork. Rozpoczyna się dwudniowa, specjalna sesja Zgromadzenia Ogólnego ONZ poświęcona pandemii koronawirusa.

Siewierodonieck. Ambasador RP na Ukrainie Bartosz Cichocki wraz z ambasadorami Czech, Słowacji i Węgier spotkają się z szefem władz obwodu ługańskiego, odwiedzą też lokalne placówki medyczne oraz udadzą się do punktów kontrolnych na linii rozgraniczenia oddzielającej tereny kontrolowane przez władze w Kijowie i terytorium nieznajdujące się pod ich kontrolą w miejscowościach Zołote i Szczastia. Zaplanowano także wizytę w przedstawicielstwie Wysokiego komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców na Ukrainie.

Seul. W Korei Płd. egzaminy wstępne na studia przy zaostrzonych środkach przeciwdziałania pandemii Covid-19.

Kalendarium ekonomiczne 3 grudnia 2020 r.

PMI dla sektora usług w Hiszpanii (09:15), Włoch (09:45), Francji (09:50), Niemiec (09:55), strefy euro (10:00), Wielkiej Brytanii (10:30) i USA (15:45)

Inflacja w Turcji (08:00)

Sprzedaż detaliczna w UE (11:00)

USA: raport Challengera o planowanej liczbie zwolnień (13:30) oraz liczba wniosków o zasiłek dla bezrobotnych (14:30).

Podsumowanie sesji

Polska: Mocne wzrosty na GPW. WIG20 najwyżej od marca

USA: Słabe dane z rynku pracy, ale S&P500 z nowym rekordem

Zobacz tabele notowań | Aktualne notowania kontraktów na indeksy |

Kalendarium giełdowe

ENERGA – Po zakończeniu sesji spółka opuści skład indeksu mWIG40.

CORMAY – Po zakończeniu sesji spółka opuści skład indeksu sWIG80 wchodząc jednocześnie w skład indeksu mWIG40.

GAMEOPS – Po zakończeniu sesji spółka wejdzie wi skład indeksu sWIG80.

KREZUS – Wycofanie akcji spółki z obrotu na GPW w związku z upływem 6 miesięcy od dnia uprawomocnienia się postanowienia sądu o oddaleniu wniosku o ogłoszenie upadłości.

Pełne kalendarium spółkowe | Wiadomości z rynków | Komunikaty ESPI

#TegoDnia 3 grudnia

1896 – Herman Hollerith założył Tabulating Machine Company (obecnie IBM).

1901 – Amerykanin King Camp Gillette złożył wniosek o opatentowanie maszynki do golenia o wymiennych ostrzach.

1945 – Utworzono przedsiębiorstwo państwowe Centrala Produktów Naftowych (CPN).

1980 – Prezydent USA Jimmy Carter w depeszy do przywódcy ZSRR Leonida Breżniewa zażądał, by Polska mogła samodzielnie rozwiązać swoje trudności i ostrzegł przed skutkami użycia siły przez ZSRR przeciw Polsce.

1992 – Wysłano pierwszy SMS.

1994 – Premiera konsoli do gier wideo PlayStation.

Źródła: PAP, Investing.com, Wikipedia

Źródło:
Michał Żuławiński
Michał Żuławiński
analityk Bankier.pl

Redaktor prowadzący działu Rynki Bankier.pl. Wraz z zespołem śledzi bieżące wydarzenia na polskiej giełdzie i globalnych rynkach finansowych, analizuje dane gospodarcze z kraju i ze świata, monitoruje politykę banków centralnych itp. Miłośnik nowych technologii, zarówno w obszarze mediów, jak i szeroko pojętego inwestowania. Laureat nagrody specjalnej w konkursie dla dziennikarzy ekonomicznych Narodowego Banku Polskiego im. Władysława Grabskiego. Tel: 604 678 518

Tematy
Otwórz konto dla firm i zyskaj do 1100 zł premii!

Otwórz konto dla firm i zyskaj do 1100 zł premii!

Advertisement

Komentarze (1)

dodaj komentarz
marsu121
O co z tego jak grać nie możemy bo INg makler znów nawala. Omijać tego maklera szerokim łukiem może coś wtedy zarobicie...

Powiązane: Zapowiedź dnia

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki