REKLAMA

Słabe dane z rynku pracy, ale S&P500 z nowym rekordem

2020-12-02 22:11
publikacja
2020-12-02 22:11
fot. LUCAS JACKSON / Reuters

Pomimo słabych danych z rynku pracy nowojorskie giełdy oparły się spadkom, a S&P500 wyznaczył nowy rekordowy kurs zamknięcia. Niepewne pozostają też losy drugiego pakietu nadzwyczajnych wydatków fiskalnych.

Zatrudnienie w amerykańskim sektorze prywatnym w listopadzie wzrosło o 307 tysięcy – poinformowała przed środową sesję firma ADP. W normalnych warunkach byłby to wynik wręcz rewelacyjny. Ale teraz mówimy raczej o przywracaniu miejsc pracy istniejących przed wiosennym lockdownem niż o tworzeniu nowych. Dlatego ekonomiści oczekiwali wzrostu zatrudnienia o 410 tys. etatów po wzroście o 404 tys. w październiku (korekta z pierwotnie raportowanych  365 tys.).

Taka informacja na otwarciu sesji pogorszyła nastroje i doprowadziła do niewielkich spadków nowojorskich indeksów. Jednakże początkowe straty szybko zostały odrobione, a pod koniec dnia Dow Jones i S&P500 wyszły nad kreskę. DJIA zyskał 0,20% i wciąż pozostaje poniżej 30 000 punktów, które po raz pierwszy w historii osiągnął w zeszłym tygodniu.

/ Bankier.pl

S&P500 urósł o skromne 0,18% i zakończył sesję na poziomie 3 669,01 pkt. To nowy rekordowy kurs zamknięcia, ale też rezultat minimalnie poniżej wtorkowego śródsesyjnego rekordu wszech czasów. Z historycznego szczytu osunął się Nasdaq, który oddał jednak tylko 0,05%, kończąc na poziomie 12 349,37 pkt.

- Ogólne nastawienie do ryzyka pozostaje niezmienione - być może mamy dziś do czynienia z pewną konsolidacją, ale jest to zrozumiałe, biorąc pod uwagę, skąd skalę wzrostów w listopadzie” - powiedział Derek Halpenny, szef działu badań rynków globalnych w MUFG.

Zapał do kupowania rekordowo drogich akcji studziły też doniesienia z polityki. Zaproponowany raptem kilkadziesiąt godzin temu „kompromisowy” pakiet fiskalny opiewający na 908 mld USD został błyskawicznie odrzucony przez lidera republikańskiej większości w Senacie. Rynek od lipca wyczekuje nowych wydatków federalnych finansowanych potężną ekspansją długu publicznego.

KK

Źródło:
Tematy

Otwórz konto w promocjach: 300 zł premii za otwarcie i polecenie konta

Advertisement

Komentarze (5)

dodaj komentarz
bhw
Tym "ekonomistom" to należy się Nobel za robienie zwykłych ludzi w bambuko.
kimdzongtusk
Pandemia cofnęła amerykańską gospodarkę o kilkanaście lat i pakiety fiskalne tego nie zniwelują ani w rok ani w dwa. Najważniejsze są roczne wyceny i premie dla tzw. zarządząjących . Fundamentalna wartyość DJ jest gdzieś w okolicy 10-12 k. NASDAQ to w ogóle ciężko oszacować, bo poza przewartościowanymi FANG-ami Pandemia cofnęła amerykańską gospodarkę o kilkanaście lat i pakiety fiskalne tego nie zniwelują ani w rok ani w dwa. Najważniejsze są roczne wyceny i premie dla tzw. zarządząjących . Fundamentalna wartyość DJ jest gdzieś w okolicy 10-12 k. NASDAQ to w ogóle ciężko oszacować, bo poza przewartościowanymi FANG-ami większość spółek na NASDAQ ma ujemne EPS.Na marketwartch do sprawdzenia.
mirek6504
Ooo matko boska ,ooo dzizys, kto wierzy w te wypociny , to cyrk a nie giełda.
frugal
Fenomen wzrostów przy słabych danych to standardowe oczekiwanie rynku na interwencję FEDu i skupy za świeżo wydrukowane $$. Pytanie kiedy pojawi się figa? Bo w takim momencie dobrze będzie mieć trochę zielonych w portfelu gdyż panika ulicy przy spadkach jest nieobliczalna.
jes
Teraz taka inna ekonomia. Dobre dane to spada bo FED zakręci kurek. Złe dane - jazda na maksa bo będzie lecieć z helikoptera.

Powiązane: USA: giełdy i gospodarka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki