REKLAMA

Rosną opłaty w bankach – kolejne podwyżki w styczniu

Wojciech Boczoń2020-12-03 06:00analityk Bankier.pl
publikacja
2020-12-03 06:00
Rosną opłaty w bankach – kolejne podwyżki w styczniu
Rosną opłaty w bankach – kolejne podwyżki w styczniu
fot. kitzcorner / / Shutterstock

Kolejne banki podnoszą opłaty za konta i karty. W Banku Ochrony Środowiska od stycznia zmienią się warunki prowadzenia pakietów ROR. Z kolei Toyota Bank Polska podniesie opłaty związane z korzystaniem z kart kredytowych.

Przez sektor bankowy przetacza się fala podwyżek opłat i prowizji. Drożeją konta, karty i usługi z nimi powiązane. Bankowcy tłumaczą, że jest to m.in. efekt rekordowo niskich stóp procentowych. Przez to, że banki mają ograniczone możliwości zarabiania na odsetkach od kredytów, starają się poprawić wynik prowizyjny. Nie bez znaczenia ich zdaniem są także obciążenia nakładane na sektor, takie jak podatek bankowy czy składki na BFG. Szczegółowo na ten temat pisaliśmy w tekście "Dlaczego banki podnoszą opłaty? „Wracamy do podręcznikowego modelu” [Tłumaczymy]".

BOŚ i Toyota Bank podniosą w styczniu opłaty

BOŚ Bank zdecydował się podnieść opłaty w ramach kont osobistych. Nowy cennik wejdzie w życie od 15 stycznia 2021 r. Miesięczna opłata za EKOKonto bez kosztów wzrośnie z 5 do 6 zł.  Opłata ta będzie pobierana, jeśli rachunek nie zostanie zasilony kwotą w wysokości 1000 zł miesięcznie. Wzrośnie też minimalna kwota, jaka uprawnia do zniesienie opłaty za EKOKonto VIP. Do tej pory należało zasilić rachunek kwotą w wysokości 5000 zł. Od stycznia będzie wymagane 7,5 tys. zł. Jeżeli klient nie spełni warunku, bank naliczy 50 zł opłaty za prowadzenie konta.

Wzrosną też opłaty za rachunki wycofane z oferty – EKOKonta bez kantów. Obecnie rachunki te kosztują 12 zł miesięcznie, o ile klient nie spełni wymogu zasilenia konta odpowiednią kwotą (1000 zł). Po styczniowej zmianie opłata warunkowa wzrośnie do 14,50 zł miesięcznie. W ramach Konta VIP wzrośnie minimalna kwota uprawniająca do zniesienia opłaty. Obecnie jest to 5 tys. zł, po zmianach będzie 7,5 tys. zł.

Toyota Bank zmieni cennik 8 stycznia 2021 r. W górę pójdą opłaty za korzystanie z kart kredytowych. W przypadku kart Black Pearl, Ice Rose i Toyota More opłata roczna zmieni się z 60 zł na 90 zł. Karta Double Gold, która obecnie kosztuje 120 zł zdrożeje do 180 zł. Droższe będą też karty dodatkowe. W przypadku kart Black Pearl, Ice Rose i Toyota More opłata wzrośnie z 30 zł do 45 zł, a dla kart Double Gold z 60 do 90 zł. Operacja zmiany limitu, która obecnie kosztuje 20 zł, od stycznia będzie kosztować 30 zł. Z kolei miesięczna opłata za korzystanie z karty (niepobierana jeśli klient wykona min. 4 transakcje) wzrośnie w ramach kart Black Pearl, Ice Rose i Toyota More z 4 zł do 8 zł, a dla karty Double Gold z 5 zł na 10 zł.

W grudniu cennik zmienią Santander i Inteligo

Tymczasem jeszcze w grudniu cennik zmieni Santander Bank Polska, o czym pisaliśmy już w artykule Kolejne banki podnoszą opłaty za konta. Przypomnijmy pokrótce co się zmieni. W ramach rachunku Konto Jakie Chcę pojawi się opłata warunkowa w wysokości 6 zł. Zdrożeje też obsługa karty – opłata warunkowa wzrośnie do 8 zł. Obu prowizji będzie jednak można uniknąć zasilając konto wpływami na poziomie 500 zł miesięcznie i dokonując minimum jednej transakcji kartą lub Blikiem. Konto Jakie Chcę nadal będzie prowadzone bezpłatnie dla klientów poniżej 26 roku życia.

Bank podniesie także niektóre opłaty w kontach walutowych. Opłata warunkowa za Konto24 walutowe wzrośnie z 8 na 10 zł. Do 10 zł wzrosną opłaty za przelewy w tym rachunku zlecane w placówkach, w tym przelewy SEPA. Konta walutowe będą mogły być prowadzone bezpłatnie, ale przy średnim miesięcznym saldzie wynoszącym co najmniej 20 jednostek walutowych.

Jeszcze w grudniu opłaty podniesie należąca do PKO Banku Polskiego internetowa marka Inteligo. W tym przypadku zmiany dotyczą opłat związanych z prowadzeniem konta firmowego Inteligo oraz przelewów. Bank zróżnicował opłaty w zależności od tego, kiedy klient założył rachunek. Datą graniczną jest dzień 11 maja 2010 r. Rachunki firmowe otwarte przed tą datą zdrożeją z 3,99 zł na 8 zł, przelewy wewnętrzne zlecane na infolinii z 0,99 zł na 2,90 zł, a zewnętrzne z 2,99 zł na 8,90 zł. Z kolei w ramach rachunków otwartych po 11 maja 2010 r. opłata za prowadzenie wzrośnie z 0 do 12 zł, przelew wewnętrzne u konsultanta na infolinii z 4 zł na 5 zł, a zewnętrzne z 5 zł na 15 zł. Szczegółową listę zmian w Inteligo zamieściliśmy pod tym linkiem.

Wcześniej podwyżki wprowadziło kilka innych banków. Na liście są m.in. BNP Paribas, Alior Bank, Credit Agricole czy Citi Handlowy. Szczegółowo pisaliśmy na ten temat w tekście "Banki podnoszą opłaty. W maju wzrosły o 40 proc. rok do roku".

Źródło:
Wojciech Boczoń
Wojciech Boczoń
analityk Bankier.pl

Ekspert z zakresu bankowości. Autor komentarzy, poradników, artykułów i raportów o bankowości skierowanych zarówno do branży, jak i jej klientów. Redaktor prowadzący branżowego serwisu PRNews.pl. Autor cyklu raportów "Polska bankowość w liczbach". Dziennikarz Roku 2013 według Kapituły Konkursu IX Kongresu Gospodarki Elektronicznej przy Związku Banków Polskich. Dwukrotnie nominowany do nagrody Dziennikarskiej im. Mariana Krzaka oraz laureat tej nagrody w 2014 r. Finalista Nagrody Dziennikarstwa Ekonomicznego Press Clubu Polska za 2019 r.

Tematy
Im więcej latasz, tym więcej zyskujesz!

Im więcej latasz, tym więcej zyskujesz!

Advertisement

Komentarze (13)

dodaj komentarz
antek10
Za Tuska opłaty likwidowali za PIS likwidują sklepy wielkopowierzchniowe , wprowadzają opłaty. Socjal kosztuje.
demeryt_69
To prawda - od tamtych czasów nie płacę abonamentu rtv :)
krokus12
To są skutki wprowadzenia podatku bankowego w 2016 r wtedy wszyscy fani PIS twierdzili że banki pokryją podatek ze swojego zysku . To samo będzie z podatkiem handlowym zostanie przerzucony na nas .
demeryt_69
Nie ma to jak rzeczowa 'opinia' znafcy tematu :)
bolekilolek
wypłacić wszystko i płacić gotówka
1 w cenie każdego zakupu jest prowizja dla banków za płatność a sprzedawca uwzględnił to w cenie
2 kto w końcu rządzi ten co ma bank czy ten co ma kasę
3 bez klientów zaczną upadać jak muchy więc pójdą po rozum do głowy i zaczną klientów traktować jak powinni
4 najwyższy czas aby
wypłacić wszystko i płacić gotówka
1 w cenie każdego zakupu jest prowizja dla banków za płatność a sprzedawca uwzględnił to w cenie
2 kto w końcu rządzi ten co ma bank czy ten co ma kasę
3 bez klientów zaczną upadać jak muchy więc pójdą po rozum do głowy i zaczną klientów traktować jak powinni
4 najwyższy czas aby ludzie nazwali poprawnie kredyty to nie jest zakup to jest zadłużanie się na dziesięciolecia
innowierca
Pamietaj jak dzis. Okolo 10 lat temu w Polsce na finansowych portalach byly nieprzerwane "ochy I achy" na temat bankowosci w Polsce. Ach jaka ona nowoczesna. Bankowe kioski, jezdzace wplatomaty, no normalnie finansowi dziennikarze wrecz upajali sie tym szczesciem Polakow. No bo niech sie schowa zachod z tymi oddzialami Pamietaj jak dzis. Okolo 10 lat temu w Polsce na finansowych portalach byly nieprzerwane "ochy I achy" na temat bankowosci w Polsce. Ach jaka ona nowoczesna. Bankowe kioski, jezdzace wplatomaty, no normalnie finansowi dziennikarze wrecz upajali sie tym szczesciem Polakow. No bo niech sie schowa zachod z tymi oddzialami bankow z odrapana podloga.
Polska bankowosc prekursorem nowoczesnosci..... he he w oplacie i prowizji pobieranej za to, o czym na zachodzie nawet filozofom finansowym sie nie snilo.
I tak jest do dzisiaj.
m00zyk
Który ostatnio też podniósł mocno prowizje... Nie, alternatywą jest raczej Podstawowy rachunek płatniczy.
innowierca odpowiada m00zyk
Co do fintechow to z reguly chodzi zawsze o to samo.O zagaspodarowanie (strzyzenie) mniej odpowiadajacej bankom czesci spoleczenstwa.
Fintechy ktore odniosa sukces czesto uzyskuja pozniej licence bankowa.
Generalnie proponuja pracujacej lub zasilkowej biedocie jakies " fajne debety" w koncie ze niby to jest tanio
Co do fintechow to z reguly chodzi zawsze o to samo.O zagaspodarowanie (strzyzenie) mniej odpowiadajacej bankom czesci spoleczenstwa.
Fintechy ktore odniosa sukces czesto uzyskuja pozniej licence bankowa.
Generalnie proponuja pracujacej lub zasilkowej biedocie jakies " fajne debety" w koncie ze niby to jest tanio ze jak pozyczysz 500 PLN to cie to kosztuje tylko dwa zlote za dzien he he. Albo rozdaja karty kredytowe z limitem na 1000 zeta zeby sobie ktos na zapomodze historie kredytowa budowal (tak reklamuja) albo poprawial. Karty z lichwiarskim oprocentowaniem i wysokimi karami za spoznienia. Rozne sa tych fintechow wariacje. Ale zawsze zyja z oplat.
auland
-Już dziś posiadanie konta w banku zaprzecza zdrowemu rozsądkowi,kto może niech bierze rozwód z tymi OPRAWCAMI.-Niech manipulują swoimi w " jedynie słusznym państwie"-I-sra-el !!!...

Powiązane: Podwyżki opłat bankowych

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki