REKLAMA

Zapowiedź dnia - 21 stycznia 2021 r.

Michał Żuławiński2021-01-21 06:30analityk Bankier.pl
publikacja
2021-01-21 06:30
Bankier.pl

Przed nami czwartek, 21 stycznia. Oto zapowiedź najważniejszych wydarzeń dnia oraz krótka lista tematów, o których warto wiedzieć od samego rana.

Tematy dnia

Joe Biden zaprzysiężony na 46. prezydenta USA. Prezydent USA podpisał w środę w Gabinecie Owalnym pierwsze zarządzenia. Wśród nich jest dokument odwracający decyzję Donalda Trumpa o wycofaniu USA z paryskiego porozumienia klimatycznego.

Świat reaguje na zaprzysiężenie Bidena. Gratulacje, ale i głosy niezadowolenia. Po inauguracji Joe Bidena zaczęły spływać gratulacje z całego świata, choć nie zabrakło również głosów niezadowolenia.

Nawet 130 tys. zł różnicy w kosztach. Sprawdzamy kredyty hipoteczne na dom. Wyższa marża może przełożyć się na spore obciążenie dla domowych finansów. W styczniowym rankingu kredytów hipotecznych zwycięzców od maruderów dzieli aż 130 tys. zł w łącznym koszcie kredytu.

Sejm przyjął 8 ze 109 poprawek Senatu do budżetu na 2021 rok. Sejm w środę poparł osiem ze 109 poprawek, jakie do budżetu na 2021 r. zgłosił Senat.

Zmiany w akcyzie. Opozycja chce odrzucenia projektu: to przykrywka do kolejnych podwyżek. Projekt noweli o podatku akcyzowym to przykrywka do wprowadzania przez rząd kolejnych podwyżek - ocenili w środę w Sejmie posłowie KO podczas pierwszego czytania zmian.

Chiny nałożyły sankcje na 28 osób z administracji Trumpa. Chiny nałożyły sankcje na 28 osób z administracji byłego prezydenta USA Donalda Trumpa, w tym na byłego sekretarza stanu Mike'a Pompeo.

Wydarzy się w Polsce

Sejm. Sejm w drugim i ostatnim dniu posiedzenia, przeprowadzi drugie czytanie rządowego projektu ustawy o służbie zagranicznej, który zakłada utworzenie odrębnego od Dyrektora Generalnego MSZ stanowiska Szefa Służby Zagranicznej na wzór Szefa Służby Cywilnej.

Posłowie mają też rozpocząć prace nad nowym projektem zmian w ustawie o działach administracji rządowej. Sejm kolejny raz ma się także zająć wyborem nowego RPO. Wieczorem Sejm wysłucha informacji w sprawie sytuacji branż najbardziej zagrożonych utratą przychodów w czasie pandemii SARS-CoV-2 oraz propozycji wsparcia pracowników i przedsiębiorców w 2021 roku.

Piłka nożna. O 15:00 rozpocznie się konferencja prasowa Zbigniewa Bońka, na której prezes PZPN przedstawi powody zwolnienia Jerzego Brzęczka z funkcji selekcjonera reprezentacji Polski.

Sąd Najwyższy. Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego ma rozpatrzyć dziś wniosek o uchylenie immunitetu sędziowskiego prezesowi Izby Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Józefowi Iwulskiemu. Śledczy zamierzają postawić Iwulskiemu zarzut bezprawnego skazania w stanie wojennym 21-letniego robotnika za kolportowanie ulotek wymierzonych we władze PRL.

Minister rozwoju. Konferencja prasowa z udziałem wicepremiera Jarosława Gowina przed wizytą w Berlinie (07:15)

Minister rodziny. Spotkanie prasowe pod hasłem Bezpieczeństwo i aktywność, z udziałem m.in. minister rodziny Marleny Maląg i Piotra Mazurka sekretarza stanu w KPRM, Pełnomocnika Rządu do spraw Polityki Młodzieżowej

IPN. 12:00 –  Konferencja prasowa IPN prezentująca pierwszy numer rocznika Polish-Jewish Studies (PJS), z udziałem członków redakcji m.in. dr Mateusza Szpytmy - zastępcy prezesa IPN.

Kościół, Wojsko Polskie. Dziś mija 30 rocznica przywrócenia w kraju Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego. Centralne uroczystości odbędą się w katedrze polowej Wojska Polskiego w Warszawie. Liturgii o godz. 11.00 będzie przewodniczył metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz.

Święto. Dziś Dzień Babci, jutro Dzień Dziadka.

Wydarzy się na świecie

Waszyngton. Czwartek będzie pierwszym dniem urzędowania prezydenta Joe Bidena, który ma szczegółowo przedstawić swoją politykę handlową wobec Azji i regionu Pacyfiku.

Bruksela. Parlament Europejski będzie debatował na temat złagodzenia skutków trzęsienia ziemi w Chorwacji. Europosłowie będą też dyskutować nad strategią UE na rzecz równouprawnienia płci 2020-2025.

W PE Odbędzie się też głosowanie dotyczące dyrektywy o ogólnounijnym "prawie do bycia offline”. Europosłowie uważają to prawo za podstawowe prawo, które pozwala pracownikom nie angażować się w zadania związane z pracą, takie jak rozmowy telefoniczne, e-maile oraz odbieranie innych wiadomości elektronicznych poza czasem pracy, w tym podczas wszelkich form urlopu oraz czasu wolnego

Bruksela. Wideokonferencja Rady Europejskiej pod kierunkiem jej przewodniczącego Charles'a Michela. Przywódcy państw i instytucji unijnych omówią koordynację odpowiedzi na pandemię Covid-19, w tym dystrybucję szczepionek na dużą skalę i współpracę w ograniczeniu rozprzestrzeniania się koronawirusa.

Bruksela. Wizyta ministra spraw zagranicznych Turcji Mevluta Cavusoglu. Szef dyplomacji spotka się między innymi z Sophie Wilmes, belgijską wicepremier i minister spraw zagranicznych, spraw europejskich i handlu zagranicznego. Planowane jest też spotkanie Cavusoglu z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem.

Edynburg. Odbędzie się rozprawa sądowa w sprawie możliwości przeprowadzenia nowego referendum w sprawie niezależności Szkocji.

Moskwa. Szef MSZ Rosji Siergiej Ławrow spotka się z akredytowanymi w rosyjskiej stolicy ambasadorami krajów Wspólnoty Niepodległych Państw (WNP).

Watykan. Wyrok w procesie Angelo Caloia, jednego z byłych dyrektorów banku watykańskiego. 78-letni obecnie Caloia stał na czele banku w latach 1989-2009. Według aktu oskarżenia, do przestępstw miało dojść w latach 2001-2008 przy sprzedaży nieruchomości należących do Instytutu Dzieł Religijnych. Straty Instytutu oszacowano na 50 mln euro.

Pekin. Drugi dzień sesji Stałego Komitetu Ogólnochińskiego Zgromadzenia Przedstawicieli Ludowych, parlamentu ChRL (do 22 stycznia).

Kalendarium ekonomiczne 21 stycznia 2021 r.

Polska: przeciętne wynagrodzenie i zatrudnienie (10:00), koniunktura konsumencka (10:00)           

Decyzje ws. stóp procentowych: EBC (13:45), Norwegia (10:00), Turcja (12:00)

Konferencja prezes EBC Christine Lagarde (14:30)

USA: pozwolenia na budowę domów (14:30) i rozpoczęte budowy domów (14:30), wnioski o zasiłek dla bezrobotnych (14:30)

Podsumowanie sesji

Polska: Lekkie wzrosty na GPW. Zieleń JSW, spadki Mercatora

USA: Wzrosty i rekordy na Wall Street na inaugurację nowego prezydenta

Zobacz tabele notowań | Aktualne notowania kontraktów na indeksy |

Kalendarium giełdowe

11BIT – NWZA ws. ustanowienia programu motywacyjnego dla pracowników, współpracowników i członków zarządu 11 bit studios S.A., emisji warrantów subskrypcyjnych serii C, warunkowego podwyższenia kapitału zakładowego w drodze emisji akcji serii H z pozbawieniem prawa poboru oraz zmiany statutu.

PLATYNINW – NWZA ws. zmiany firmy spółki oraz zmian w składzie RN.

WESTREAL – NWZA ws. powołania członków RN na nową 2-letnią kadencję, wyboru podmiotu uprawnionego do prowadzenia rejestru akcjonariuszy, wyrażenia zgody na ubieganie się i wprowadzenie akcji serii G do obrotu na NC oraz podwyższenia kapitału zakładowego poprzez emisję akcji zwykłych na okaziciela serii H z pozbawieniem prawa poboru.

BLUMERANG – NWZA ws. podwyższenia kapitału zakładowego w drodze emisji akcji zwykłych na okaziciela serii E i F z wyłączeniem prawa poboru, zmiany statutu oraz przyjęcia Regulaminu Walnego Zgromadzenia.

Pełne kalendarium spółkowe | Wiadomości z rynków | Komunikaty ESPI

#TegoDnia 21 stycznia

1482 – Portugalczycy założyli São Jorge da Mina (obecnie Elmina w Ghanie), pierwszą europejską osadę w Afryce Zachodniej.

1720 – III wojna północna: w Sztokholmie podpisano szwedzko-pruski traktat pokojowy. Królestwo Prus uzyskało część Pomorza ze Szczecinem.

1793 – Rewolucja francuska: zgilotynowano skazanego na śmierć za zdradę stanu króla Ludwika XVI.

1862 – Powstało niemieckie przedsiębiorstwo motoryzacyjne Opel, początkowo produkujące maszyny do szycia, a następnie rowery.

1919 – Naczelnik Państwa Józef Piłsudski wydał rozkaz specjalny o nadaniu weteranom powstania styczniowego uprawnień żołnierzy Wojska Polskiego.

1954 – Kombinat Metalurgiczny w Nowej Hucie otrzymał imię Włodzimierza Lenina.

1954 – Został zwodowany USS „Nautilus”, pierwszy okręt podwodny o napędzie atomowym.

1977 – Nowy prezydent USA Jimmy Carter ogłosił amnestię dla osób uchylających się od służby wojskowej w trakcie wojny wietnamskiej.

2006 – Austriacka policja odzyskała wartą 50 mln euro złotą solniczkę Salierę, skradzioną w maju 2003 roku z muzeum w Wiedniu.

Źródła: PAP, Investing.com, Wikipedia

Źródło:
Michał Żuławiński
Michał Żuławiński
analityk Bankier.pl

Redaktor prowadzący działu Rynki Bankier.pl. Wraz z zespołem śledzi bieżące wydarzenia na polskiej giełdzie i globalnych rynkach finansowych, analizuje dane gospodarcze z kraju i ze świata, monitoruje politykę banków centralnych itp. Miłośnik nowych technologii, zarówno w obszarze mediów, jak i szeroko pojętego inwestowania. Laureat nagrody specjalnej w konkursie dla dziennikarzy ekonomicznych Narodowego Banku Polskiego im. Władysława Grabskiego. Tel: 604 678 518

Tematy
Otwórz konto dla firm i zyskaj do 1100 zł premii!

Otwórz konto dla firm i zyskaj do 1100 zł premii!

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Zapowiedź dnia

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki