REKLAMA

Świat reaguje na zaprzysiężenie Bidena. Gratulacje, ale i głosy niezadowolenia

2021-01-20 20:08, akt.2021-01-21 11:02
publikacja
2021-01-20 20:08
aktualizacja
2021-01-21 11:02
fot. KEVIN LAMARQUE / Reuters

W środę w Waszyngtonie Joe Biden został zaprzysiężony na 46. prezydenta USA. Po inauguracji zaczęły spływać gratulacje z całego świata, choć nie zabrakło również głosów niezadowolenia.

Prezydent RP Andrzej Duda złożył w środę na Twitterze gratulacje nowemu prezydentowi USA Joe Bidenowi. Dodał, że liczy na bliską współpracę z nowym amerykańskim przywódcą w umacnianiu partnerstwa strategicznego między Polską i USA.

"Moje najszczersze gratulacje dla prezydenta Joe Bidena, który został 46. prezydentem USA. Panie Prezydencie, nie mogę się doczekać naszej bliskiej współpracy nad dalszym wzmocnieniem polsko-amerykańskiego partnerstwa strategicznego. Boże błogosław Polskę, Boże błogosław Amerykę!" - napisał Andrzej Duda na swoim koncie na Twitterze.

Gratuluję Joe Bidenowi objęcia urzędu prezydenta Stanów Zjednoczonych. Życzę powodzenia zarówno jemu, jak i wiceprezydent Kamali Harris - napisał w środę wieczorem na Facebooku premier Mateusz Morawiecki.

Morawiecki napisał na Facebooku post w języku angielskim, w którym, oprócz gratulacji, podkreślił, że "Polska uważa Stany Zjednoczone za filar globalnej wolności, stabilności i pokoju". Dodał, że nie może doczekać się współpracy z nowymi władzami USA.

Prezydent Francji pogratulował Bidenowi i Harris objęcia urzędów. „Najlepsze życzenia w tym najważniejszym dniu dla narodu amerykańskiego! Jesteśmy razem. Będziemy silniejsi, aby stawić czoła wyzwaniom naszych czasów. Silniejsi, by budować naszą przyszłość. Silniejsi, aby chronić naszą planetę. Witamy ponownie w porozumieniu paryskim!” - napisał Macron.

„Razem możemy sprostać wyzwaniom naszych czasów. Możemy zmienić sytuację klimatyczną, podejmując działania na rzecz naszej planety” – oświadczył Macron.

Premier Węgier Viktor Orban pogratulował w środę prezydentowi USA Joe Bidenowi inauguracji na stanowisku szefa państwa – poinformował rzecznik Orbana, Bertalan Havasi. Szef rządu ocenił też, że lata prezydentury Donalda Trumpa cechowała dobra współpraca między Budapesztem a Waszyngtonem.

Orban napisał w liście gratulacyjnym do Bidena, że minione cztery lata dowiodły, iż przyjazna i wzajemnie korzystna współpraca między Węgrami i USA skrywa w sobie w wielu sferach ogromne możliwości. Premier z zadowoleniem skonstatował, że okres ten otworzył nowe perspektywy w dwustronnych stosunkach w dziedzinie bezpieczeństwa, polityki energetycznej i gospodarki.

Szef rządu zapewnił, że władze w Budapeszcie są nadal w pełni zaangażowane w umacnianie stosunków węgiersko-amerykańskich na fundamencie wzajemnego szacunku i dobrej woli, „bazując na naszym sojuszu w NATO, na naszym zaangażowaniu w walce z terroryzmem i wspólnych dążeniach do zapewnienia Europie Środkowej alternatywnych źródeł energii”.

„Życzę Panu wielu sukcesów i zdrowia w wykonywaniu odpowiedzialnych obowiązków” – zakończył Orban.

"Z radością przywitam Joe Bidena w dobrze znanym (mu) Kijowie. Jestem przekonany, że nasze relacje się polepszą" - napisał prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, który oglądał inaugurację Bidena wraz z szefową ambasady USA w Kijowie Kristiną Kvien.

Kvien zapewniła w środowym przesłaniu, że wsparcie ze strony USA wobec Ukrainy będzie utrzymane po objęciu stanowiska szefa państwa przez Bidena.

"Podczas gdy w najbliższych miesiącach nowo wybrany prezydent i jego administracja będą pracować nad formowaniem wewnętrznej i zewnętrznej polityki Stanów Zjednoczonych, chcę zapewnić: USA będą stałe w swoim wsparciu dla Ukrainy, by była ona bogata, demokratyczna i wolna, odpowiednio ochraniana w międzynarodowo uznanych granicach, włączając w to Donbas i Krym, i odporna wobec rosyjskiej agresji" - oświadczyła Kvien, cytowana przez agencję Interfax-Ukraina.

Premier Kanady Justin Trudeau pogratulował zaprzysiężonemu w środę prezydentowi USA Joe Bidenowi i przypomniał, że Kanadę i USA łączą szczególne relacje, a oba kraje są bliskimi przyjaciółmi, partnerami i sojusznikami.

W oświadczeniu z okazji inauguracji prezydentury Bidena Trudeau podkreślił, że "Kanadę i USA łączą wyjątkowo szczególne związki, zbudowane na wspólnym zobowiązaniu wobec wartości demokratycznych, wspólnych interesach i silnych związkach gospodarczych i dotyczących bezpieczeństwa".

"Nasze kraje są więcej niż sąsiadami – jesteśmy bliskimi przyjaciółmi, partnerami i sojusznikami" - dodał.

Premier Kanady przypomniał dotychczasową współpracę Kanady i USA i zapewnił, że będzie ona kontynuowana w walce z pandemią Covid-19 i we wspieraniu zrównoważonej odbudowy gospodarczej.

"Będziemy współpracować na rzecz działań związanych z klimatem, wzrostem gospodarczym niepowodującym zanieczyszczeń, promujących inkluzywność i różnorodność, tworzyć dobre miejsca pracy dla klasy średniej i możliwości dla mieszkańców naszych krajów, jednocześnie wspierając gospodarkę, pokój i bezpieczeństwo u siebie i na całym świecie" - napisał Trudeau podkreślając rolę współpracy z prezydentem Bidenem, wiceprezydent Kamalą Harris, ich administracją i Kongresem USA.

Kanclerz Niemiec Angela Merkel złożyła gratulacje nowemu prezydentowi USA Joe Bidenowi i nowej wiceprezydent Kamali Harris w dniu ich zaprzysiężenia. Dzień inauguracji nazwała świętem amerykańskiej demokracji, dodała, że liczy na nowy rozdział w niemiecko-amerykańskiej przyjaźni.

"Serdeczne gratulacje dla prezydenta USA Joe Bidena i wiceprezydent Kamali Harris z okazji waszej inauguracji - prawdziwego święta amerykańskiej demokracji. Z niecierpliwością czekam na nowy rozdział niemiecko-amerykańskiej przyjaźni i współpracy" - przekazał w środę na Twitterze słowa Merkel rzecznik niemieckiego rządu Steffen Seibert.

"To dobry dzień dla demokracji. W USA stanęła ona przed ogromnymi wyzwaniami i przetrwała je. Mimo prób rozerwania amerykańskich struktur instytucjonalnych, pracownicy wyborczy i gubernatorzy, władza sądownicza i Kongres udowodnili swoją siłę. Odczuwam wielką ulgę, że dzisiaj Joe Biden zostanie zaprzysiężony jako prezydent USA i wprowadzi się do Białego Domu. Wiem, że wielu Niemców podziela moje uczucia" - powiedział prezydent RFN Frank-Walter Steinmeier wcześniej w środę w okolicznościowym nagraniu.

Królowa Wielkiej Brytanii Elżbieta II przesłała Joe Bidenowi prywatny list gratulacyjny z okazji jego zaprzysiężenia na 46. prezydenta USA - poinformowała stacja CNN. Nie ujawniono treści listu. Brytyjski premier Boris Johnson pogratulował Bidenowi na Twitterze.

Królowa regularnie wysyła listy gratulacyjne innym głowom państw z okazji objęcia przez nie urzędów - przypomina stacja. "Jej wysokość wysłała prywatną wiadomość do Prezydenta Bidena jeszcze przed jego inauguracją" - cytują słowa rzecznika Pałacu Buckingham brytyjskie media.

"Gratulacje dla Joe Bidena z okazji jego zaprzysiężenia na prezydenta Stanów Zjednoczonych oraz dla Kamali Harris i jej historycznej inauguracji. Amerykańskie przywództwo w sprawach, które mają znaczenie dla nas wszystkich, jest kluczowe, od klimatu do pandemii Covid-19, i cieszę się, że będę współpracował z Prezydentem Bidenem" - napisał na Twitterze Johnson.

Władze Iranu z dużym zadowoleniem odniosły się do zaprzysiężenia Joe Bidena na nowego prezydenta USA i wyraziły radość w powodu odejścia "tyrana", jak określony został przez Teheran Donald Trump. "Trump trafił już na śmietnik historii" - oświadczył szef irańskiego MSZ Mohammad Dżawad Zarif.

Zdaniem prezydenta Iranu Hasana Rowhaniego teraz do Stanów Zjednoczonych będzie należał ruch w kwestii powrotu tego kraju do umowy nuklearnej, z której USA wycofały się w 2018 roku. "Dziś piłka jest po stronie Stanów Zjednoczonych" - mówił w telewizyjnym wystąpieniu Rowhani przed zaprzysiężeniem Bidena.

"Era tyrana dobiegła końca, a dziś był ostatni dzień jego strasznych rządów" - powiedział Rowhani i potwierdził gotowość Iranu do rozmów w tej sprawie po warunkiem, że Biały Dom zniesie wszystkie sankcje, nałożone na Iran od 2018 roku.

Z kolei minister Zarif w tweecie zaadresowanym do nowego gospodarza Białego Domu napisał, że "przez cztery lata urzędowania w Białym Domu Trump nie zebrał żadnych innych owoców niż niesprawiedliwość i korupcja. Trump, jego sekretarz stanu Mike Pompeo i spółka trafiają na śmietnik historii".

Szef Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus pogratulował w środę na Twitterze Joe Bidenowie zaprzysiężenia na 46. prezydenta Stanów Zjednoczonych. Gratulacje otrzymała także wiceprezydent USA Kamala Harris.

"Gratulacje dla prezydenta Joe Bidena i wiceprezydent Kamali Harris z okazji ich dzisiejszej inauguracji. To będzie zdrowszy, sprawiedliwszy, bezpieczniejszy i bardziej zrównoważony świat" - napisał Tedros.

Zaprzysiężony w środę prezydent USA Joe Biden będzie dla Rosji jeszcze bardziej niedogodnym oponentem niż jego poprzednik Donald Trump - ocenił Konstantin Kosaczow, kierujący komisją spraw zagranicznych wyższej izby parlamentu Rosji, Rady Federacji.

"Bidena należy oceniać po jego wcześniejszych wypowiedziach. Jest to człowiek nastawiony bardzo radykalnie, kategorycznie, bardzo negatywnie do Rosji, Chin i innych krajów, które nie są sojusznikami USA" - powiedział Kosaczow.

Z tego powodu - jego zdaniem - "Biden będzie jeszcze bardziej niedogodnym oponentem dla Rosji niż Trump".

Kosaczow wypowiadał się w rosyjskiej telewizji informacyjnej Rossija24, komentując uroczystości w Waszyngtonie.

Przewodnicząca Rady Federacji Walentina Matwijenko powiedziała dziennikarzom, że liczy na to, iż za rządów Bidena Waszyngton "zaprzestanie praktyki ingerowania w sprawy suwerennych państw" i że zakończy się polityka USA związana z sankcjami.

Po ostatnich zamieszkach w Waszyngtonie władze USA "nie mają prawa moralnego narzucać światu swoich standardów" - powiedziała szefowa Rady Federacji.

Warunki, w jakich w Waszyngtonie odbyło się zaprzysiężenie Bidena skrytykowała w środę rosyjska rzeczniczka praw człowieka Tatiana Moskalkowa. "Kwartał wokół Białego Domu przypomina ni to obóz koncentracyjny, ni to bazę wojskową w Iraku" - napisała rzeczniczka w swoim Instagramie.

"Gdzie tu są prawa człowieka? Widocznie są one dzisiaj na użytek zewnętrzny. Obrońcy praw człowieka milczą, tak samo ombudsmani w poszczególnych stanach" - podsumowała Moskalkowa.

„Ameryka wróciła” – napisał w czwartek na Twitterze prezydent Korei Płd. Mun Dze In, gratulując Joe Bidenowi inauguracji jego prezydentury w USA. Gratulacje złożył też premier Japonii Yoshihide Suga, który wyraził nadzieję na dalsze zacieśnianie sojuszu z USA.

„Nowy początek Ameryki uczyni demokrację jeszcze wspanialszą. Razem z Koreańczykami wspieram pana w podróży do +Ameryki Zjednoczonej+ (…) Jako sojusznik, będziemy w dalszym ciągu współpracować z USA, by utrzymywać pokój i dobrobyt na Półwyspie Koreańskim” – napisał po angielsku Mun.

Prezydent Korei Płd. wyraził również przekonanie, że sojusz jego kraju z USA wzmocni się poprzez „naszą koordynację w mierzeniu się z kwestiami globalnymi w takich obszarach, jak zdrowie publiczne, bezpieczeństwo, gospodarka i zmiany klimatu”.

„USA z pewnością skutecznie odbudują się lepsze, a świat będzie zdumiony. Republika Korei będzie pracować z administracją Bidena od początku. Idziemy razem!” - dodał w kolejnym tweecie południowokoreański przywódca, używając oficjalnej nazwy swojego kraju.

adj/ jar/ ksta/ ap/ zm/ awl/ 

Źródło:PAP
Tematy
Boom na hipoteki oswoil spoleczenstwo z ubezpieczeniami

Boom na hipoteki oswoil spoleczenstwo z ubezpieczeniami

Komentarze (21)

dodaj komentarz
darius19
jest i "ajwaj_" dawniej "ajwaja" dawniej "ajwaja_". Jak zwykle bezlitosny dla demokracji Zachodnich i US. Chwali za to wzorowych demokratow Putina/Lukaszenke/Chiny. Zwroccie uwage na narracje Rosji. Jak zaatakowao Kapitol - nic. Jak prewencyjne srodki bezpieczenstwa - be. Teraz pewnie punkt widzenia jest i "ajwaj_" dawniej "ajwaja" dawniej "ajwaja_". Jak zwykle bezlitosny dla demokracji Zachodnich i US. Chwali za to wzorowych demokratow Putina/Lukaszenke/Chiny. Zwroccie uwage na narracje Rosji. Jak zaatakowao Kapitol - nic. Jak prewencyjne srodki bezpieczenstwa - be. Teraz pewnie punkt widzenia Rosji i "ajwaja_" beda "sfalszowane wybory"....
pjoz
nowy ajwaj trochę podskoków wykona i znowu dostanie bana w imię przyjaźni polsko-radzieckiej :))
ajwaj_
ciezki temat
patrz fajne reklamy > lila torebki np.
ajwaj_ odpowiada pjoz
tobie pasuja buciki z reklamy
na wysooookich slupkach
pjoz odpowiada ajwaj_
Dziękuję ajwaj. Miło z twojej strony. Wiedziałem że wszystkie ruskie to porząnne chopy :))
krrzysiek2
pamiętam doskonale jak Morawiecki podczas kampani wyborczej Trumpa i Hillary Clinton w czasie najwiekszej oglądalności powiedział ,że to wybór między dżumą i cholerą!
Więc o co wam chodzi z tym niezadowoleniem??
159120br
Trump w swoim ostatnim liście do Bidena pozostawionym na biurku pisał: " Joe, wiesz, że to ja wygrałem wybory".
meryt
159120br "Trump w... liście do Bidena... pisał: " Joe, wiesz, że to ja wygrałem wybory".

"Biden przekazał, że otrzymał... list od swojego poprzednika Donalda Trumpa"

"(list) był życzliwy" - stwierdził"
ajwaj_
W USA zadna radosc dla oszukanych 75 mln wyborców
Wszystkie problemy-kryzysy zostaly
________________
""Wieczór 20 stycznia był bardzo napięty w Oregonie i Teksasie. Na przykład członkowie Antify, którą Donald Trump uznał kiedyś za grupę terrorystyczną, zdewastowali siedzibę Partii Demokratycznej w
W USA zadna radosc dla oszukanych 75 mln wyborców
Wszystkie problemy-kryzysy zostaly
________________
""Wieczór 20 stycznia był bardzo napięty w Oregonie i Teksasie. Na przykład członkowie Antify, którą Donald Trump uznał kiedyś za grupę terrorystyczną, zdewastowali siedzibę Partii Demokratycznej w Oregonie.

"Jesteśmy poza kontrolą", "Nowy świat powstanie z popiołów", "Nie chcemy Bidena - chcemy zemsty" - napisano na transparentach.
Fakt, że teraz sprzeciwiają się Bidenowi jest dość nieoczekiwany i zapowiada wiele ciekawych wiadomości ze Stanów Zjednoczonych w najbliższych miesiącach.""

Na marginesie
Spadl NY smiglowiec ratowniczy Gwardii, zabita zaloga > zly omen
A w Seattle itd. plonely ulice, leli policje
ajwaj_
Groteskowa impreza
Przerazone kierownictwo "deep state"" pilnowalo ich 27 000 gwardii, policji, geriatryczni kierownicy DEMS wiek 80+,
Zamiast tlumów zwolenników wetkneli chorągiewki przed WH. Prez. Trump. smigal z zona w tlumach

Za plotem dzien wczesniej menele mieli pozar w ognisku (namioty), nawet
Groteskowa impreza
Przerazone kierownictwo "deep state"" pilnowalo ich 27 000 gwardii, policji, geriatryczni kierownicy DEMS wiek 80+,
Zamiast tlumów zwolenników wetkneli chorągiewki przed WH. Prez. Trump. smigal z zona w tlumach

Za plotem dzien wczesniej menele mieli pozar w ognisku (namioty), nawet 27 000 armia ich nie widziala wczesniej :) Zly omen

Powiązane: Wybory w USA

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki