REKLAMA

Zapowiedź dnia - 21 sierpnia 2020 r.

Michał Żuławiński2020-08-21 06:36analityk Bankier.pl
publikacja
2020-08-21 06:36
Bankier.pl

Przed nami piątek 21 sierpnia, 234 dzień roku 2020. Oto zapowiedź najważniejszych wydarzeń dnia oraz krótka lista tematów, o których warto wiedzieć od samego rana.

Tematy poranka

Dlaczego polska giełda znów jest "fajna"? Tłumaczymy. Inwestowanie na polskiej giełdzie znów jest modne. Tłumaczymy, co stoi za wzrostem popularności Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie.

Premier: Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przy zdalnej nauce. Jeżeli szkoła będzie podlegała procedurze zdalnego nauczania, będzie możliwość korzystania z zasiłku opiekuńczego przez tych rodziców, którzy sobie tego zażyczą.

Płacisz kartą za granicą? Nadchodzą zmiany. Na terminalu w sklepie widzimy, oprócz kwoty w PLN i np. w euro, tajemniczy zwrot „mark-up over the ECB rate”. Wyjaśniamy, do czego może się przydać.

Duża strata JSW. Strata netto Jastrzębskiej Spółki Węglowej wyniosła w II kwartale 2020 roku 765,4 mln zł wobec 133,3 mln zł zysku rok wcześniej

Giełdowa katastrofa PKP Cargo. Rosnące straty PKP Cargo i rosnące straty jej akcjonariuszy - to krajobraz, który towarzyszy notowaniom giełdowym krajowego przewoźnika towaroweg

U ministra klimatu wykryto koronawirusa. Test na obecność koronawirusa u ministra klimatu Michała Kurtyki dał wynik dodatni.

Zbigniew Rau został nowym ministrem spraw zagranicznych, a Adam Niedzielski nowym ministrem zdrowia.

Wydarzy się w Polsce

GDDKiA. Wizyta na budowie trzech odcinków S2 Puławska-Lubelska (POW), z udziałem m.in. generalnego dyrektora dróg krajowych i autostrad Tomasza Żuchowskiego (10:00).

Historia. Uroczystość odsłonięcia tablicy upamiętniającej działanie Wojskowego Gubernatorstwa Warszawy oraz postać gen. ppor. Franciszka Latinika, wojskowego gubernatora Warszawy (10:00).

Religia. Konferencja prasowa "Każdy ma prawo do wolności sumienia i religii" z okazji Międzynarodowego Dnia Upamiętniającego Ofiary Aktów Przemocy ze względu na Religię lub Wyznanie, organizowana przez Laboratorium Wolności Religijnej (11:00).

Wydarzy się na świecie

Wilno. O godz. 11.30 konferencja prasowa Swiatłany Cichanouskiej, głównej rywalki Alaksandra Łukaszenki w wyborach prezydenckich na Białorusi z 9 sierpnia. Opozycjonistka została zmuszona przez władze białoruskie do opuszczenia kraju i obecnie przebywa na Litwie.

Berlin. Rozmowy ministrów obrony Niemiec, Francji i Wielkiej Brytanii: Annegret Kramp-Karrenbauer, Florence Parly i Bena Wallace'a.

Bruksela. O godz. 11 konferencja prasowa głównego unijnego negocjatora Michela Barniera po siódmej sesji rozmów z przedstawicielami Wielkiej Brytanii w sprawie przyszłych stosunków po zakończeniu okresu przejściowego po brexicie.

Berlin. Niemiecki sąd rodzinny ma zdecydować czy dzieci 22-letniej Polki z Wadowic wrócą do matki. Jugendamt rozdzielił dzieci i oddał je pod opiekę muzułmańskim rodzinom z Turcji.

Pusan. Wysoki rangą dyplomata Komunistycznej Partii Chin (KPCh) Yang Jiechi rozpoczyna dwudniową wizytę w Korei Płd., gdzie spotka się z doradcą prezydenta tego kraju Mun Dze Ina ds. bezpieczeństwa narodowego Suh Hunem.

Kolonia. Na Rhein Energie Stadion odbędzie się finał piłkarskiej Ligi Europy, w którym Sevilla zagra z Interem Mediolan (21:00).

Kalendarium ekonomiczne 21 sierpnia 2020 r.

Wstępne odczyty PMI z Francji (09:15), Niemiec (09:30), strefy euro (10:00), Wielkiej Brytanii (10:30) i USA (15:45)

Sprzedaż detaliczna w Polsce (10:00)

Koniunktura gospodarcza w Polsce (10:00)

Produkcja budowlano-montażowa w Polsce (10:00)

NBP: Przewidywane obciążenia aktywów i pasywów (14:00)

Podsumowanie sesji

Sesja na GPW: Znów spadki na GPW. Czerwień KGHM-u i Aliora

Sesja na Wall Street: Wzrosty na Wall Street. Apple powyżej 2 bln USD

Zobacz tabele notowań | Aktualne notowania kontraktów na indeksy |

Kalendarium giełdowe

DINOPL, WAWEL, XTB - Publikacja skonsolidowanego raportu za I półrocze 2020 roku.

ERGIS - Wycofanie akcji spółki z obrotu na GPW.

Konferencje wynikowe: RADPOL (11:00), JSW (13:00)

#TegoDnia 21 sierpnia

1811 – lat temu w Reszlu, wchodzącym w skład Prus, wyrokiem sądu w Królewcu spalono na stosie Barbarę Zdunk, oskarżoną o podpalenia i czary; była to ostatnia tego rodzaju egzekucja w Europie.

1897 - Felix Hoffmann, chemik z niemieckiego przedsiębiorstwa Bayer AG, otrzymał substancję o nazwie dwuacetylomorfina, wprowadzoną bez testów klinicznych na rynek pod nazwą heroina jako nowy „rewelacyjny środek na kaszel”. Została zdelegalizowana w 1931 roku.

1911 – Z paryskiego Luwru skradziono obraz Mona Lisa autorstwa Leonarda da Vinci.

1988 – W Warszawie urodził się Robert Lewandowski

1991 - Załamał się komunistyczny pucz Janajewa w ZSRR. Michaił Gorbaczow powrócił na stanowisko prezydenta.

2007 – Biały szkwał, który przeszedł nad mazurskimi jeziorami, spowodowała śmierć 12 żeglarzy. Wywróciło się około 40 jachtów i łodzi.

Źródła: PAP, Investing.com, Wikipedia

Zapisz się na wieczorne podsumowania dnia. Artykuły z serii "To był dzień" przygotowują Malwina Wrotniak i Marcin Dziadkowiak z redakcji Bankier.pl / Bankier.pl
Źródło:
Michał Żuławiński
Michał Żuławiński
analityk Bankier.pl

Redaktor prowadzący działu Rynki Bankier.pl. Wraz z zespołem śledzi bieżące wydarzenia na polskiej giełdzie i globalnych rynkach finansowych, analizuje dane gospodarcze z kraju i ze świata, monitoruje politykę banków centralnych itp. Miłośnik nowych technologii, zarówno w obszarze mediów, jak i szeroko pojętego inwestowania. Laureat nagrody specjalnej w konkursie dla dziennikarzy ekonomicznych Narodowego Banku Polskiego im. Władysława Grabskiego. Tel: 604 678 518

Tematy
Jak otrzymać nawet 1500 zł od Alior Banku + 300 zł od Bankier.pl SPRAWDŹ!

Jak otrzymać nawet 1500 zł od Alior Banku + 300 zł od Bankier.pl SPRAWDŹ!

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Zapowiedź dnia

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki