REKLAMA

Zbigniew Rau nowym ministrem spraw zagranicznych

2020-08-20 18:14, akt.2020-08-20 18:45
publikacja
2020-08-20 18:14
aktualizacja
2020-08-20 18:45
Zbigniew Rau nowym ministrem spraw zagranicznych
Zbigniew Rau nowym ministrem spraw zagranicznych
fot. Marian Zubrzycki / / FORUM

Dotychczasowy szef sejmowej komisji spraw zagranicznych, były wojewoda łódzki Zbigniew Rau będzie nowym ministrem spraw zagranicznych - poinformował premier Mateusz Morawiecki. Rau zastąpi na tym stanowisku Jacka Czaputowicza, który podał się dymisji.

Rozmawiałam z prezydentem Andrzejem Dudą i poinformowałem go o decyzji Jacka Czaputowicza, jak również konsultowałem z nim kandydaturę jego następcy - powiedział w czwartek premier Mateusz Morawiecki.

"Zaproponowaliśmy tę funkcję już jakiś czas temu, w ślad za oświadczeniem pana ministra Jacka Czaputowicza o rezygnacji, panu przewodniczącemu komisji spraw zagranicznych w Sejmie Zbigniewowi Rauowi" - powiedział premier.

Podkreślił, że zajmował się on sprawami zagranicznymi przez wiele lat swojego życia zawodowego.

"Chciałbym podziękować dzisiaj tym dwóm odchodzącym naszym ministrom, panu profesorowi Szumowskiemu, panu profesorowi Czaputowiczowi, chciałbym też podziękować dwóm ministrom, którzy wkrótce obejmą od strony formalnej swoje resorty za podjęcie się tej niezwykle trudnej i ważnej roli ministra" - mówił Morawiecki.

W czwartek - jak poinformowało PAP biuro rzecznika MSZ - Jacek Czaputowicz zrezygnował z pełnionej funkcji szefa resortu dyplomacji. Szef KPRM Michał Dworczyk poinformował, że premier Mateusz Morawiecki przyjął dymisję.

Kim jest Zbigniew Rau

Zbigniew Rau w latach 2015-2019 sprawował funkcję wojewody łódzkiego. W ostatnich wyborach parlamentarnych uzyskał mandat posła i został powołany na szefa sejmowej komisji spraw zagranicznych. Był również senatorem VI kadencji.

Jest prawnikiem, nauczycielem akademickim. Rau od 2006 r. jest profesorem zwyczajnym Uniwersytetu Łódzkiego, pracuje na UŁ jako kierownik Katedry Doktryn Polityczno-Prawnych oraz Centrum Myśli Polityczno-Prawnej im. Alexisa de Tocqueville’a.

Był stypendystą i wykładowcą wielu uczelni europejskich, w tym w Niemczech, Holandii, Wielkiej Brytanii, USA i Australii. Pracował m.in. w Max-Planck-Institut fuer Geschichte w Getyndze, Trinity College w Cambridge oraz na Uniwersytecie Teksańskim w Austin. Od 1995 r. pracownik naukowy Uniwersytetu Łódzkiego. Autor licznych publikacji naukowych dotyczących m.in. myśli Johna Locke'a i Alexisa de Tocqueville'a oraz teorii liberalizmu.

Od 2005 r. związany z Prawem i Sprawiedliwością. Był członkiem Honorowego Komitetu Poparcia Lecha Kaczyńskiego w wyborach prezydenckich i uzyskał mandat senatora w 2005 r.

Zbigniew Rau od 1980 r. był członkiem NSZZ "Solidarność". Został odznaczony m.in. Srebrnym Krzyżem Zasługi i medalem Komisji Edukacji Narodowej. (PAP)

autorzy: Mateusz Roszak, Karolina Kropiwiec, Edyta Roś

kkr/ ero/ tgo/ mro/

Źródło:PAP
Tematy

Otwórz Konto Firmowe Godne Polecenia i zyskaj nawet 1600 zł premii!

Komentarze (1)

dodaj komentarz
talmud
jak długo byl szkolony w stanach zlajdaczonych ?......bo z facjaty widać......."wielki optymizm"........."tu spocznij" to teraz gracz międzynarodowy .....:):)

Powiązane: Rząd Mateusza Morawieckiego

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki