REKLAMA

Zapowiedź dnia - 19 października 2021 r.

Michał Żuławiński2021-10-19 07:23analityk Bankier.pl
publikacja
2021-10-19 07:23
Zapowiedź dnia - 19 października 2021 r.
Zapowiedź dnia - 19 października 2021 r.
/ Bankier.pl

Przed nami wtorek, 19 października, 292. dzień roku. Oto zapowiedź najważniejszych wydarzeń dnia oraz krótka lista tematów, o których warto wiedzieć od samego rana.

Tematy dnia

Kres obligacyjnego eldorado. Bessa zaskoczyła inwestorów. Polacy przywykli, że na rynku długu skarbowego mamy do czynienia z permanentną hossą. Ale po ostatnim wystrzale inflacji tak hołubione przez ostatnie lata fundusze dłużne zaczęły przynosić straty.

Ranking lokat półrocznych. Dwa banki podnoszą stawki. Najnowszy ranking lokat na 6 miesięcy przyniósł wzrosty stawek na dwóch depozytach. Zmiana dotyczy także lidera jednej z tabel. Podpowiemy – zadowoleni mogą być planujący założenie lokaty bez tak zwanych gwiazdek.

Polska przeznacza coraz więcej pieniędzy na innowacje. 12 wykresów, które warto zobaczyć. Dynamicznie rośnie suma pieniędzy wydawanych na badania i rozwój w Polsce. Na przełomie 2018 i 2019 r. kwota ta wzrosła o ponad 17 proc. Wśród sektorów najwięcej na innowacje przeznaczają przedsiębiorcy.

RPO punktuje wady "Polskiego ładu" i apeluje o jego opóźnienie. Rzecznik Praw Obywatelskich prof. Marcin Wiącek punktuje wady reformy rządu - informuje we wtorek "Fakt".

Elektrownia atomowa czy rekompensaty. Pomysły Polaków na drogą energię [Sondaż]. Więcej inwestycji w odnawialne źródła, wsparcie i rekompensaty – to zdaniem Polaków odpowiedź m.in. na wysokie ceny prądu - pisze wtorkowa "Rzeczpospolita", powołując się na sondaż Ipsos dla think tanku More in Common.

Branża: akcyza na piwo wzrośnie o ponad 50 proc. w ciągu kilku lat. W latach 2020-2027 sumaryczny wzrost stawki akcyzy na piwo sięgnie aż 54 proc. To więcej niż na przestrzeni ostatnich 20 lat - wskazuje branża piwowarska.

Wydarzy się w Polsce

Historia. 10:00 Konferencja prasowa dotycząca budowy muzeum Bł. ks. Jerzego Popiełuszki, z planowanym udziałem m.in. wicepremiera Piotra Glińskiego oraz prezesa IPN Karola Nawrockiego

Edukacja. 13:30 Konferencja prasowa Ministra Edukacji i Nauki Przemysława Czarnka pt. "Mija rok od objęcia funkcji Ministra Edukacji i Nauki - podsumowanie najważniejszych działań"

Poczta. 14:30 Konferencja prasowa z udziałem wiceministra rozwoju i technologii Grzegorza Piechowiaka oraz prezesa Poczty Polskiej Tomasza Zdzikota nt. działań promocyjnych związanych z obecnością Polski w Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) oraz prezentacja znaczka "25 lat Polski w OECD".

Wydarzy się na świecie

Wilno. Prezydent RP Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą z wizytą na Litwie. Polski przywódca spotka się z prezydentem Litwy Gitanasem Nausedą; weźmie także udział w uroczystym posiedzeniu litewskiego Sejmu z okazji 230-lecia Zaręczenia Wzajemnego Obojga Narodów.

Strasburg. Na sesji plenarnej Parlamentu Europejskiego debata nad orzeczeniem polskiego Trybunału Konstytucyjnego, dotyczącym prymatu prawa europejskiego. Weźmie w niej udział premier RP Mateusz Morawiecki. Komisję Europejską będzie reprezentować jej przewodnicząca Ursula von der Leyen. Głosowanie nad rezolucją odbędzie się w czwartek.

Luksemburg. Posiedzenie Rady UE ds. Ogólnych, która zajmie się przygotowaniem szczytu Unii Europejskiej, zaplanowanego na czwartek i piątek.

Bruksela. Cotygodniowe posiedzenie komisarzy UE. Wśród tematów kolegium jest wpływ Covid-19 na zarządzanie gospodarcze w krajach UE i program prac Komisji Europejskiej na 2022 r.

Bruksela. Posiedzeniu Rady Północnoatlantyckiej. Z Polski - wiceminister spraw zagranicznych Marcin Przydacz.

Kijów. Wizytę na Ukrainie składa minister obrony USA Lloyd Austin, który spotka się z ukraińskim prezydentem Wołodymyrem Zełenskim i z ministrem obrony Andrijem Taranem. Szef Pentagonu rozpoczął w niedzielę w podróż do Europy. Przed spotkaniem ministrów państw NATO odwiedza Gruzję, Ukrainę i Rumunię, by - jak przekazał resort obrony - zapewnić sojuszników i partnerów o zaangażowaniu USA w obronę ich suwerenności w obliczu rosyjskiej destabilizacji.

Quito. Sekretarz stanu USA Antony Blinken z wizytą w Ekwadorze, gdzie z przywódcami tego kraju będzie rozmawiał m.in. o problemie migracji.

Pekin. Sesja Stałego Komitetu Ogólnochińskiego Zgromadzenia Przedstawicieli Ludowych (parlamentu). Do soboty.

Itzehoe (Niemcy). Zapowiedziany proces 96-letniej Irmgard Furchner, byłej sekretarki obozu koncentracyjnego Stutthof pod Gdańskiem. Sąd dla nieletnich w mieście Itzehoe ma orzec w sprawie jej "współudziału w morderstwie w ponad 11 tys. przypadkach. Furchner będzie sądzona przez sąd dla nieletnich, ponieważ w chwili popełnienia przestępstw miała mniej niż 21 lat, a więc była młodociana w rozumieniu ustawy o sądach dla nieletnich. Początkowo proces miał się rozpocząć 30 września, ale oskarżona uciekła przed rozprawą. Po kilku godzinach została zatrzymana przez policję.

Lizbona. Uroczystość upamiętnienia w Panteonie Narodowym byłego portugalskiego konsula w Bordeaux, Aristidesa de Sousy Mendesa, który w 1940 r. wystawił tysiące wiz uciekinierom wojennym, w tym obywatelom Polski. Wydarzenie odbędzie się z udziałem prezydenta Portugalii Marcelo Rebelo de Sousy i przedstawicieli władz portugalskiego parlamentu.

Kalendarium ekonomiczne 19 października 2021 r.

10:00 - GUS - Polska - Poziom zatrudnienia w przedsiębiorstwach (9/2021)

10:00 - GUS - Polska - Przeciętne wynagrodzenie brutto w przedsiębiorstwach w zł (9/2021)

14:30 - USA - Liczba rozpoczętych budów (9/2021)

14:30 - USA - Liczba wydanych pozwoleń na budowę (9/2021)

Podsumowanie sesji

WIG20 odrobił piątek. Wielka przecena Mercatora

FANG-i wróciły do łask. Nasdaq zakręcił się blisko rekordów

Zobacz tabele notowań | Aktualne notowania kontraktów na indeksy |

Kalendarium giełdowe

11:00 - MILTON - Aktualizacja działalności spółki Milton Essex oraz przybliżenie jej planów na najbliższe lata.

13:30 - MERCATOR – Spotkanie prasowe Grupy Mercator Medical dot. wstępnych szacunkowych danych finansowych za okres III kw. 2021 roku

15:00 - QUERCUS - Wideospotkanie poświęcone wynikom finansowym Quercus TFI S.A. w 3Q21.

QUERCUS – Publikacja raportu za III kwartał 2021 roku.

NTTSYSTEM – Wypłata dywidendy 0,15 zł na akcję.

POLTREG – Rozpoczęcie procesu budowania księgi popytu wśród inwestorów instytucjonalnych oraz przyjmowania zapisów od inwestorów indywidualnych.

BLOOBER – NWZA ws. zmiany uchwały nr 13 NWZ z 6 listopada 2019 roku, podwyższenia kapitału zakładowego w celu realizacji programu motywacyjnego, w drodze emisji akcji serii E z pozbawieniem prawa poboru oraz zmiany statutu.

#TegoDnia 19 października

1466 – Zawarto polsko-krzyżacki II pokój toruński na mocy którego Pomorze Gdańskie wraz z Warmią pozostały przy Polsce i utworzyły Prusy Królewskie.

1781 – Wojna o niepodległość Stanów Zjednoczonych: pod Yorktown gen. Charles Cornwallis poddał się gen. Jerzemu Waszyngtonowi, co oznaczało koniec brytyjskiej dominacji nad koloniami, które utworzyły Stany Zjednoczone.

1844 – Otwarto odcinek kolei dolnośląsko-marchijskiej między Wrocławiem a Legnicą.

1943 – Amerykanin Albert Schatz odkrył streptomycynę – antybiotyk stosowany w leczeniu gruźlicy.

1947 – Z połączenia sąsiadujących Stoczni Nr 1 i Stoczni Nr 2 powstała Stocznia Gdańska.

1956 – Październik 1956: rozpoczęło się VIII Plenum KC PZPR na którego obrady bez uprzedzenia przybyła delegacja radziecka na czele z Nikitą Chruszczowem. W kierunku Warszawy zaczęły się przesuwać stacjonujące w Polsce oddziały Armii Radzieckiej.

1987 – Czarny poniedziałek na światowych giełdach.

Źródła: PAP, Investing.com, Wikipedia

Źródło:
Michał Żuławiński
Michał Żuławiński
analityk Bankier.pl

Redaktor prowadzący działu Rynki Bankier.pl. Wraz z zespołem śledzi bieżące wydarzenia na polskiej giełdzie i globalnych rynkach finansowych, analizuje dane gospodarcze z kraju i ze świata, monitoruje politykę banków centralnych itp. Miłośnik nowych technologii, zarówno w obszarze mediów, jak i szeroko pojętego inwestowania. Laureat nagrody specjalnej w konkursie dla dziennikarzy ekonomicznych Narodowego Banku Polskiego im. Władysława Grabskiego. Tel: 604 678 518

Tematy
Otwórz PKO Konto za Zero na selfie albo zamów kuriera!

Otwórz PKO Konto za Zero na selfie albo zamów kuriera!

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Zapowiedź dnia

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki