REKLAMA

Zapowiedź dnia - 19 lipca 2021 r.

Michał Żuławiński2021-07-19 07:25analityk Bankier.pl
publikacja
2021-07-19 07:25
Zapowiedź dnia - 19 lipca 2021 r.
Zapowiedź dnia - 19 lipca 2021 r.
/ Bankier.pl

Przed nami poniedziałek, 19 lipca, 200. dzień roku. Oto zapowiedź najważniejszych wydarzeń dnia oraz krótka lista tematów, o których warto wiedzieć od samego rana.

Tematy dnia

Sąd stwierdził nieważność umowy kredytu „Alicja”. PKO BP ma zwrócić kredytobiorcom pieniądze. W lipcu 2021 r. w warszawskim sądzie zapadł wyrok ustalający nieważność umowy kredytu „Alicja”. Produkty bankowe pod taką nazwą oferowane były w latach 90. ubiegłego wieku przez PKO BP. Ich konstrukcja była jednak wadliwa.

Hot deski czy dodatkowe zniżki do kawiarni. Metody korporacji na jesienny powrót do biur. W niektórych firmach 30 proc., w innych 20 proc. – pracodawcy planują, ilu maksymalnie pracowników może danego dnia wykonywać obowiązki z biura. Dochodzą również inne zachęty, jak i obostrzenia – od hot desków po dodatkowe dni wolne.

Najbardziej wyczekiwane polskie gry na Steamie. Choć od premiery "Cyberpunka 2077" minęło już ponad pół roku, Polska wciąż obecna jest w czołówce zestawienia najbardziej oczekiwanych gier przez użytkowników platformy Steam.

Dane MZ nt. zgonów chorych na COVID-19 potwierdzają skuteczność szczepień. Zgony osób w pełni zaszczepionych stanowią niecałe 2 proc. wszystkich zarejestrowanych zgonów na COVID-19 od początku czerwca 2021 r.

Metoda „na stłuczkę” wciąż działa. Liczba wyłudzeń z ubezpieczeń komunikacyjnych rośnie. W Polsce rokrocznie likwiduje się ponad 6,6 mln szkód w ubezpieczeniach majątkowych i wypłaca prawie 4,7 mln świadczeń z indywidualnych ubezpieczeń na życie. Około 10 proc. z nich to wyłudzenia..

Podatek cukrowy skutecznie uderzył w rynek alkoholi i napojów. Podatek cukrowy spowodował spadek sprzedaży tanich wódek w najmniejszych butelkach o niemal jedną trzecią - czytamy w poniedziałkowym wydaniu "Rzeczpospolitej".

Przed zniesieniem restrykcji premier Wielkiej Brytanii apeluje o rozwagę i szczepienie się. Brytyjski premier Boris Johnson zaapelował, by w związku z przejściem w poniedziałek w Anglii do ostatniego etapu wychodzenia z lockdownu, co oznacza zniesienie niemal wszystkich restrykcji, nadal zachować ostrożność, oraz zaszczepić się.

Wydarzy się w Polsce

Tusk. Dziś lider PO Donald Tusk wystąpi na wiecu w Gdańsku, gdzie ma zaapelować o współpracę i wspólny głos opozycji w kwestiach związanych z obroną praworządności. Przemówienie byłego premiera ma być m.in. odpowiedzią na spór polskich władz z UE w sprawie niezależności sądownictwa. Wystąpienie lidera Platformy rozpocznie się o godz. 17 na gdańskim Długim Targu w Gdańsku i jest częścią letniej akcji wyjazdowej PO i Koalicji Obywatelskiej pod hasłem "Kierunek Przyszłość".

MRPiT. 13:00 Konferencja prasowa wicepremiera Jarosława Gowina i wiceministra rozwoju, pracy i technologii Roberta Tomanka nt. polityki eksportowej Polski, współpracy z samorządami oraz podpisanie porozumienia o współpracy między MRPiT a Regionalną Izbą Gospodarczą w Katowicach.

Czyste powietrze. 14:00 Konferencja prasowa nt. inauguracji programu PGNiG "Prosto po czyste powietrze", z udziałem przedstawicieli PGNiG, NFOŚIGW, Województwa Śląskiego i pełnomocnik rządu ds. programu Czyste Powietrze.

Wydarzy się na świecie

Bruksela. Prezydent Serbii Aleksandar Vuczić i premier Kosowa Albin Kurti spotkają się w ramach prowadzonych pod auspicjami UE rozmów mających na celu normalizację stosunków między obu krajami. Jest ona warunkiem przystąpienia Serbii i Kosowa do UE.

Druskienniki. Szef unijnej agencji ochrony granic Frontex, Fabrice Leggeri, składa wizytę na Litwie, gdzie trwa kryzys związany z nasilonym od końca maja napływem nielegalnych migrantów przez granicę z Białorusią. Litwa uważa to za formę wojny hybrydowej prowadzonej przez władze w Mińsku.

Londyn. Anglia przechodzi do ostatniego etapu wychodzenia z lockdownu, co oznacza niemal całkowite zniesienie restrykcji covidowych. Ponadto osoby w pełni zaszczepione w Wielkiej Brytanii nie będą już musiały odbywać kwarantanny po przyjeździe z większości państw świata.

Nikozja. Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan udaje się z wizytą do Republiki Tureckiej Cypru Północnego w przeddzień rocznicy tureckiej interwencji militarnej na wyspie. Wizyta Erdogana jest krytycznie oceniana przez władze Republiki Cypryjskiej i społeczność międzynarodową.

Tokio. Sąd wyda werdykt w sprawie dwóch Amerykanów, Michaela Taylora i jego syna Petera, którzy pomogli w ucieczce z Japonii do Libanu Carlosowi Ghosnowi, byłemu prezesowi koncernu Nissan. Jest on oskarżony w Japonii o oszustwa finansowe na dużą skalę.

Waszyngton. Prezydent USA Joe Biden spotka się w Białym Domu z królem Jordanii Abdullahem II ibn Husajnem. Jordania jest sojusznikiem Stanów Zjednoczonych na Bliskim Wschodzie.

Waszyngton. Trwa wizyta liderki białoruskiej opozycji Swiatłany Cichanouskiej w USA (do 23 lipca).

Mekka. Trwa hadżdż, czyli pielgrzymka do Mekki, obowiązkowa raz w życiu dla każdego muzułmanina, który może sobie na nią pozwolić (do 22 lipca).

Fuzhou (Chiny). 44. sesja Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO w formie online (do 31 lipca)

Kalendarium ekonomiczne 19 lipca 2021 r.

10:00 - Polska - Przeciętne wynagrodzenie brutto i zatrudnienie w przedsiębiorstwach w zł (6/2021)

Podsumowanie sesji

Polska: Spowolnienie na GPW. Mocne spadki Mercatora

USA: Czwarty z rzędu spadek Nasdaq Composite      

Zobacz tabele notowań | Aktualne notowania kontraktów na indeksy |

Kalendarium giełdowe

09:00 - Onde SA - Debiut na giełdzie

Uroczystość pierwszego notowania akcji spółki ONDE SA.

PGNIG – Dzień ustalenia prawa do dywidendy 0,21 zł na akcję.

TSGAMES – Wypłata dywidendy 10 zł na akcję.

IVECHAT – Pierwszy dzień notowań bez dywidendy 0,89 zł na akcję.

Pełne kalendarium spółkowe | Wiadomości z rynków | Komunikaty ESPI

#TegoDnia 19 lipca

1569 – Na Sejmie w Lublinie książę pruski Albrecht Fryderyk Hohenzollern złożył hołd lenny królowi Zygmuntowi II Augustowi

1655 – Król Karol X Gustaw wypowiedział wojnę Rzeczypospolitej – początek potopu szwedzkiego.

1945 – Przed kościołem św. Krzyża w Warszawie ponownie ustawiono odnowioną figurę Chrystusa dźwigającego krzyż.

1946 – Polska administracja przejęła kontrolę nad południową częścią tzw. Enklawy Polickiej (od Polic po Stołczyn), zajmowanej od 5 października 1945 roku przez wojska radzieckie.

1972 – W zakładach piwowarskich w Warszawie rozpoczęto licencyjną produkcję Coca-Coli.

1872 – Prasa poinformowała o odkryciu bogatych złóż węgla kamiennego na Lubelszczyźnie.

1977 – Rada Państwa wydała dekret o amnestii dla uczestników wydarzeń radomskich.

1989 – Gen. Wojciech Jaruzelski został wybrany przez Zgromadzenie Narodowe na urząd prezydenta PRL.

1989 – W Londynie zmarł Prezydent RP na uchodźstwie Kazimierz Sabbat; tego samego dnia jako nowy prezydent zaprzysiężony został Ryszard Kaczorowski.

2011 – Oddano do użytku stadion PGE Arena Gdańsk.

Źródła: PAP, Investing.com, Wikipedia

Źródło:
Michał Żuławiński
Michał Żuławiński
analityk Bankier.pl

Redaktor prowadzący działu Rynki Bankier.pl. Wraz z zespołem śledzi bieżące wydarzenia na polskiej giełdzie i globalnych rynkach finansowych, analizuje dane gospodarcze z kraju i ze świata, monitoruje politykę banków centralnych itp. Miłośnik nowych technologii, zarówno w obszarze mediów, jak i szeroko pojętego inwestowania. Laureat nagrody specjalnej w konkursie dla dziennikarzy ekonomicznych Narodowego Banku Polskiego im. Władysława Grabskiego. Tel: 604 678 518

Tematy
Sprawdź jak zyskać nawet 420 zł z Kontem Jakie Chcę

Sprawdź jak zyskać nawet 420 zł z Kontem Jakie Chcę

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Zapowiedź dnia

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki