REKLAMA

Podatek cukrowy skutecznie uderzył w rynek alkoholi i napojów

2021-07-19 06:51
publikacja
2021-07-19 06:51
Podatek cukrowy skutecznie uderzył w rynek alkoholi i napojów
Podatek cukrowy skutecznie uderzył w rynek alkoholi i napojów
fot. Katarzyna Waś-Smarczewska / / Bankier.pl

Podatek cukrowy spowodował spadek sprzedaży tanich wódek w najmniejszych butelkach o niemal jedną trzecią - czytamy w poniedziałkowym wydaniu "Rzeczpospolitej".

"Jak wynika z danych firmy CMR, które „Rzeczpospolita” publikuje jako pierwsza, w pierwszym półroczu 2021 r. Polacy kupili mniej alkoholu w opakowaniach do 200 ml, czyli w tzw. małpkach. Największe spadki odnotowały najtańsze, czyste wódki – to niemal 30 proc. ilościowo rok do roku. Sprzedano też mniej wódek smakowych" - pisze "Rz".

"Wartość sprzedaży wszystkich wódek spadła od początku roku o około 6 proc." – mówi gazecie Arleta Charkot, analityk CMR. Dane dotyczą sklepów o powierzchni do 300 m kw., które mają większość rynku, to głównie w nich kupowane są alkohole.

Według dziennika podatek uderzył także w rynek napojów. Dla tych gazowanych spadek sprzedaży ilościowej w pierwszym półroczu 2021 r. sięga 20 proc., przy wzroście średnich cen o ok. 36 proc. Wody smakowe zdrożały o jedną trzecią i sprzedano ich 17 proc. mniej. Inne kategorie także mocno tracą - dodano.

"Opłata wymusiła zmiany w strategiach części producentów, podejmujących działania obniżające wielkość płaconego podatku, a tym samym próbę redukcji wzrostu cen" – mówi Tomasz Rydzewski z CMR. Jak podała gazeta, niektóre firmy zmieniają nawet ofertę, wprowadzając mniejsze opakowania napojów, by wzrost cen nie był tak widoczny. (PAP)

mmu/ amac/

Źródło:PAP
Tematy
Konto Firmowe i Karta przez rok za bezwarunkowe 0 zł

Konto Firmowe i Karta przez rok za bezwarunkowe 0 zł

Advertisement

Powiązane

Komentarze (18)

dodaj komentarz
gruking
A ja sie zastanawiam dlaczego podrożały napoje coca cola i pepsi ZERO skoro nie ma tam cukru :))))
dididif
Przeczytaj ustawę. Jak byk stoi, że za słodziki podateczek się należy, by komunistom żyło się lepiej. Nie o zdrowie tu chodziło w następnym bolszewickim kłamstwie.
ja3
Wiadomo było, że tak będzie. Koneserzy małych buteleczek przeszli na większe pojemności bądź bimber.
demeryt_69
Parki i lasy wciąż zaśmiecone butelkami po wódce i piwie - ewenement na skalę Europy!

vonmisses
Żeby tylko parki i lasy! Ja po weekendzie pod chałupą mam - puszki, butelki, paczki po czipsach, a czasem i opakowania po macdonaldach... Codziennych petów i małych-co-nie-co po ulubieńcach czworonożnych nawet nie liczę...
demeryt_69 odpowiada vonmisses
Puszki aluminiowe można w 100% odzyskiwać tak jak to czynią w wielu krajach. Niestety logistycznie jest to zbyt trudne w kraju 'sfientego' :)

marcin321
Powiedzcie o ile skoczyła sprzedaż 300ml i 0,5l :)
karbinadel
"Podatek cukrowy spowodował spadek sprzedaży tanich wódek w najmniejszych butelkach o niemal jedną trzecią" - niełatwo jest zmieścić w jednym zdaniu tyle bzdur, ale się udało. Po pierwsze, nie podatek cukrowy, bo gorzała nie zawiera cukru. Wszedł jednocześnie z cukrowym, ale to zupełnie inna "opłata"."Podatek cukrowy spowodował spadek sprzedaży tanich wódek w najmniejszych butelkach o niemal jedną trzecią" - niełatwo jest zmieścić w jednym zdaniu tyle bzdur, ale się udało. Po pierwsze, nie podatek cukrowy, bo gorzała nie zawiera cukru. Wszedł jednocześnie z cukrowym, ale to zupełnie inna "opłata". Po drugie, to nie są tanie wódki, bo nawet przedtem w większym opakowaniu wódka wychodziła taniej
demeryt_69
Nie wymagamy zbyt wiele od ludzi z tego 'portalu' :)
marcin321
Ale to jest artykuł PAP, więc musi brzmieć jako sukces "dobrej zmiany"

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki