REKLAMA

Zapowiedź dnia - 17 maja 2021 r.

Michał Żuławiński2021-05-17 07:05analityk Bankier.pl
publikacja
2021-05-17 07:05
Zapowiedź dnia - 17 maja 2021 r.
Zapowiedź dnia - 17 maja 2021 r.
/ Bankier.pl

Przed nami poniedziałek, 17 maja, 137. dzień roku. Oto zapowiedź najważniejszych wydarzeń dnia oraz krótka lista tematów, o których warto wiedzieć od samego rana.

Tematy dnia

Polski Ład. Nowy program społeczno-gospodarczy PiS.  7 proc. PKB na zdrowie; kwota wolna od podatku do 30 tys. zł., 500 tys. nowych miejsc pracy, mieszkania bez wkładu własnego i dom do 70 m kw bez formalności, a także emerytura bez podatku do 2500 zł. To tylko niektóre zapisy nowego programu zaprezentowanego przez PiS i koalicjantów.

Polski Ład. Politycy i ekonomiści komentują. "Zapłacą przedsiębiorcy i lepiej zarabiający".  Weekendowa prezentacja Polskiego Ładu wywołała falę komentarzy.

Frankowy impas w Sądzie Najwyższym nie zaszkodzi pozywającym banki. Miało być ostateczne rozstrzygnięcie, a skończyło się grą na czas. Decyzja Izby Cywilnej Sądu Najwyższego o zasięgnięciu opinii kilku instytucji nie oznacza jednak, że frankowcy zostają na lodzie.

Przelewy i saldo to przeżytek. Bankowe aplikacje to dziś finansowe kombajny. Opłacanie autostrad, kupno biletów, zamawianie taksówek, kwiatów, seansów do kina, zarządzanie subskrypcjami, a wkrótce także śledzenie aktywności fizycznej. To tylko niektóre z dodatkowych funkcji, jakie znajdziemy w aplikacjach

Jednak będą rekompensaty za podwyżki cen prądu? Sasin: W czerwcu resort projekt. W czerwcu resort klimatu przedstawi projekt dotyczący rekompensat za podwyżki cen prądu - powiedział w niedzielę w Polskim Radiu wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin.

Ryczałt za pracę z domu. Projekt ustawy regulującej pracę zdalną już za kilka dni. W przyszłym tygodniu przedstawimy gotowy projekt ustawy regulującej pracę zdalną do konsutacji społecznych i uzgodnień resortowych - poinformował PAP wicepremier, minister rozwoju Jarosław Gowin.

Weekendowa awaria e-recept. Rzecznik MZ: system działa już sprawnie. Wkrótce zostanie przywrócona funkcjonalność strony gabinet.gov.pl, na której lekarze wystawiają e-recepty - zapewnił w niedzielę rzecznik prasowy Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

Tym będą żyły rynki: Polska w centrum uwagi. W nowym tygodniu w centrum uwagi znajdzie się Polska, zarówno za sprawą danych z gospodarki, wyników spółek i planów kreślonych przez polityków. Na świecie najważniejsza będzie inflacja oraz wstępne odczyty indeksów PMI.

Wydarzy się w Polsce

Premier. Mateusz Morawiecki ruszy dziś w trasę po Polsce, by promować zaprezentowany w sobotę Polski Ład. Objazd zainauguruje konferencją prasową na ul. Nowogrodzkiej, którą zaplanowano przed godz. 8. Następnie odwiedzi województwa lubelskie oraz podkarpackie.

Premier. 09:50 Wizyta premiera Mateusza Morawieckiego w firmie JMP Flowers.

Premier. 12:30 Wizyta Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego w miejscu budowy szlaku Via Carpatia.

Szczepienia. Od poniedziałku ruszają zapisy na szczepienia przeciw COVID-19 dla osób w wieku 16 i 17 lat. Przed samym szczepieniem należy wypełnić kwestionariusz, który można pobrać ze strony gov.pl lub uzupełnić go na miejscu, w punkcie szczepień. Niezbędna jest też zgoda opiekuna prawnego na szczepienie.

Edukacja. Uczniowie klas IV-VIII szkół podstawowych oraz uczniowie szkół ponadpodstawowym, którzy od 26 października uczyli się zdalnie, rozpoczynają dziś naukę w systemie hybrydowym. System hybrydowy ma polegać na prowadzeniu zajęć w taki sposób, że nie więcej niż 50 proc. uczniów realizuje zajęcia w szkole i co najmniej 50 proc. uczniów realizuje zajęcia zdalnie.

Matury. Maturzyści dziś rano przystąpią do pisemnego egzaminu z historii. Po południu będą pisemne egzaminy z języka rosyjskiego: na poziomie rozszerzonym i na poziomie dwujęzycznym. Nie są to egzaminy obowiązkowe.

Wydarzy się na świecie

Tel Awiw, Gaza. Rozwój wydarzeń w związku z najnowszą eskalacją konfliktu izraelsko-palestyńskiego. W ostatnich dniach dochodzi do zmasowanych ataków rakietowych prowadzonych ze Strefy Gazy na miasta w Izraelu, a w odpowiedzi siły izraelskie bombardują cele radykalnej palestyńskiej organizacji Hamas. Po obu stronach są ofiary śmiertelne.

Kopenhaga. Sekretarz stanu USA Antony Blinken z wizytą w Danii, gdzie spotka się m.in. z premier Mette Frederiksen, szefem MSZ Jeppe Kofodem oraz z królową Małgorzatą II. Następnymi etapami podróży Blinkena będą Islandia i Grenlandia.

Bruksela. Sesja plenarna Parlamentu Europejskiego w Brukseli, poświęcona m.in. funduszowi na rzecz sprawiedliwej transformacji ku neutralności klimatycznej i skutkom zmian klimatu dla mniej zamożnych krajów.

Coimbra (Portugalia). Nieformalne spotkanie ministrów ds. europejskich krajów UE.

Moskwa. W moskiewskim sądzie rozprawa w sprawie wniosku rosyjskiej prokuratury o uznanie założonej przez opozycjonistę Aleksieja Nawalnego Fundacji Walki z Korupcją (FBK) za organizację ekstremistyczną.

Brdo (Słowenia). Coroczne spotkanie liderów Albanii, Bośni i Hercegowiny, Czarnogóry, Kosowa, Macedonii Północnej i Serbii oraz Chorwacji i Słowenii w ramach inicjatywy Brdo-Brijuni, której celem jest zacieśnienie współpracy państw Bałkanów Zachodnich i wsparcie ich postępów na drodze do członkostwa w UE.

Kijów. Ministrowie spraw zagranicznych Ukrainy, Mołdawii i Gruzji wydadzą oświadczenie dla prasy.

Paryż. Międzynarodowa konferencja na rzecz pomocy Sudanowi pod przewodnictwem prezydenta Francji Emmanuela Macrona. Po obaleniu autokratycznego przywódcy Omara el-Baszira sudański rząd tymczasowy stara się o poprawę stosunków ze społecznością międzynarodową.

Kalendarium ekonomiczne 17 maja 2021 r.

Inflacja we Włoszech (10:00)

Inflacja bazowa w Polsce (14:00)

Indeks rynku nieruchomości NAHB w USA (16:00)

Podsumowanie sesji

Polska: WIG20 nie przekroczył ważnej granicy. Wzrosty CD Projektu

USA: Wzrosty na Wall Street. Liderami zwyżek największe firmy technologiczne

Zobacz tabele notowań | Aktualne notowania kontraktów na indeksy |

Kalendarium giełdowe

Wyniki: Kulminacja sezonu wyników na NewConnect      

Kulminacja sezonu wyników za I kw., głównie na NewConnect

Pełne kalendarium spółkowe | Wiadomości z rynków | Komunikaty ESPI

#TegoDnia 17 maja

1781 – W Tucholi Jan Filip Voigt podpalił zabudowania przykościelne w celu dokonania kradzieży zgromadzonych tam kosztowności. W wyniku powstałego pożaru spłonęła większa część zabudowy miasta.

1865 – W Paryżu założono Międzynarodowy Związek Telegraficzny (obecnie Międzynarodowy Związek Telekomunikacyjny).

1958 – W Warszawie odbył się pierwszy zjazd Towarzystwa Przyjaźni Polsko-Chińskiej.

1969 – Radziecka sonda Wenera 6 weszła w atmosferę Wenus, gdzie uległa zniszczeniu.

1972 – Bundestag ratyfikował układy PRL-RFN i ZSRR-RFN.

1980 – W Korei Południowej wprowadzono stan wojenny.

1983 – Podpisano porozumienie kończące wojnę izraelsko-libańską.

1989 – Sejm PRL przyjął ustawy o gwarancjach wolności sumienia i wyznania oraz o stosunku państwa do Kościoła katolickiego.

2006 – W Łodzi otwarto Centrum Manufaktura.

2007 – Paul Wolfowitz ogłosił rezygnację z dniem 30 czerwca ze stanowiska prezesa Banku Światowego po ujawnieniu faktu, że przyznał awans i podwyżkę swojej kochance.

2014 – Biskup Wojciech Polak został mianowany arcybiskupem metropolitą gnieźnieńskim i prymasem Polski.

Źródła: PAP, Investing.com, Wikipedia

Źródło:
Michał Żuławiński
Michał Żuławiński
analityk Bankier.pl

Redaktor prowadzący działu Rynki Bankier.pl. Wraz z zespołem śledzi bieżące wydarzenia na polskiej giełdzie i globalnych rynkach finansowych, analizuje dane gospodarcze z kraju i ze świata, monitoruje politykę banków centralnych itp. Miłośnik nowych technologii, zarówno w obszarze mediów, jak i szeroko pojętego inwestowania. Laureat nagrody specjalnej w konkursie dla dziennikarzy ekonomicznych Narodowego Banku Polskiego im. Władysława Grabskiego. Tel: 604 678 518

Tematy
Sprawdź jak zyskać z Kontem Jakie Chcę

Sprawdź jak zyskać z Kontem Jakie Chcę

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Zapowiedź dnia

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki