REKLAMA

Zapowiedź dnia - 14 stycznia 2021 r.

Michał Żuławiński2021-01-14 06:25, akt.2021-01-14 07:44analityk Bankier.pl
publikacja
2021-01-14 06:25
aktualizacja
2021-01-14 07:44
Bankier.pl

Przed nami czwartek, 14 stycznia. Oto zapowiedź najważniejszych wydarzeń dnia oraz krótka lista tematów, o których warto wiedzieć od samego rana.

Tematy dnia

Izba Reprezentantów przegłosowała impeachment Trumpa. 232 kongresmenów zagłosowało ostatecznie w środę w Izbie Reprezentantów "za" artykułem impeachmentu prezydenta Donalda Trumpa.

WHO: drugi rok pandemii może być trudniejszy. Drugi rok pandemii Covid-19 może być trudniejszy niż pierwszy, biorąc pod uwagę sposób rozprzestrzeniania się koronawirusa, szczególnie na półkuli północnej, gdzie krążą bardziej zakaźne warianty.

InPost - wielki sukces, który stał się koszmarem inwestorów. InPost wraca na giełdę w wielkim stylu, tym razem jednak nie w Warszawie. Tutaj jednak Rafał Brzoska i jego paczkomatowy biznes robiły wielką karierę już przed dekadą. Cała historia zakończyła się jednak ogromnym zgrzytem.

Prezes EBC: Bitcoina należy uregulować. I to globalnie W ostatnich latach o bitcoinie głośno jesth, gdy mocno drożeje, mocno spada lub gdy

Polski eksport towarów bardzo mocno w górę. Eksport towarów z Polski to jeden z najjaśniejszych punktów gospodarki w ostatnich miesiącach. O wyjątkowym charakterze tego zjawiska niech świadczy fakt, że w listopadzie eksport towarów z Polski był większy niż można było oczekiwać.

Pierwsza aktualizacja do "Cyberpunk 2077" pojawi się w ciągu 10 dni. CD Projekt wyda pierwszy zbiór poprawek do gry "Cyberpunk 2077", tzw. patch, w ciągu dziesięciu dni, a następna, większa aktualizacja ma pojawić się w kolejnych tygodniach - poinformował współzałożyciel i wiceprezes spółki Marcin Iwiński.

Podwyżki w BOŚ Banku. Nowy cennik wchodzi w życie. Od 15 stycznia 2021 r. zaczną obowiązywać nowe taryfy opłat i prowizji w BOŚ Banku. Zmiany obejmują podstawowe produkty banku, tj. konta osobiste, ale nie tylko. Bank zaktualizuje również cennik kredytów i pożyczek.

Mistrz GPW 2020: Kto w finale? KGHM czy Mercator?. Dziś przedostatni pojedynek Mistrza GPW 2020, który z pary KGHM - Mercator wyłoni drugiego finalistę. Tam czeka już X-trade Brokers, które pokonało w środę DataWalk.

Wydarzy się w Polsce

Prezydent, rząd. Dziś o godz. 11 prezydent Andrzej Duda spotka się w Pałacu Prezydenckim z premierem Mateuszem Morawieckim. Tematem roboczego spotkania będzie nowy projekt nowelizacji ustawy o działach, którą prezydent zawetował.

PKP Intercity. 10:00 Konferencja prasowa PKP Intercity poświęcona podpisaniu umowy ramowej na świadczenie usług publicznych oraz ogłoszenie planów inwestycyjnych PKP Intercity na lata 2021-2030.

Prokuratura. 10:00 – Konferencja prasowa ws. postanowienia Prokuratury Krajowej z dnia 30 grudnia 2020 roku dotycząca śledztwa przeciwko Włodzimierzowi Skalikowi, byłemu prezesowi Aeroklubu Polskiego.

Edukacja. 11:30 – Konferencja prasowa Ministra Edukacji i Nauki Przemysława Czarnka oraz Justyny Orłowskiej, Pełnomocnika Prezesa Rady Ministrów ds. GovTech nt. powrotu uczniów do szkół po feriach i kolejnych wsparciach dla nauczycieli prowadzących nauczanie zdalne.

Judaizm. 12:00 –  Konferencja prasowa online poprzedzająca XXIV Ogólnopolski Dzień Judaizmu, z udziałem Michaela Schudricha.

RPO. 18:00 –  Uroczystość wręczenia nagrody Rzecznika Praw Obywatelskich im. Pawła Włodkowica Michałowi Rogalskiemu.

Wydarzy się na świecie

Bruksela. Pierwsze w 2021 roku posiedzenie Komisji Europejskiej. Weźmie w nim udział przewodniczący Parlamentu Europejskiego David Sassoli.

Sztokholm. Minister spraw zagranicznych Szwecji Ann Linde przedstawi priorytety prezydencji jej kraju w Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE) w 2021 roku. W 2022 przewodnictwo w tej organizacji od Szwecji przejmie Polska.

Wilmington. Prezydent elekt Joe Biden przedstawi główne założenia przyszłego pakietu pomocowego dla gospodarki, związanego z pandemią koronawirusa.

Moskwa. Rozpoczyna się doroczne Forum Gajdara – konferencja przedstawicieli świata gospodarki i polityki, z udziałem ekspertów z Rosji i zagranicy (do 15 stycznia). Hasło tegorocznego spotkania brzmi "Rosja i świat po pandemii".

Moskwa. Rozmowy ministrów spraw zagranicznych Rosji i Arabii Saudyjskiej, Siergieja Ławrowa i Fajsala ibn Farhana.

Ateny. Wizyta szefa dyplomacji Macedonii Północnej Bujara Osmaniego w Grecji.

Seul. Wyrok Sądu Najwyższego Korei Południowej w sprawie oskarżonej o korupcję byłej prezydent Korei Płd. Park Geun Hie.

Uganda. Wybory prezydenckie i parlamentarne.

Kalendarium ekonomiczne 14 stycznia 2021 r.

PKB Niemiec (10:00)

Inflacja w Rumunii (08:00), Słowacji (09:00) i na Węgrzech (09:00)

Wnioski o zasiłek dla bezrobotnych w USA (16:30)

Wystąpienie Jerome’a Powella, szefa Rezerwy Federalnej (18:30)

Podsumowanie sesji

Polska: WIG20 kontynuuje spadki. Czerwień CCC i Orlenu

USA: S&P500 drgnął w górę. Rekordu jednak nie było

Zobacz tabele notowań | Aktualne notowania kontraktów na indeksy |

Kalendarium giełdowe

AQUATECH – ZWZA ws. m.in. pokrycia straty za rok obrotowy 2019.

EMCINSMED – NWZA ws. wyboru członka RN oraz wyrażenia zgody na zbycie zorganizowanej części przedsiębiorstwa lub zakończenie działalności Szpitala św. Jerzego w Kamieniu Pomorskim.

KERNEL – Wypłata dywidendy 0,42 USD na akcję.

PEMANAGER – NWZA ws. zobowiązania zarządu do pilnego opracowania strategii spółki na kolejne lata oraz wieloletniego planu finansowego na kolejne lata obrotowe.

Pełne kalendarium spółkowe | Wiadomości z rynków | Komunikaty ESPI

#TegoDnia 14 stycznia

1807 – Napoleon Bonaparte wydał dekret ustanawiający na zajętych przez wojska francuskie ziemiach polskich rząd tymczasowy pod nazwą Komisji Rządzącej.

1863 – W nocy z 14 na 15 stycznia przeprowadzono w Warszawie brankę, która przyspieszyła wybuch powstania styczniowego.

1952 – Na antenie amerykańskiej stacji NBC zadebiutował pierwszy na świecie magazyn telewizji śniadaniowej Today.

1960 – Założono Bank Rezerw Australii.

1962 – Rada Ministrów EWG przyjęła pierwsze zasady Wspólnej Polityki Rolnej.

1982 – Ukazało się pierwsze wydanie dziennika rządowego „Rzeczpospolita”.

1993 – Na Bałtyku u wybrzeży Rugii zatonął podczas sztormu polski prom kolejowo-samochodowy „Jan Heweliusz”. Zginęło 55 osób, uratowano 9.

1994 – Rosja, Ukraina i USA zawarły w Moskwie porozumienie o likwidacji dawnej radzieckiej broni atomowej na Ukrainie.

1997 – Ukazało się pierwsze wydanie dziennika „Puls Biznesu”.

2003 – Rząd Leszka Millera przyjął Narodowy Plan Rozwoju.

2011 – Rewolucja w Tunezji. Początek arabskiej wiosny.

2020 – Microsoft zakończył wsparcie dla systemu operacyjnego Windows 7.

Źródła: PAP, Investing.com, Wikipedia

Źródło:
Michał Żuławiński
Michał Żuławiński
analityk Bankier.pl

Redaktor prowadzący działu Rynki Bankier.pl. Wraz z zespołem śledzi bieżące wydarzenia na polskiej giełdzie i globalnych rynkach finansowych, analizuje dane gospodarcze z kraju i ze świata, monitoruje politykę banków centralnych itp. Miłośnik nowych technologii, zarówno w obszarze mediów, jak i szeroko pojętego inwestowania. Laureat nagrody specjalnej w konkursie dla dziennikarzy ekonomicznych Narodowego Banku Polskiego im. Władysława Grabskiego. Tel: 604 678 518

Tematy
Otwórz Konto w aplikacji mobilnej GOmobile.

Otwórz Konto w aplikacji mobilnej GOmobile.

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Zapowiedź dnia

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki