REKLAMA

Polski eksport towarów bardzo mocno w górę

Ignacy Morawski2021-01-14 06:00założyciel SpotData.pl
publikacja
2021-01-14 06:00
GDDKiA

Eksport towarów z Polski to jeden z najjaśniejszych punktów gospodarki w ostatnich miesiącach. O wyjątkowym charakterze tego zjawiska niech świadczy fakt, że w listopadzie eksport towarów z Polski był większy niż można było oczekiwać przed rokiem na podstawie ekstrapolacji trendów. Innymi słowy, choć prawie wszystko w 2020 r. wyglądało gorzej od wcześniejszych prognoz, to eksport pod koniec roku był już mocniejszy, niż wynikałoby z historycznych zależności.

Z danych NBP o bilansie płatniczym wynika, że eksport towarów w listopadzie wyniósł 22,9 mld EUR i był aż o 9,5 proc. wyższy niż przed rokiem. Wprawdzie moc eksportu była widoczna już w poprzednich miesiącach, ale dane listopadowe są jeszcze lepsze od prognoz. Warto zauważyć, że gdybyśmy przed epidemią ekstrapolowali trend historyczny to eksport w listopadzie 2020 r. wyszedłby ok. 0,6 mld EUR niższy. Pokazałem to na wykresie.

/ Puls Biznesu

Skąd tak dobre wyniki? To zjawisko, które już wielokrotnie objaśniałem w Danych Dnia. Doszło na świecie do substytucji wydatków konsumpcyjnych z usług w stronę towarów. A fabryki ulokowane w Polsce specjalizują się w produkcji tych towarów, na które popyt akurat znacząco wzrósł w drugiej połowie 2020 r. – mebli, sprzętu AGD, części do samochodów. Mamy też w Polsce duży udział produkcji żywności, która jest tradycyjnie mało wrażliwa na kryzysy.

Większy problem mamy w sprzedaży zagranicznej usług, która wciąż jest o ponad 6 proc. niższa niż przed rokiem. Wprawdzie nie ma jeszcze szczegółowych danych branżowych za listopad, ale dane za wcześniejsze miesiące wskazują, że spadek jest związany z załamaniem aktywności w dwóch sektorach: transportowym i turystycznym (trzeba pamiętać, że eksport usług może odbywać się na terenie Polski – jeżeli klient zagraniczny przyjeżdża do polskiego hotelu to dochodzi do eksportu usług; znaczenie ma bowiem transakcja z nierezydentem, a nie miejsce wykonania usługi). Spadła też wartość robót budowlanych wykonywanych przez firmy z Polski za granicą, choć ten sektor ma mniejsze znaczenie niż dwa pierwsze.

Natomiast wart dostrzeżenia jest fakt, że wciąż rośnie eksport usług biznesowych, które w ostatnich latach stanowiły bardzo ważny wkład w rozwój polskiej gospodarki. Jeszcze w trzecim kwartale eksport usług telekomunikacyjnych i informatycznych rósł w tempie 3 proc. rok do roku, a tzw. pozostałych usług biznesowych (prawnych, księgowych, doradczych itd.) – o ponad 6 proc. rok do roku. Jest to ważne zjawisko, ponieważ pokazuje, że kryzys nie zatrzymał relokacji kompetencji przez zagraniczne korporacje do regionu Europy Środkowej.

Pamiętam, jak wiosną 2020 r. były bardzo poważne obawy o przerywanie międzynarodowych łańcuchów dostaw i długookresowe straty, jakie Polska mogła ponieść w skutek kryzysu epidemicznego. Czeka nas jeszcze wiele ciężkich miesięcy, ale wróciliśmy z bardzo dalekiej podróży.

Chcesz codziennie takie informacje na swoją skrzynkę? Zapisz się na newsletter SpotData.

Chcesz samodzielnie analizować dane ekonomiczne? Platforma SpotData to darmowy dostęp do ponad 40 tysięcy danych z polskiej i światowej gospodarki, które można analizować, przetwarzać i pobierać w formie wykresów i tabel do Excela. Sprawdź na: https://spotdata.pl/ogolna.

Źródło:
Ignacy Morawski
Ignacy Morawski
założyciel SpotData.pl

Ignacy Morawski jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych ekonomistów rynkowych. Przez wiele lat pracował w sektorze bankowym (WestLB, Polski Bank Przedsiębiorczości), gdzie pełnił rolę głównego ekonomisty odpowiedzialnego za analizy makroekonomiczne. W latach 2012-16 zdobył wiele wyróżnień w licznych rankingach prognostycznych, zajmując m.in. dwukrotnie miejsce na podium konkursu na najlepszego analityka makroekonomicznego organizowanego przez Narodowy Bank Polski i „Rzeczpospolitą”. Był również członkiem zespołu przygotowującego prognozy makroekonomiczne w Polskiej Akademii Nauk, pracował także w think tanku WiseEuropa. Karierę rozpoczynał jako reporter ekonomiczny „Rzeczpospolitej”. Jest absolwentem ekonomii na Uniwersytecie Bocconi w Mediolanie i nauk politycznych na Uniwersytecie Warszawskim.

Tematy
Załóż Konto Przekorzystne na selfie

Załóż Konto Przekorzystne na selfie

Advertisement

Komentarze (5)

dodaj komentarz
antek10
Z wykresu po prawej stronie wynika że dynamika eksportu jest nizsza niz w latach poprzednich (r/r). Wiec jest dobrze czy źle? Miesiące to sobie mozna porownywac, jak sie chce zmanipulować. Liczy sie R/R.
jpelerj
Pan Morawski celuje w stanowisko doradcy w czymś rządowym? Bo te analizy płytkie jak w TVP dla suwerena :-))). Serio, warto takie coś publikować na portalu ekonomicznym?
_merit
Polski eksport towarów czy eksport polskich towarów?
demeryt_69
Litości, eksport towarów z Polski to jakiś szmonces - nawet ta gra dla dzieci okazała się bublem :)

Jeffrey Sachs rękami bajgli Balcerowitza i Lewandowskiego sprowadził polską gospodarkę do parteru. Polska się z tego już nigdy nie podźwignie!
bt5
Czynniki decyzyjne odpowiedzialne za kurs złotego względem euro maj chyba jednak nowsze dane niż listopadowe bo usiłuja osłabiać PLNa. A to pewnie dlatego że dobra passa eksportowa chyba nie idzie równo dalej we wszystkich branżach skoro w grudniu i styczniu w licznych zakładach były i sa robione listy do zwolnień grupowych.

Powiązane: Koronawirus a gospodarka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki