REKLAMA

WIG20 kontynuuje spadki. Czerwień CCC i Orlenu

2021-01-13 18:00
publikacja
2021-01-13 18:00
Bankier.pl

Sesja na GPW znów upłynęła w barwach czerwieni. Spadki kontynuowało CCC, słabo poradził sobie także Orlen. Korekta na WIG20 pogłębia się.

Spadkiem o 1 proc. zakończył środową sesję WIG20, o 1,1 proc. w dół poszedł z kolei WIG. Negatywnie wśród głównych indeksów wyróżnił się mWIG40, który stracił 1,7 proc., pozytywnie zaś sWIG80, który jednak także zakończył dzień pod kreską (-0,4 proc.). Obroty na szerokim rynku przekroczyły 1,3 mld zł.

kliknij, by przejść do notowań / Bankier.pl

Warto dodać, że dla WIG20 była to druga z rzędu sesja ze spadkiem o co najmniej 1 proc. Po świetnym listopadzie (+20,7 proc.) i udanym grudniu (+8,4 proc.) indeks ten dobrze wszedł także w 2021 rok (wciąż jest w nim blisko 2 proc. na plusie). Po takim rajdzie zadyszka była jednak kwestią czasu i ten tydzień przebiega póki co pod znakiem korekty.

O zadyszce dobitnie świadczą liczby dotychczasowych motorów wzrostów WIG20. Wczoraj głównym hamulcowym indeksu były banki (dotychczasowy lider jesienno-zimowego odbicia), dziś z kolei rolę głównego ciężaru dla indeksu przejął inny silnie do niedawna rosnący podmiot - Orlen (-3 proc.).

Największą przecenę znów zanotowało jednak CCC (-5,4 proc.), co można wiązać z pogorszeniem nastrojów po wczorajszej publikacji szacunkowych wyników a IV kwartał 2020 roku. Wstępnymi wynikami operacyjnymi pochwaliła się także JSW (produkcja węgla w IV kwartale wyniosła 3,77 mln ton, sprzedaż 4 mln ton), a jej akcje potaniały o 1,3 proc.

W składzie WIG20 ciężko było dziś jednak o znalezienie pozytywów. Po zielonej stronie dzień zakończyły tylko cztery spółki, w tym tylko jedna przekroczyła poziom 1 proc. To PGNiG, którego akcje zyskały 3,4 proc. URE zatwierdził dziś taryfę Polskiej Spółki Gazownictwa (spółki zależnej PGNiG), stawki dystrybucyjne poszły w górę o 3,6 proc.

Także w mWIG-u niewiele było optymizmu. Wyraźne wzrosty zanotowały tylko akcje Wirtualnej (+2,1 proc.), Kernela (+3,4 proc.) i PlayWay (+3,6 proc.). Najmocniej ciążyły indeksowi z kolei ponad 2-proc. przeceny Budimeksu, ING i mBanku oraz przeszło 5-proc. przeceny Mercatora, Ten Square oraz AmRestu. Niewiele zieleni połączone ze słabością dużych spółek sprawiło, że mWIG40 był dziś najgorszym z głównych indeksów GPW.

Na szerokim rynku uwagę zwracały m.in. 9-proc. wzrosty Rafako oraz 33-proc. wzrosty posiadającego największy pakiet akcji raciborskiej spółki PBG. Sąd Rejonowy w Gliwicach zatwierdził układ w ramach uproszczonego postępowania restrukturyzacyjnego Rafako - poinformowała spółka w komunikacie. Rafako złożyło wniosek o zatwierdzenie układu pod koniec grudnia 2020 roku. Postanowienie jest nieprawomocne.

Adam Torchała

Źródło:
Tematy

Otwórz konto w promocjach: 300 zł premii za otwarcie i polecenie konta

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Sesja na GPW

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki