REKLAMA

Zapowiedź dnia - 13 stycznia 2021 r.

Michał Żuławiński2021-01-13 06:25analityk Bankier.pl
publikacja
2021-01-13 06:25
Bankier.pl

Przed nami środa, 13 stycznia. Oto zapowiedź najważniejszych wydarzeń dnia oraz krótka lista tematów, o których warto wiedzieć od samego rana.

Tematy dnia

Drożejąca żywność pogłębi represję finansową. Globalny indeks realnych cen żywności w grudniu osiągnął najwyższą wartość od czerwca 2014 roku. o odbije się także na wyższych kosztach życia w Polsce, podbije krajową inflację cenową i pogłębi stan finansowej represji.

Liczba rachunków maklerskich wciąż rośnie. Awarie nie wystraszyły inwestorów. 2020 rok okazał się przełomowym rokiem w kwestii napływu inwestorów indywidualnych na GPW. Udowadniają to dane o liczbie rachunków maklerskich, które wzrost pokazały także i w grudniu.

Pracownicy Idea Banku po przejęciu w wielkiej niewiadomej. Po przejęciu Idea Banku przez Pekao SA teoretycznie pracownicy nie powinni się niczego obawiać. Zatrudnieni przejdą do nowego pracodawcy na mocy art. 23  Kodeksu pracy. W praktyce jednak do związków zgłaszają się zaniepokojeni pracownicy.

Sprzedaż Biedronki wzrosła w 2020 r. o ponad 10 proc. Sprzedaż w sklepach Biedronki wzrosła w 2020 roku do 13,47 mld euro, co oznacza wzrost rdr w euro o 6,7 proc., a w walucie lokalnej o 10,4 proc.

Morawiecki: Właściciele portali społecznościowych nie mogą działać ponad prawem. Właściciele portali społecznościowych nie mogą działać ponad prawem, dlatego zrobimy wszystko, by określić ramy funkcjonowania Facebooka, Twittera, Instagrama i innych podobnych platform - zapewnił we wpisie na Facebooku we wtorek premier.

Izba Reprezentantów wzywa Pence'a do usunięcia Trumpa. Izba Reprezentantów wezwała we wtorkowej rezolucji wiceprezydenta USA Mike'a Pence'a do wykorzystania 25. poprawki do konstytucji, która mówi o usunięciu prezydenta ze stanowiska.

Wydarzy się w Polsce

Górnictwo. O 12:00 związkowcy, szefowie spółek węglowych i przedstawiciele rządu wznowią dziś w Katowicach rozmowy na temat kształtu umowy społecznej, która określi szczegóły zaplanowanej wstępnie na najbliższe trzy dekady transformacji górnictwa węgla kamiennego, prowadzącej do zamknięcia kopalń.

Senat. Dziś ostatni dzień posiedzenia Senatu. Zaplanowano głosowania nad ustawami, nad którymi Izba obradowała w ciągu dwóch dni, m.in. nad nowelą ustawy o COVID-19 oraz ustawą o rezerwach strategicznych

Klimat. 10:00 Konferencja online nt. energii i ochrony środowiska, organizowana przez Ambasadę RP w Tel Awiwie i Bank Izraela, z udziałem ministra klimatu Michała Kurtyki i prezesa Banku Izraela Amira Yarona 10:00 - Polska 11:00 - Izrael Akredytacje: telaviv.amb.sekretariat@msz.gov.pl

LOT. 12:00 Spotkanie związkowców PLL LOT reprezentowanych przez zarząd Związkowej Alternatywy oraz przedstawicieli zarządu zrzeszonego w ZA Związku Zawodowego Personelu Pokładowego i Lotniczego z posłami Koalicji Obywatelskiej Michałem Szczerbą i Dariuszem Jońskim.

Telewizja. O 20:35 TVP1 i TVP Info wyemitują film dokumentalny Sylwestra Latkowskiego „Taśmy Amber Gold”.

Wydarzy się na świecie

Luksemburg. Wielka Izba Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej rozpatrzy skargę Niemiec na wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE, który 10 września 2019 roku orzekł o nieważności decyzji Komisji Europejskiej z 28 października 2016 r., umożliwiającej większe wykorzystanie przepustowości gazociągu OPAL przez rosyjski Gazprom.

Waszyngton. Na środę wyznaczono głosowanie w Izbie nad postawieniem Trumpa w stan oskarżenia. W stolicy USA do 21 stycznia obowiązuje stan wyjątkowy.

Bruksela. Spotkanie online ministrów zdrowia państw UE.

Berlin. Minister zdrowia Niemiec Jens Spahn przedstawi w Bundestagu dotychczasowe postępy akcji szczepienia przeciwko Covid-19.

Bruksela. Konferencja Przewodniczących Parlamentu Europejskiego, którą tworzą liderzy grup (frakcji) politycznych PE i jego przewodniczący. Konferencja Przewodniczących jest kluczowym organem politycznym i organizacyjnym europarlamentu.

Bruksela. Drugi dzień Europejskiej Konferencja Kosmicznej (European Space Conference). Wśród uczestników - przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel i komisarz UE ds. rynku wewnętrznego Thierry Breton.

Rzym. Włoski minister zdrowia Roberto Speranza przedstawi w obu izbach parlamentu nowe przepisy o walce z pandemią koronawirusa, które wejdą w życie 16 stycznia.

Dżakarta. Minister spraw zagranicznych Chin Wang Yi z wizytą w Indonezji, trzecim najludniejszym kraju Azji. Zostanie przyjęty przez prezydenta Joko „Jokowi” Widodo, który będzie pierwszą osobą w Indonezji zaszczepioną przeciwko Covid-19. Indonezyjski przywódca jako pierwszy zagraniczny polityk przyjmie dawkę preparatu CoronaVac, wyprodukowanego przez chińską firmę Sinovac Biotech.

Seul. Wyrok w sprawie przywódcy ruchu religijnego Kościół Jezusa Shincheonji, Li Man Hi, oskarżonego o przyczynienie się do rozwoju epidemii koronawirusa.

Berlin. Przemówienie prezydenta Niemiec Franka-Waltera Steinmeiera, poświęcone 150. rocznicy Cesarstwa Niemieckiego (Rzeszy Niemieckiej).

Lamezia Terme (Włochy). Początek procesu członków mafii kalabryjskiej 'ndranghety

Watykan. Audiencja generalna papieża Franciszka, nadal bez udziału wiernych, transmitowana z biblioteki w Pałacu Apostolskim.

Kalendarium ekonomiczne 13 stycznia 2021 r.

Decyzja Rady Polityki Pieniężnej (po południu)

Bilans płatniczy Polski (14:00)

Inflacja w Czechach (09:00) i USA (14:30)

Produkcja przemysłowa w Turcji (08:00), Rumunii (08:00), na Węgrzech (09:00), we Włoszech (10:00) i w całej UE (11:00)

Podsumowanie sesji

Polska: Spadkowy dzień na GPW. Czerwień banków i odzieżówki

USA: Na Wall Street bez większych zmian

Zobacz tabele notowań | Aktualne notowania kontraktów na indeksy |

Kalendarium giełdowe

INCUVO – Debiut spółki na NC. Dzień pierwszego notowania 2.582.400 akcji serii A, 9.138.000 akcji serii B, 1.333.335 akcji serii D.

Pełne kalendarium spółkowe | Wiadomości z rynków | Komunikaty ESPI

#TegoDnia 13 stycznia

532 – Powstanie Nika: zbuntowany tłum rozpoczął 5-dniowe oblężenie pałacu cesarza Justyniana I Wielkiego w Konstantynopolu.

1502 – Król Aleksander Jagiellończyk zwolnił mieszczan bydgoskich z ceł od towarów przywożonych w drodze powrotnej z Gdańska.

1898 – Francuski pisarz Émile Zola opublikował słynny list J’Accuse…! (Oskarżam!) w sprawie afery Dreyfusa.

1919 – Pod naciskiem mocarstw zachodnich Polska wycofała wojska ze Spiszu i Orawy. W zamian Czechosłowacja zezwoliła na tranzyt broni do Polski przez swe terytorium.

1945 – Krajowa Rada Narodowa wydała dekret o wycofaniu z obiegu rubla radzieckiego.

1945 – W wyniku nalotu 250 amerykańskich bombowców została ostatecznie unieruchomiona fabryka benzyny syntetycznej w Policach.

2009 – W stolicy Łotwy Rydze doszło do antyrządowych zamieszek wywołanych kryzysem ekonomicznym.

2012 – U wybrzeży wyspy Giglio zatonął włoski statek wycieczkowy „Costa Concordia”, w wyniku czego zginęły 32 osoby, a 64 zostały ranne.

2019 – W Gdańsku dokonano zamachu na prezydenta miasta Pawła Adamowicza, który w wyniku odniesionych obrażeń zmarł następnego dnia w szpitalu.

Źródła: PAP, Investing.com, Wikipedia

Źródło:
Michał Żuławiński
Michał Żuławiński
analityk Bankier.pl

Redaktor prowadzący działu Rynki Bankier.pl. Wraz z zespołem śledzi bieżące wydarzenia na polskiej giełdzie i globalnych rynkach finansowych, analizuje dane gospodarcze z kraju i ze świata, monitoruje politykę banków centralnych itp. Miłośnik nowych technologii, zarówno w obszarze mediów, jak i szeroko pojętego inwestowania. Laureat nagrody specjalnej w konkursie dla dziennikarzy ekonomicznych Narodowego Banku Polskiego im. Władysława Grabskiego. Tel: 604 678 518

Tematy

Otwórz konto w promocjach: 300 zł premii za otwarcie i polecenie konta

Advertisement

Komentarze (2)

dodaj komentarz
stachsgh
Zapowiadam, ze warto oglądać https://www.youtube.com/user/Banister306/videos
covid-19
A dzisiaj nie ma się czasami odbyć posiedzenie RPP z możliwym ścięciem stóp poniżej 0 ??

Powiązane: Zapowiedź dnia

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki