REKLAMA
BEZPŁATNY WEBINAR

Zapowiedź dnia - 13 grudnia 2021 r.

Michał Żuławiński2021-12-13 07:28analityk Bankier.pl
publikacja
2021-12-13 07:28

Przed nami poniedziałek, 13 grudnia, 347. dzień roku. Oto zapowiedź najważniejszych wydarzeń dnia oraz krótka lista tematów, o których warto wiedzieć od samego rana.

Zapowiedź dnia - 13 grudnia 2021 r.
Zapowiedź dnia - 13 grudnia 2021 r.
/ Bankier.pl

Tematy dnia

UE pomoże odłożyć na emeryturę. OIPE na ostatniej prostej. Do rozwiązań tworzących tzw. III filar systemu emerytalnego wkrótce dołączy nowy produkt, którego konstrukcja szczególnie spodoba się osobom korzystającym już z IKE i IKZE.

Działki budowlane rekordowo drogie przez rozgrzany popyt. W tunelu pojawiło się światło. Choć parcele pod budowę domów wciąż drożeją wyznaczając nowe rekordy cen, dla szukających gruntów budowlanych pojawiło się jednak światełko w tunelu.

Tym będą żyły rynki: supertydzień banków centralnych. W nowym tygodniu w centrum uwagi znajdą się najważniejsze banki centralne świata. Danych z gospodarek również nie zabraknie – w Polsce najważniejsze będą zatrudnienie i płace. 

Morawiecki po spotkaniu z Scholzem: otwieramy nowy rozdział w relacjach polsko-niemieckich. Z kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem rozmawialiśmy m.in. o sytuacji na wschodniej granicy Polski, będącej granicą UE i NATO, a także o potencjalnych sankcjach - powiedział premier.

Ziobro w "FT": Polska powinna zawiesić płatności do UE, jeśli nie dostanie funduszy. Minister sprawiedliwości powiedział w opublikowanym w niedzielę wywiadzie dla "Financial Times", że Polska powinna zawiesić płatności do budżetu UE i wetować polityki unijne, jeśli Bruksela zaostrzy spór i obetnie fundusze.

Hardt z RPP: Najbardziej prawdopodobna jest podwyżka stóp proc. w styczniu o 50 pb. W najbliższym czasie konieczne będą kolejne podwyżki stóp procentowych, a najbardziej prawdopodobna jest podwyżka w styczniu 2022 roku o 50 punktów bazowych - ocenił członek Rady Polityki Pieniężnej.

Prezes PKN Orlen zapowiada zniżkę cen benzyny 95 do około 5,80 zł za litr. Cena benzyny bezołowiowej 95 powinna spaść do około 5,80 zł za litr, gdy w życie wejdą nowe przepisy obniżające m.in. akcyzę na paliwa.

Kara za korupcję. Nowy kodeks prawa kanonicznego. Kodeks prawa kanonicznego przywraca m.in. karę za przestępstwo korupcji podczas sprawowania czynności urzędowych. Ksiądz, który otrzymał ofiarę, a później domaga się dodatkowych opłat i od ich otrzymania uzależnia kapłańską posługę, popełnia przestępstwo.

Tarcza nie zrobiła wrażenia. Sondaż. Zaledwie co piąty ankietowany uważa, że rządowa tarcza antyinflacyjna rozwiąże problem wzrostu cen i rachunków - wynika z opublikowanego w poniedziałek sondażu United Surveys dla "Dziennika Gazety Prawnej" i RMF FM.

Wydarzy się w Polsce

Stan wojenny. Z okazji 40. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego w Polsce IPN przygotował wydarzenia o charakterze ogólnopolskim i regionalnym, a wśród nich konferencje, wystawy, koncerty, wykłady. O godz. 19:30 będzie miał miejsce finał Akcji IPN "Zapal Światło Wolności", mającej na celu upamiętnienie wszystkich ofiar wprowadzonego 13 grudnia 1981 r. Wydarzenia w całym kraju organizują też samorządy i inne instytucje.

GetBack. 10:00 Posiedzenie Senackiego Zespołu ds. Spółki GETBACK S.A., dotyczące Informacji Ministra Finansów oraz Prokuratora Generalnego nt. działań Ministerstwa Finansów i prokuratury ws. oferowania obligacji GetBack S.A., dystrybuowanych przez tę spółkę oraz za pośrednictwem innych podmiotów, w tym instytucji finansowych.

Gospaodarka. 09:30 - BNPPPL - Konferencja prasowa spółki. Inflacja, stagflacja czy powrót na zrównoważoną ścieżkę rozwoju? Perspektywy gospodarcze na 2022 rok.

Wydarzy się na świecie

Kijów, Moskwa, Bruksela. Karen Donfried, asystent sekretarza stanu USA ds. Europy, w dniach 13-15 grudnia będzie gościć w Kijowie i Moskwie. Następnie (15-16 grudnia) uda się do Brukseli na konsultacje z sojusznikami z NATO i partnerami z UE. Przed tym dyplomatycznym tournee Donfried powiedziała PAP, że Stany Zjednoczone nie będą prowadzić rozmów o bezpieczeństwie Polski bez Polski, a planowane rozmowy z Rosją są okazją do obniżenia napięć, ale to do Moskwy należy wykonanie kroku w kierunku deeskalacji.

Budapeszt. Prezydent Francji Emmanuel Macron z wizytą na Węgrzech. W Budapeszcie spotka się z premierem Viktorem Orbanem i weźmie udział w szczycie Grupy Wyszehradzkiej (Polska, Czechy, Słowacja i Węgry). Polskę będzie reprezentował premier Mateusz Morawiecki. Szczyt poświęcony będzie omówieniu sytuacji geopolitycznej w Europie, ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń związanych z nielegalną migracją i kryzysem wywołanym cenami energii. Francja od 1 stycznia 2022 roku przejmuje przewodnictwo w Radzie Unii Europejskiej.

Bruksela. Rada do spraw zagranicznych (FAC). Szefowie dyplomacji państw UE wymienią poglądy na sytuację na Białorusi, stosunki UE–Afryka, Wenezuelę i Azję Środkową. Z Polski - minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau.

Bruksela. Komisarz UE ds. sąsiedztwa i rozszerzenia Oliver Varhelyi wraz z polskim ministrem spraw zagranicznych Zbigniewem Rauem i prezes Banku BGK Beatą Daszyńską-Muzyczką ogłoszą inaugurację projektu „Team Europe Initiative on COVID-19 vaccine sharing for the Eastern Partnership”, dotyczącego wspólnego korzystania ze szczepionek z krajami Partnerstwa Wschodniego.

Abu Zabi. Premier Izraela Naftali Benet spotka się z rządzącym de facto Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi księciem koronnym Abu Zabi Mohammedem ibn Zajedem, by omówić sposoby wzmocnienia współpracy oraz pogłębienia więzi gospodarczych i handlowych. Benet od niedzieli składa pierwszą w historii oficjalną wizytę izraelskiego szefa rządu w ZEA. Stała się ona możliwa dzięki znormalizowaniu stosunków przez oba kraje we wrześniu zeszłego roku.

Strasburg. Sesja plenarna Parlamentu Europejskiego (do 16 grudnia).

Bruksela. Wizyta nowej minister spraw zagranicznych Niemiec Annaleny Baerbock w Brukseli.

Bruksela. Przywódczyni opozycji na Białorusi Swiatłana Cichanouska składa wizytę w Brukseli (do 15 grudnia).

Bruksela. Spotkanie ministrów rolnictwa i rybołówstwa państw UE.

Bruksela. Demonstracja rolników z państw UE przeciwko unijnemu Zielonemu Ładowi.

Dżakarta. Sekretarz stanu USA Antony Blinken z wizytą w Indonezji (do 14 grudnia).

Sofia. Parlament Bułgarii na nadzwyczajnym posiedzeniu ma zatwierdzić 41-letniego Kiriła Petkowa na premiera i zaproponowany przez niego rząd. Koalicyjny gabinet tworzą partia Petkowa - Kontynuujemy Zmiany, lewicowa koalicja Bułgarska Partia Socjalistyczna na rzecz Bułgarii, populistyczna partia Jest Taki naród oraz centroprawicowa koalicja Demokratyczna Bułgaria. Dysponują 134 głosami w 240-osobowym Zgromadzeniu Narodowym.

Los Angeles. Nominacje do Złotych Globów, dorocznych nagród filmowych, przyznawanych przez Hollywoodzkie Stowarzyszenie Prasy Zagranicznej.

Kalendarium ekonomiczne 13 grudnia 2021 r.

Inflacja i produkcja przemysłowa w Rumunii (08:00)

Podsumowanie sesji

Status quo w Warszawie. Kolejny dzień dla LPP

Wall Street: inflacja? Jaka tam znowu inflacja?

Zobacz tabele notowań | Aktualne notowania kontraktów na indeksy |

Kalendarium giełdowe

COLUMBUS – NWZA ws. podwyższenia kapitału zakładowego w drodze emisji akcji zwykłych serii F, pozbawienia prawa poboru, zmiany statutu, zmian w RN i in.

NOVITA – Pierwszy dzień notowań bez dywidendy 9,20 zł na akcję.

XBSPROLOG – Dzień ustalenia prawa do dywidendy 2,90 zł na akcję.

RAFAMET – Zakończenie zapisów na sprzedaż akcji po 17,21 zł za sztukę w wezwaniu ogłoszonym przez Agencję Rozwoju Przemysłu S.A.

12:00 - PGNIG - Konferencja prasowa

PGNiG Obrót Detaliczny i Polski Gaz TUW podsumują dotychczasowa współpracę oraz omówią plany jej rozszerzenia.

Pełne kalendarium spółkowe | Wiadomości z rynków | Komunikaty ESPI

#TegoDnia 13 grudnia

1642 – Holenderski żeglarz Abel Tasman odkrył Nową Zelandię.

1830 – Sejm ogłosił powstanie listopadowe powstaniem narodowym.

1860 – W Warszawie powstało Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych – organizacja skupiająca artystów i miłośników sztuki działająca na terenie zaboru rosyjskiego.

1923 – Polska uznała ZSRR.

1927 – Rozporządzeniem prezydenta RP Ignacego Mościckiego odcień czerwieni na fladze Rzeczypospolitej Polskiej zmieniono z karmazynu na cynober.

1980 – Nieznani sprawcy zabili pałką 9 z 14 zagrożonych wyginięciem dropi z hodowli w Siemianicach (województwo wielkopolskie), a dwa lata później kolejne dwa. Doprowadziło to do wyginięcia tego gatunku w Polsce (ostatni drop padł w 1989 roku).

1981 – Decyzją Rady Państwa z dnia poprzedniego o północy został wprowadzony stan wojenny, powołano Wojskową Radę Ocalenia Narodowego, władzę w kraju przejęło wojsko, internowano działaczy opozycyjnych, zawieszono naukę w szkołach i na uczelniach, wprowadzono cenzurę korespondencji, przerwano łączność telefoniczną, wprowadzono godzinę milicyjną.

2002 – Rząd Leszka Millera zakończył w Kopenhadze negocjacje dotyczące warunków członkostwa Polski w Unii Europejskiej.

Źródła: PAP, Wikipedia

Źródło:
Tematy
Ranking najtańszych kont firmowych

Ranking najtańszych kont firmowych

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Zapowiedź dnia

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki