REKLAMA
BEZPŁATNY WEBINAR

Tym będą żyły rynki: supertydzień banków centralnych

Michał Żuławiński2021-12-10 10:51analityk Bankier.pl
publikacja
2021-12-10 10:51

W nowym tygodniu w centrum uwagi znajdą się najważniejsze banki centralne świata. Danych z gospodarek również nie zabraknie – w Polsce najważniejsze będą zatrudnienie i płace.

Tym będą żyły rynki: supertydzień banków centralnych
Tym będą żyły rynki: supertydzień banków centralnych
fot. MARCOS BRINDICCI / Reuters / Forum /

Poniedziałek, 13 grudnia

Zaczniemy od danych z Japonii – indeksów Tankan (00:50) oraz zamówieniach na sprzęt (00:50). W Europie jedyne raporty pojawią się w Rumunii – jeden dotyczył będzie produkcji przemysłowej, drugi inflacji CPI (08:00).

Wtorek, 14 grudnia

Znów Japonia, tym razem za sprawą produkcji przemysłowej (05:30). Europa obudzi się danymi o brytyjskim rynku pracy (08:00) oraz inflacją na Słowacji (09:00) i w Szwecji (09:30). O 11:00 Eurostat przedstawi raport o produkcji przemysłowej.

Pierwsze w tygodniu dane z Polski poznamy o 14:00 – będzie to bilans płatniczy naszego kraju za październik.

O 14:00 o stopach procentowych decydował będzie Narodowy Bank Węgier, który w ostatnich miesiącach zdecydowanie zacieśnia politykę monetarną, aby walczyć z wysoką inflacją oraz bronić kursu forinta.

O 14:30 w USA pojawi się raport o inflacji producenckiej.

Środa, 15 grudnia

Ponownie zaczniemy na Dalekim Wschodzie, lecz w tym razem w Chinach, gdzie o opublikowane zostaną dane o cenach nieruchomości (02:30), produkcji przemysłowej, sprzedaży detalicznej i inwestycjach w miastach (03:00).

W Wielkiej Brytanii (08:00), Francji (08:45), Hiszpanii (09:00) i Włoszech pojawią się dane o inflacji. Również o 10:00 pełny raport o wzroście cen towarów i usług poda Główny Urząd Statystyczny – wstępny odczyt pokazał, że listopadowa inflacja wyniosła w Polsce 7,7 proc. i była najwyższa w XXI wieku.

Sporo danych opublikowanych zostanie w USA. Znajdą się wśród nich: liczba wniosków o kredyt hipoteczny (13:00), sprzedaży detalicznej (14:30), indeks NY Empire State (14:30) i indeks rynku nieruchomości NAHB (16:00) oraz napływ kapitałów (22:00). W sąsiedniej Kanadzie również światło dzienne ujrzy odczyt inflacji (14:30).

Wydarzenie dnia i tygodnia również dotyczyć będzie USA. Mowa o ostatnim w tym roku posiedzeniu Federalnego Komitetu Otwartego Rynku. Kluczową kwestią jest to, jak Fed będzie podchodził do perspektywy zaostrzania polityki pieniężnej w obliczu wysokiej (i już nie „przejściowej” inflacji) oraz nowego wariantu koronawirusa. Komunikat po posiedzeniu FOMC, zawierający też projekcje makroekonomiczne jego członków, poznamy o 20:00. O 20:30 przed mikrofonem pojawi się przewodniczący Jerome Powell, który Fedem kierował będzie przynajmniej do 2026 r.

Czwartek, 16 grudnia

W czwartek w centrum uwagi znajdą się kolejne banki centralne: szwajcarski (09:30), norweski (10:00), turecki (12:00 – uwaga na możliwą obniżkę stóp mimo szalejącej inflacji), brytyjski (13:00) oraz Europejski Bank Centralny (13:45). Aktywny będzie też NBP, który o 14:00 przedstawi dane o inflacji bazowej. Zwieńczeniem bankowego dnia będzie wystąpienie Christine Lagarde (14:30), która zaprezentuje najnowsze prognozy makroekonomiczne.

Czwartek to także dzień publikacji wstępnych odczytów indeksów PMI dla czołowych gospodarek świata. W przeglądzie wezmą udział: Japonia (01:30), Francji (09:15), Niemczech (09:30), strefa euro (10:00), Wielka Brytania (10:30), USA (15:45).

W USA, jak co czwartek, poznamy liczbę wniosków o zasiłek dla bezrobotnych (14:30), którym towarzyszyć będzie raport o produkcji przemysłowej (15:15).

Piątek, 17 grudnia

Nad ranem poznamy najnowszy komunikat Banku Japonii. W Niemczech o 08:00 pojawi się odczyt inflacji producenckiej, która już miesiąc temu okazała się najwyższa od 70 lat.

O 10:00 rozpoczniemy ostatni w tym roku cykl publikacji danych z polskiej gospodarki – na pierwszy ogień pójdą przeciętne zatrudnienie i wynagrodzenie. Również o 10:00 w Niemczech pojawi się indeks Ifo.

Ostatnie istotne dane poda Eurostat – o 11:00 poznamy raport o inflacji w UE.

Po zakończeniu piątkowej sesji dojdzie do zmian w indeksach GPW. W mWIG40 Pepco zastąpi OncoArendi. Z kolei do sWIG-u 80 wejdą: Bumech; Getin Noble, OncoArendi Therapeutics, Onde, Shoper. Indeks ten opuszczą natomiast: Airway, Inc, Krynica Vitamin i Mennica.

Źródło:
Tematy
Znajdź pracownika na Pracuj.pl już od 41,70 zł!

Znajdź pracownika na Pracuj.pl już od 41,70 zł!

Advertisement

Komentarze (17)

dodaj komentarz
bha
Cóż... Od lat było szyte grubymi zadłużeniowymi po uszy nićmi ogromnego, uzależnienia państw, krajów i całych społeczeństw na wieki wieków wszystkich ich polokeń. Najpierw pod płaszczykiem wielkiego niby długotrwałego rozwoju gospodarczego i przy nim dobrobytu dla Niby ich wszystkich??? , potem pod płaszczykiem wielkiej niby dobrodusznej Cóż... Od lat było szyte grubymi zadłużeniowymi po uszy nićmi ogromnego, uzależnienia państw, krajów i całych społeczeństw na wieki wieków wszystkich ich polokeń. Najpierw pod płaszczykiem wielkiego niby długotrwałego rozwoju gospodarczego i przy nim dobrobytu dla Niby ich wszystkich??? , potem pod płaszczykiem wielkiej niby dobrodusznej dla wszystkich konsumpcji - nastąpił ogromny globalny rozwój wielkiego rynkowego monopolu sieciowego koncerów,korporacji itd., który w wielu krajach opanował i zdominował wszystkie najbardziej dochodowe, opłacalne branże, sektory, dziedziny gospodarek na rynku dyktując na nim swoje warunki i ceny, a wszystko w oparciu o ogromny non stop dodruk pustej gotówki, ogromny wzrost na rynkach ilości kredytów, pożyczek itd., i niestety coraz mocniejszy wyzysk i żerowanie na stworzonym nie bez celu elastycznym do bólu śmieciowym zleceniowym, czasowym, na niepełnych etatach i w coraz bardziej szaro-czarnym barwach rynku zatrudniania i pracy już od wielu lat proponowanej jak najtaniej, najminimalniej tylko się da i uda w ogromie branż i zawodów by żerować latami na pracy innych!!! . Po co... aby pomnażać spokojnie dalej garstce % jej fortuny. Teraz trwa Pandemia rośnie niby sama z księżyca?????? inflacja, ceny, wszelakie opłaty, rosną coraz mocniej w krajach stopy %kredytów, pożyczek rośnie niepewność rynkowa wielu, wielu i trwa dalszy wyzysk finansowy społeczeństw. Po co by jak najmocniej uzależnić ich od zachłannego bez umiaru ponad wszystko wkoło żerującego od dawna zakamuflowanego systemu demo kapitalizmu by dużo łatwiej móc dalej sterować tym coraz mocniej nienormalnym, chorym, żerujących na Maxa na innych systemem opartym głównie o dalsze już na wieki wieków!!! coraz droższe co roku do spłaty społecznej Ogromne rosnące codziennie!!!!!!!!!!! zadłużanie państw społeczeństw i dalszy wyzysk wszystkiego na czym da się jeszcze zarobić już bez względu na wszystko wkoło. Chory wyzysk i zadłużanie większości % od dawna niestety do niczego dobrego nie doprowadzi już ten świat. To zachłanne bez umiaru ludziska od lat innym ludziom gotują na świecie coraz bardziej niepewny, niegodny i niestety coraz mocniej tragiczny los. Niestety.
kimdzongtusk
Najważniejsze, żeby "rynki " były zadowolone, muzgom, bezosom, cukierkowym i reszczie 1% ubermenschen rosły majątki. Na pozostale 99% został nałozony podatek inflacyjny. Z drukiem jest jak z jazda na rowerze: dopóki pedałujemy to jedziemiy, dopóki drukujemy to sie jakoś kula...koniec kręcenia pedałami i koniec druku to...
filand
Słowa towarzysz Leszczyny z Partia Obłąkanych dotyczące walki z inflacją odbiły się szerokim echem. Inwestorzy na całym świecie są pod wrażeniem. Już teraz zastanawiają się czy wspólne żony lub wspólni kochankowie oraz codzienne dwugodzinne leżakowanie doprowadzi do hossy na rynkach....
Jak to dobrze mieć taką światowej sławy
Słowa towarzysz Leszczyny z Partia Obłąkanych dotyczące walki z inflacją odbiły się szerokim echem. Inwestorzy na całym świecie są pod wrażeniem. Już teraz zastanawiają się czy wspólne żony lub wspólni kochankowie oraz codzienne dwugodzinne leżakowanie doprowadzi do hossy na rynkach....
Jak to dobrze mieć taką światowej sławy specjalistkę. Mogla jeszcze zaproponować lewatywę dla każdego.
Wszyscy Nam zazdroszczą towarzyszki Leszczyny..
300_pala
Dobrze że Jarek nie ma kochanki ani żony
sel odpowiada 300_pala
Balbina pozwoliła tak krytykować opozycję? chyba rozumu nie maja te leśne dziadki , przecież u nich nic się nie zgadza, nic nie jest prawdą i nic nie udaje poza zgarnianiem pod siebie i stałego wzrostu zadłużenia ..
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
the_mind_renewed
Z ludzi zrobiono białe doświadczalne myszki. Jak bardzo ludzkość upadła to się nie mieści w pale policjanta który tłumi manifestacje na polecenie bankierów.
the_mind_renewed
I pomyśleć do czego ten świat doszedł. Ta para na zdjęciu powinna przebywać w więzieniu o zaostrzonym rygorze, (zresztą ona o kryminał już się otarła). Kto ich upoważnił-a do totalnego psucia światowej ekonomi? Owoc naszej pracy dodrukiem niszczą w każdy dzień i jeszcze cieszą się wolnością, a z obywateli zrobili ekonomicznych niewolników,I pomyśleć do czego ten świat doszedł. Ta para na zdjęciu powinna przebywać w więzieniu o zaostrzonym rygorze, (zresztą ona o kryminał już się otarła). Kto ich upoważnił-a do totalnego psucia światowej ekonomi? Owoc naszej pracy dodrukiem niszczą w każdy dzień i jeszcze cieszą się wolnością, a z obywateli zrobili ekonomicznych niewolników, a świat doprowadzili do całkowitego rozchwiania. Oni dobrze wiedzą że świat nie ma wyjścia i dlatego przy pomocy pandemii i zastraszania niewspółmiernego do aktualnej sytuacji. Doprowadza do totalnej wojny i upadku naszej cywilizacji jaką znamy. Kiedy banki tworzą walutę bez realnego wsparcia rezerw lub popytu, niszczą pieniądze. Tylko prawdziwe pieniądze są warunkiem pokoju, dobrobytu i wolności.
https://panstarszy.000webhostapp.com/Pandemia_Gra_jak_z_nut.html
maniek_as
Bankierzy centralni to pospolici złodzieje. Drukują kasę na potęgę czym okradają pracujących i oszczędzających uczciwych ludzi. A potem udają durni jak glapiński, że to surowce drożeją transport itp. Bullshit, wszystko drożej od nadrukowanej kasy, a nie z powodu covidu, transportu i innych czynników. Powinni tych darmozjadów zagonić Bankierzy centralni to pospolici złodzieje. Drukują kasę na potęgę czym okradają pracujących i oszczędzających uczciwych ludzi. A potem udają durni jak glapiński, że to surowce drożeją transport itp. Bullshit, wszystko drożej od nadrukowanej kasy, a nie z powodu covidu, transportu i innych czynników. Powinni tych darmozjadów zagonić do rozrzucania gnojówki do końca życia, żeby, przed piekłem, które ich czeka odpracowali na ziemi ludzkie krzywdy.
itso_naturatobzdura
to to masz pikuś ! ja gdzie się nie obrócę chce wykonać jakąś czynność to chcą mnie okraść

Powiązane: Co się wydarzy w nadchodzącym tygodniu?

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki