REKLAMA

Zapowiedź dnia - 12 kwietnia 2021 r.

Michał Żuławiński2021-04-12 07:28analityk Bankier.pl
publikacja
2021-04-12 07:28
Bankier.pl

Przed nami poniedziałek, 12 kwietnia, 102. dzień roku. Oto zapowiedź najważniejszych wydarzeń dnia oraz krótka lista tematów, o których warto wiedzieć od samego rana.

Tematy dnia

Sprzedaż nowych aut wystrzeliła, ale gorzej być nie mogło. Za polskimi salonami samochodowymi pierwszy od ponad roku kwartał zakończony na plusie w relacji rocznej. Większa liczba rejestracji nowych aut wynika jednak z tąpnięcia, jakie przeżyła branża moto w marcu 2020 r. na progu pandemii koronawirusa.

Minister Kościński w "FT": Odrzucenie unijnego funduszu odbudowy byłoby samobójcze. - -- Odrzucenie unijnego funduszu odbudowy po pandemii byłoby samobójcze, gdyż Polska straciłaby możliwość skorzystania z taniego finansowania, co jest kluczowe dla pobudzenia gospodarki - powiedział dziennikowi "Financial Times".

Rynkowy konsensus nie jest ani rynkowy, ani nie jest konsensusem. Czym więc jest? [Tłumaczymy] W świecie finansów najważniejsze są oczekiwania. Z reguły bazują one na tzw. konsensusie analityków lub ekonomistów. Skąd się on bierze? Jak powstaje? Jak go interpretować?

Tym będą żyły rynki. W nowym tygodniu na rynek trafi sporo danych makroekonomicznych. W centrum uwagi znajdą się raporty o inflacji, które napłyną z Polski, Unii Europejskiej czy USA. Na GPW trwał będzie sezon wyników za 2020 r., na Wall Street zacznie się informowanie o I kwartale 2021 r.

"Der Tagesspiegel": USA chcą za wszelką cenę zapobiec zakończeniu budowy Nord Stream 2. Nadzieje rządu niemieckiego na porozumienie z USA w sprawie gazociągu NS2 zostały jeszcze bardziej osłabione. Administracja Bidena jest "zdeterminowana, aby wykorzystać wszystkie dostępne środki, aby zapobiec zakończeniu Nord Stream 2".

Wydarzy się w Polsce

Szczepienia. Dziś ruszają zapisy na szczepienia przeciw COVID-19 dla osób w wieku 59 lat (rocznik 1962), które na początku roku nie wypełniły formularza zgłoszeniowego woli zaszczepienia. Rejestrować mogą się one w punktach szczepień, dzwoniąc na infolinię 989 lub wysyłając SMS pod numer 880-333-333, jak również poprzez Internetowe Konto Pacjenta, system e-Rejestracji na stronie pacjent.gov.pl (wymagany profil zaufany lub dowód osobisty z warstwą elektroniczną lub rejestracja za pośrednictwem internetowego konta bankowego, jeśli daje taką możliwość). Więcej…

TK. Dziś o 14:00 Trybunał Konstytucyjny ma zająć się wnioskiem posłów PiS ws. przepisu o pełnieniu obowiązków przez Rzecznika Praw Obywatelskich po upływie jego kadencji do czasu objęcia stanowiska przez jego następcę. To już dziesiąty termin rozpoznania tej sprawy.

S. Nowak. Dziś o 08:15 Sąd Okręgowy w Warszawie rozpozna wniosek prokuratora o przedłużenie aresztu podejrzanemu o korupcję Sławomirowi Nowakowi. Oskarżyciel publiczny chce, żeby były minister transportu w rządzie Donalda Tuska został w areszcie do lipca, czyli rok od zatrzymania. Termin stosowanego wobec Nowaka tymczasowego aresztowania upływa 16 kwietnia br.

Ubezpieczenia. 11:00 - Warta - Konferencja prasowa 0 Automatyzacja likwidacji szkód - (r)ewolucja w procesach na rynku ubezpieczeń.

Zdrowie. 10:00 Spotkanie prasowe online "Światowy Dzień Chorych na Hemofilię 2021 - wyzwania i kierunki rozwoju opieki nad pacjentami w Polsce"

Miękinia. 12:00 Konferencja prasowa online nt. utworzenia Hubu Naukowo-Technologiczno-Biznesowego w Miękini z udziałem m.in. ministra klimatu i środowiska Michała Kurtyki

Kraków. 12:00 Konferencja prasowa Fundacji im. Brata Alberta oraz Fundacji Anny Dymnej "Mimo Wszystko"

MON. 11:30 Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak spotka się z pilotami, którzy odbyli w USA treningi symulatorowe na samolotach F-35 i będzie uczestniczyć w odprawie na temat przygotowania bazy w Łasku do przyjęcia F-35.

Wydarzy się na świecie

Londyn. W ramach drugiego etapu wychodzenia z lockdownu w Anglii otwarte zostaną wszystkie sklepy, salony fryzjerskie i siłownie, a puby i restauracje będą mogły obsługiwać klientów na zewnątrz.

Rzym. W stolicy Włoch manifestacja przedstawicieli branży gastronomicznej, którzy domagają się zgody na normalne wznowienie działalności, obecnie ze względu na pandemię Covid-19 ograniczonej tylko do sprzedaży na wynos i dostaw. Organizatorzy zapowiedzieli, że na protest przyjedzie 130 autokarów z całego kraju.

Dublin. Początek łagodzenia restrykcji przeciwepidemicznych w Irlandii.

Rzym, Waszyngton. Minister spraw zagranicznych Włoch Luigi Di Maio udaje się do USA na rozmowy z amerykańskim sekretarzem stanu Antonym Blinkenem. To pierwsza wizyta szefa dyplomacji kraju UE u przedstawiciela administracji prezydenta Joe Bidena.

Kair. Wizyta w Egipcie ministra spraw zagranicznych Rosji Siergieja Ławrowa. Szef rosyjskiej dyplomacji ma zostać przyjęty przez prezydenta Egiptu Abd el-Fataha es-Sisiego.

Kalendarium ekonomiczne 12 kwietnia 2021 r.

PKB Norwegii (08:00)

Sprzedaż detaliczna w UE (11:00)

Budżet federalny USA (20:00)

Podsumowanie sesji

Polska: WIG20: piątek na minus, tydzień na plus

USA: Na Wall Street znowu wzrosty i nowe rekordy

Zobacz tabele notowań | Aktualne notowania kontraktów na indeksy |

Kalendarium giełdowe

CANNABIS - NWZA ws. ubiegania się przez spółkę o dopuszczenie i wprowadzenie akcji do obrotu na GPW oraz zmiany w składzie RN.

XTB - ZWZA ws. m.in. podziału zysku.

GLCOSMED - Publikacja jednostkowego oraz skonsolidowanego raportu za 2020 rok.

10:30 - FERRO - Konferencja wynikowa Spółki

Briefing dot. wyników rocznych Grupy Ferro za 2020 rok i perspektyw rozwoju w kolejnych kwartałach.       

Pełne kalendarium spółkowe | Wiadomości z rynków | Komunikaty ESPI

#TegoDnia 12 kwietnia

1606 – Union Jack został ustanowiony wspólną flagą połączonych unią personalną Anglii i Szkocji.

1776 – Przyjęto Deklarację z Halifax w której domagano się wolności i niezależności Karoliny Północnej od Wielkiej Brytanii.

1961 – Jurij Gagarin odbył na statku Wostok 1 pierwszy w historii lot w przestrzeni kosmicznej, dokonując jednokrotnego okrążenia Ziemi w ciągu 1 godziny i 48 minut.

1979 – Premiera filmu sensacyjnego Mad Max w reżyserii George’a Millera.

1982 - Premiera filmu Znachor w reżyserii Jerzego Hoffmana.

1991 – Podpisano akt założycielski warszawskiej Giełdy Papierów Wartościowych.

2001 –  W Warszawie został zastrzelony były minister sportu Jacek Dębski.

Źródła: PAP, Investing.com, Wikipedia

Źródło:
Michał Żuławiński
Michał Żuławiński
analityk Bankier.pl

Redaktor prowadzący działu Rynki Bankier.pl. Wraz z zespołem śledzi bieżące wydarzenia na polskiej giełdzie i globalnych rynkach finansowych, analizuje dane gospodarcze z kraju i ze świata, monitoruje politykę banków centralnych itp. Miłośnik nowych technologii, zarówno w obszarze mediów, jak i szeroko pojętego inwestowania. Laureat nagrody specjalnej w konkursie dla dziennikarzy ekonomicznych Narodowego Banku Polskiego im. Władysława Grabskiego. Tel: 604 678 518

Tematy
Otwórz konto dla firm i zyskaj do 1200 zł premii!

Otwórz konto dla firm i zyskaj do 1200 zł premii!

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Zapowiedź dnia

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki