REKLAMA

Minister Kościński w "FT": Odrzucenie unijnego funduszu odbudowy byłoby samobójcze

2021-04-11 22:38
publikacja
2021-04-11 22:38
Minister Kościński w "FT": Odrzucenie unijnego funduszu odbudowy byłoby samobójcze
Minister Kościński w "FT": Odrzucenie unijnego funduszu odbudowy byłoby samobójcze
fot. Marek Wiśniewski / / Puls Biznesu

Odrzucenie unijnego funduszu odbudowy po pandemii byłoby samobójcze, gdyż Polska straciłaby możliwość skorzystania z taniego finansowania, co jest kluczowe dla pobudzenia gospodarki - powiedział dziennikowi "Financial Times" minister finansów Tadeusz Kościński.

"W ostatecznym rozrachunku wszyscy politycy dostrzegą sens w możliwości sięgnięcia po te fundusze, czego polska gospodarka i inne gospodarki w Europie potrzebują. Byłoby więc trochę samobójczym posunięciem głosowanie przeciwko (decyzji o zasobach własnych - FT), ponieważ nie będziemy w stanie pozyskać takich funduszy poza UE. Również po takiej cenie" - oświadczył Kościński, przekonując, że jest to korzystne z punktu widzenia polskiej gospodarki.

Jak wyjaśnia brytyjska gazeta, Polska jest jednym z kilkunastu krajów UE, które jeszcze nie ratyfikowały decyzji o zasobach własnych, co jest konieczne, by UE mogła zaciągać pożyczki na sfinansowanie wartego 750 mld euro funduszu odbudowy po pandemii. "FT" pisze, że brak zgody w koalicji w sprawie ratyfikacji może się przerodzić w kryzys rządowy w Polsce, zaś fiasko ratyfikacji w Polsce mogłoby teoretycznie wstrzymać wypłatę miliardów euro dla reszty państw UE w tym roku, co utrudniłoby gospodarcze odbicie się UE po trzeciej fali pandemii koronawirusa. Polska ma otrzymać z funduszu w formie dotacji i pożyczek 58 mld euro.

"FT" pisze, że Warszawa wciąż negocjuje z Komisją Europejską, jak zamierza wydać swoją część funduszu naprawczego i jakie dokładnie reformy gospodarcze i administracyjne podejmie w zamian za miliardowe inwestycje.

Kościński wskazał, że Bruksela domaga się szeregu zobowiązań dotyczących reform, z których część nie ma znaczenia dla natychmiastowego ożywienia gospodarczego, takich jak podniesienie wieku emerytalnego i zmiana reformy sądownictwa, która zdaniem KE stanowi zagrożenie dla praworządności. "To jest jak nieustanne przenoszenie słupków w bramce" - powiedział.

Podczas gdy Bruksela koncentrowała się na długoterminowych zmianach strukturalnych, Warszawa przygotowała inne dźwignie budżetowe, aby pobudzić konsumpcję i inwestycje, gdy pandemia ustąpi - wskazuje "FT". "Oni (Komisja) podchodzą do sprawy z perspektywy reformy, my z perspektywy projektu. Chcemy, by ludzie zaczęli wydawać pieniądze, aby rozruszać gospodarkę" - wyjaśnił minister finansów.

Kościński powiedział, że jest dobrej myśli, jeśli chodzi o perspektywy gospodarcze Polski, pomimo gwałtownego wzrostu liczby zakażeń w ostatnich tygodniach, który grozi przeciążeniem krajowego systemu szpitalnego. Przyznał, że Polska była "dość łagodna" w porównaniu z niektórymi sąsiadami w kwestii wprowadzania restrykcji w trakcie trzeciej fali, ale wyraził przekonanie, że wkrótce nastąpi "gwałtowny spadek" liczby zakażeń.

W kwestii perspektyw gospodarczych zwrócił uwagę na "konserwatywną" prognozę rządu, zakładającą, że tegoroczny wzrost wyniesie 4 proc., a zeszłoroczny spadek - o 2,8 proc. - był na tle UE niewielki. Podkreślił, że bezrobocie w Polsce nadal jest najniższe w UE, produkcja i eksport silnie się odbiły, a turystyka ma mniejsze znaczenie niż w innych gospodarkach UE.

Z Londynu Bartłomiej Niedziński (PAP)

bjn/ ap/ mrr/

Źródło:PAP
Tematy
Konto Przekorzystne z premią do 300 zł

Konto Przekorzystne z premią do 300 zł

Advertisement

Komentarze (12)

dodaj komentarz
grzegorzkubik
To jest wyższa kwota wolna. Tu już był krzyk ,ze nie 30 tys. bo może 20 tys. zł. to jest i tak wielokrotność 3090 zł. W końcu po latach z nawiązką spełnią obietnice Dudy. Ja bym chciał 30 tys. ale i 20 tys. nie jest powodem do płaczu. Dziś czytałem, że w pewnym małym mieście przywrócą po 20 latach kolej. Oby To jest wyższa kwota wolna. Tu już był krzyk ,ze nie 30 tys. bo może 20 tys. zł. to jest i tak wielokrotność 3090 zł. W końcu po latach z nawiązką spełnią obietnice Dudy. Ja bym chciał 30 tys. ale i 20 tys. nie jest powodem do płaczu. Dziś czytałem, że w pewnym małym mieście przywrócą po 20 latach kolej. Oby to się stało. Jak Polska będzie miała sieć sprawnych połączeń kolejowych to nawet transport towarów na torach będzie się rozwijał. Kolej to zawsze był ważny element rozwoju gospodarki.
darius19
"grzegorzkubik" mnostwo przykladow siania zametu w interesie wschodniego cara/fuhrera itp..
"grzegorzkubik2021-02-20 Rosja musi tak działać bo inaczej by zainstalowani im lewackich duraków u władzy"
"grzegorzkubik2021-01-10 Tacy ludzie są najbardziej narażeni na powikłania poszczepienne. nie
"grzegorzkubik" mnostwo przykladow siania zametu w interesie wschodniego cara/fuhrera itp..
"grzegorzkubik2021-02-20 Rosja musi tak działać bo inaczej by zainstalowani im lewackich duraków u władzy"
"grzegorzkubik2021-01-10 Tacy ludzie są najbardziej narażeni na powikłania poszczepienne. nie szczepić się ,stawiać opór i nich nie spełni się sen Bila Gatesa, który jest po prostu mordercą"
grzegorzkubik2021-01-12 Teorie spiskowe które okazują się prawdą. Gluten jako trucizna wywołująca choroby przewlekłe. Od 50 lat firma Monsanto produkuje i promuje środki ochrony roślin. Chleb, produkty pszenne żytnie są dziś trucizną"
"grzegorzkubik2021-03-29 Czekamy na fakturę WOSP. Dokładną sumę jaka zostanie wydana na sprzęt"
axim
Podobnie jak samobójczym jest utrzymywanie stawek VAT na ich obecnym poziomie, zamrożenie progód podatkowych, nie podnoszenie od lat kwoty wolnej od podatku itd. itp.
ptokbentoniczny
Dlaczego Ministrem Finansów Polski jest Żyd?
itso_tea_earl_grey_hot
Ten rząd pałuje naszych towarzyszy klasy robotniczej ! Klasa robotnicza żąda dymisji !
jpelerj
To go przyjmijcie. O co chodzi?
carlito1
Towarzysz Kosciński dobrze mówi! Jak się wzięło hajs to trzeba się wywiązać ...
itso_tea_earl_grey_hot
pierwsze bierze udział w rozdawnictwie i tworzeniu gigantycznego deficytu budżetowego, a później pisze o samobójstwie żeby jeszcze bardziej zadłużać klasę robotniczą.
pluto85md
Czyli jak zwykle, UE chce trwałych reform, a PiS chce isc znów na łatwiznę, rozdać kasę, pobudzić konsumpcje, z czego nic nie wyniknie, poza większym telewizorem, czy przedwczesna wymiana pralki, bo nowa ładniejsza. Jedyne co nam wzrośnie, to produkcja śmieci.
lorelie
nie możemy uwspolnotowić długów południowych bankrutów ! bo nasze dzieci będą je spłacać ! nie możemy sprywatyzować lasów państwowych tak jak chciała platforma obywatelska !

Powiązane: Koronawirus a gospodarka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki