REKLAMA

Dziś ruszają zapisy na szczepienie dla osób w wieku 59 lat

2021-04-12 06:31
publikacja
2021-04-12 06:31
Dziś ruszają  zapisy na szczepienie dla osób w wieku 59 lat
Dziś ruszają  zapisy na szczepienie dla osób w wieku 59 lat
fot. Adam Chełstowski / / FORUM

W poniedziałek ruszają zapisy na szczepienia przeciw COVID-19 dla osób w wieku 59 lat (rocznik 1962), które wcześniej nie wypełniły formularza zgłoszeniowego. Rejestrować mogą się one przez internet, w punktach szczepień, dzwoniąc na infolinię 989 lub wysyłając SMS pod numer 880-333-333.

Zgodnie z harmonogramem szczepień od poniedziałku, 12 kwietnia codziennie, przez następne 12 dni uruchamiane są zapisy dla kolejnych roczników, począwszy od osób w wieku 59 lat, czyli rocznika 1962.

Każdego dnia dołączać do nich będą mogły osoby urodzone rok później niż te, które danego dnia zapisują się. Taką zasadę przyjęto do 24 kwietnia. Tego dnia przyjdzie kolej rocznika 1973. Osoby, które nie zapiszą się w wyznaczonym dniu, mogą to zrobić też później. Według zapowiedzi przedstawicieli rządu do 25 kwietnia nie nastąpi jednak pełne uwolnienie wszystkich roczników, tylko dalsze umożliwienie rejestracji osobom urodzonym w konkretnym roku bądź latach.

Zapisy dotyczą wszystkich osób z danego rocznika, które na początku roku (styczeń, luty, marzec) nie wypełniły formularza dotyczącego gotowości zaszczepienia. Jeśli to uczyniły, mogły zapisać się na szczepienie wcześniej, zgodnie z zapowiedzią, że gdy nadejdzie kolej ich grupy wiekowej, traktowane będą przy zapisach priorytetowo.

Dworczyk: Równolegle do zapisów dla 59-latków wciąż trwają zapisy dla osób powyżej 60. roku życia

Równolegle do zapisów na szczepienia dla osób w wieku 59 lat wciąż mogą się także rejestrować osoby powyżej 60. roku życia; namawiamy gorąco, by skorzystać z możliwości szczepienia - powiedział w poniedziałek szef KPRM Michał Dworczyk.

Dworczyk pytany w Programie Trzecim Polskiego Radia, czy zapisy przebiegają bez problemów, odparł: "Problemów nie ma, odpukać w niemalowane drewno i mam nadzieję, że ich nie będzie". Jak dodał, system działa i jest zainteresowanie zapisami. "Namawiamy wszystkich, by skorzystać z tej możliwości" - zaapelował minister.

Podkreślił jednocześnie, że równolegle do zapisów osób z rocznika 1962 cały czas mogą rejestrować się osoby powyżej 60. roku życia. "Nie zamykamy drogi do zarejestrowania się na konkretny termin dla tych osób starszych. I namawiamy gorąco, by skorzystać z możliwości szczepienia" - podkreślił szef KPRM.

Na pytanie, co z osobami, które mają 59 lat i mogłyby się zarejestrować na szczepienie, ale są obecnie zakażone koronawirusem odpowiedział, że "zgodnie z obowiązującymi zasadami dziś osoby, które przeszły zakażenie, powinny się zaszczepić po okresie mniej więcej sześciu miesięcy". "Czyli po trzech miesiącach od zdiagnozowania choroby można się zapisać do systemu" - tłumaczył szef KPRM.

"Natomiast nie wykluczamy, że te zasady się zmienią, tzn. wraz z napływem większej liczby szczepionek do Polski, ten okres będzie skrócony" - dodał minister.

Pytany, czy z punktu widzenia medycznego termin sześciu miesięcy jest uzasadniony, odpowiedział, że tak. "To jest realizacja wytycznych Rady Medycznej działających przy premierze Mateuszu Morawieckim" - zaznaczył.

W środę planowana jest pierwsza dostawa do Polski jednodawkowej szczepionki Johnson & Johnson w liczbie 120 tys. dawek. Dworczyk pytany, do jakiej grupy osób trafią te szczepionki, odparł: "Na pewno będą to osoby, które są unieruchomione, mają ograniczoną mobilność, do których po prostu musi pojechać zespół wyjazdowy. Te osoby są właśnie w pierwszym rzędzie dedykowane dla wykorzystania tej szczepionki".

Podkreślił, że chodzi o to, by zespół wyjazdowy nie musiał dwukrotnie jeździć do takich pacjentów.

Na pytanie, czy rząd rozmawiał na temat sprowadzenia do Polski szczepionek rosyjskich, szef KPRM zaprzeczył. "Nie rozmawialiśmy na ten temat" - powiedział. Mówiąc o powodach, podkreślił, że z przeprowadzonych badań wynika, że szczepionka rosyjska "cieszyłaby się absolutnie minimalnym zainteresowaniem wśród Polaków". Ponadto wskazał, że Polska zamówiła 100 mln szczepionek, z których absolutna większość ma do końca tego roku dotrzeć do naszego kraju, co "w zupełności wypełni nasze potrzeby".

"W ramach umowy, którą wynegocjowała Unia Europejska, niestety te szczepionki docierają do wszystkich krajów unijnych z pewnym opóźnieniem i to jest pewien problem. Natomiast wierzymy, że w drugim kwartale sytuacja ulegnie zasadniczej zmianie i dzięki temu będzie możliwe bardzo duże przyspieszenie" - powiedział szef KPRM.

Dworczyk pytany był również o zlot motocyklistów na błoniach Jasnej Góry w Częstochowie. W niedzielę na Jasnej Górze w Częstochowie odbył się - pomimo pandemii ograniczającej także ruch pielgrzymkowy - XVIII Motocyklowy Zlot Gwiaździsty im. ks. prał. Ułana Zdzisława Jastrzębiec Peszkowskiego.

Minister odpowiedział, że nie zna tej konkretnej sytuacji, ale "przepisy obowiązują te same dla wszystkich". "Jeśli gdzieś są łamane przepisy - i niezależnie, czy to ma miejsce na siłowni, w kościele, na ulicy, w budynku administracji publicznej czy gdziekolwiek indziej - taka sytuacja nie powinna mieć miejsca, a osoby, które dopuszczają się łamania tych przepisów, powinny liczyć się w konsekwencjami" - zaznaczył minister. 

Jak sie zapisać na szczepienie?

O północy z niedzieli na poniedziałek udostępniono zapisy przez e-rejestrację i na Internetowym Koncie Pacjenta. Można rejestrować się też wysyłając SMS na numer 880-333-333, a także dzwoniąc na infolinię pod numerem 989 lub bezpośrednio w punkcie szczepień.

Jedna z możliwości zapisu to telefon na całodobową i bezpłatną infolinię – 989. Dla dzwoniących z zagranicy to numer +48 22-62-62-989. Wystarczy podać numer PESEL, wybrać dokładny termin i miejsce szczepienia. Nie trzeba zostawiać żadnego numeru telefonu, ale jeśli się to uczyni, to na wskazany numer otrzyma się SMS z potwierdzeniem umówienia wizyty, a w przeddzień szczepienia – przypomnienie. Na podanie drugiej dawki umawia się już w punkcie szczepień.

Drugi sposób na umówienie wizyty to elektroniczny zapis przez e-Rejestrację dostępną na stronie pacjent.gov.pl. Warunkiem jest jednak posiadanie profilu zaufanego. Można go założyć online np. za pomocą bankowości internetowej, jeśli daje nam taką możliwość. Wystarczy wejść na stronę banku lub zadzwonić na jego infolinię, by uzyskać szczegółowe informacje. Na stronie banku powinna być specjalna zakładka służąca zakładaniu profilu zaufanego. Można go też potwierdzić za pomocą konta w systemie Envelo Poczty Polskiej lub dowodu osobistego z warstwą elektroniczną.

Zgłaszający chęć zaszczepienia poprzez e-Rejestrację otrzymuje do wyboru pięć terminów w punktach szczepień blisko miejsca zamieszkania. Jeśli żaden termin nie jest dogodny, może wybrać, korzystając z wyszukiwarki, inne terminy i lokalizację. Po rezerwacji otrzymuje SMS z potwierdzeniem, a dzień przed planowaną wizytą - przypomnienie.

Na szczepienie zapisać można również się wysyłając SMS na numer 664-908-556 lub 880-333-333 o treści: Szczepimysie. System przesyła prośbę o podanie numeru PESEL, potem o przesłanie kodu pocztowego. Następnie proponuje termin i punkt blisko miejsca zamieszkania. Wystarczy w treści napisać "tak", jeśli akceptujemy. W przeciwnym wypadku odpowiedzieć "nie". Wtedy przesyłana jest kolejna opcja z datą i miejscem. Należy jednak pamiętać, że brak odpowiedzi w czasie 5 minut przerywa proces rejestracji.

Po umówieniu dogodnego terminu i lokalizacji na podany numer otrzymuje się na dobę przed wizytą przypomnienie. Warto pamiętać, by nie odpowiadać na SMS z innego numeru niż numer 664-908-556 lub 880-333-333, bo może to być próba wyłudzenia pieniędzy.

Można również skontaktować się z wybranym punktem szczepień. Ich lista dostępna jest na stronie https://www.gov.pl/web/szczepimysie/mapa-punktow-szczepien#/.

Pacjenci szczepieni są na razie dwudawkowymi preparatami trzech firm: Pfizer, Moderna - szczepionki w technologii mRNA i AstraZeneca - wektorowej. Kolejna szczepionka, tym razem jednodawkowa, również wektorowa Johnson & Johnson, zgodnie z zapowiedzią, powinna trafić do Polski w najbliższą środę. Pierwsza partia to 120 tys. dawek. W pierwszej kolejności szczepionka ma być wykorzystywana przez punkty wyjazdowe do uodparniania osób chorych czy obłożnie chorych, które same nie mogą dotrzeć do punktu szczepień.

Jak deklarują przedstawiciele rządu, do końca sierpnia powinny być zaszczepione co najmniej jedną dawką wszystkie chętne osoby. W II kwartale wykonanych ma być ponad 20 mln szczepień, podczas gdy w I kwartale przekroczono 6 mln dawek.

Równocześnie od II kwartału otwierane są nowe punkty szczepień. Oprócz już dostępnych, czyli tych w przychodniach POZ (i w innych stacjonarnych placówkach medycznych), w szpitalach rezerwowych i tymczasowych, przyjąć szczepienie będzie można w szpitalach powiatowych (w każdym powiecie jeden szpital), w punktach samorządowych (w każdym powiecie jeden punkt), w punktach drive-thru, w zakładach pracy i w aptekach.(PAP)

autorka: Klaudia Torchała

tor/ par/

Źródło:PAP
Tematy
Sprawdź jak zyskać z Kontem Jakie Chcę

Sprawdź jak zyskać z Kontem Jakie Chcę

Advertisement

Komentarze (5)

dodaj komentarz
pozhoga
Trzeba mieć sporo odwagi by dać sobie wstrzyknąć preparat na etapie testów klinicznych (robionych mocno na skróty).
101m
Biznes się kręci. Kiedy będzie dostępny ETF?
atx
a ja się wyleczyłem w 2 dni amantadyną
a ten sprzedajny rząd woli płacić żydom za niesprawdzony szczep
zamiast korzystać z leku który działa ...jeszcze go blokuje
ale jest już podziemie, salki gimnastyczne hulają w piwnicach, dyskoteki, knajpy
polska walcząca!
ave
secundus
a rząd kiedy się ma zamiar zaszczepić?
atx
jak naród przejdzie badania kliniczne szczepów

Powiązane: Narodowy Program Szczepień przeciw wirusowi SARS-CoV-2

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki