REKLAMA

Zamach stanu w Burundi

2015-05-13 21:48
publikacja
2015-05-13 21:48
Zamach stanu w Burundi
Zamach stanu w Burundi
/ ingimage

W Burundii doszło do zamachu stanu. Według komunikatu podanego przez radio, obalony został prezydent kraju Pierre Nkurunziza.

O obaleniu głowy państwa poinformował były szef wywiadu Burundi, generał Godefroid Niyombare. Zrobił to na antenie jednej z lokalnych, prywatnych stacji radiowych. Powodem dokonania przewrotu było kandydowanie Nkurunzizy na kolejną, trzecią już kadencję.

Generał Niyombare ogłosił pucz podczas nieobecności prezydenta Pierra Nkurunziza w kraju. Przywódca Burundi przebywał z wizytą na szczycie państw regionu w sąsiedniej Tanzanii.

Po emisji komunikatu tysiące ludzi wyszło na ulice stolicy kraju, Bużumbury, by świętować oświadczenie generała Godefroida Niyombare. W samym mieście słychać było strzały z broni palnej.

Amerykański Biały Dom wyraził "zaniepokojenie sytuacją" w Burundii i wezwał obydwie strony konfliktu do złożenia broni i powściągliwości w działaniach.

Do sytuacji w kraju odniósł się też sekretarz generalny ONZ. Jak podano w oświadczeniu, sekretarz Ban Ki-moon pilnie wezwał wszystkie strony do zachowania spokoju i podkreślił potrzebę utrzymania stabilności w Burundii.


Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/AFP/REUTER/bbc.co.uk/darad/sk

Źródło:IAR
Tematy
Przenieś numer do Orange dla Firm i kup wybrany smartfon za którego zapłacimy 3 pierwsze raty

Przenieś numer do Orange dla Firm i kup wybrany smartfon za którego zapłacimy 3 pierwsze raty

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Łatwiejszy dostęp do broni

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki