REKLAMA

Rzecznik rządu o zakazie handlu w niedziele: będziemy dążyć do uszczelnienia przepisów

2021-07-12 16:06
publikacja
2021-07-12 16:06
Rzecznik rządu o zakazie handlu w niedziele: będziemy dążyć do uszczelnienia przepisów
Rzecznik rządu o zakazie handlu w niedziele: będziemy dążyć do uszczelnienia przepisów
fot. Andrzej Hulimka / / Forum

Rząd będzie prowadzić działania legislacyjne, aby likwidować ewentualne sposoby omijania przepisów dotyczących zakazu handlu w niedziele - zapowiedział w poniedziałek rzecznik rządu Piotr Müller.

Poczta Polska poinformowała kilka dni temu, że wprowadza możliwość odbioru przesyłek bezpośrednio w sklepach Biedronka. Podczas poniedziałkowej konferencji prasowej jeden z dziennikarzy zwrócił uwagę, że tego typu umowa umożliwi tej sieci handlowej otwarcie swych sklepów w niedziele, omijając w ten sposób wprowadzony trzy lata temu zakaz handlu w te dni.

Rzecznik rządu powiedział, iż nie zna treści umowy zawartej między Pocztą Polską a Jeronimo Martins Polska w tej sprawie. "Trudno mi się więc ad hoc odnosić do kwestii związanych z tą konkretną umową" - dodał Müller. Ale - jak podkreślił - "polski rząd stoi na tym samym stanowisku cały czas - będziemy prowadzić takie działania legislacyjne, aby ewentualne sposoby omijania tych przepisów likwidować".

"To oczywiście nie oznacza, że podmioty, które podpisują umowy, muszą działać w złym celu, ale my musimy reagować na działania rynkowe, które by wykorzystywały pewne luki w prawie, które mogą powstać albo które powstały wcześniej i stąd też te rozmowy w tej chwili, zresztą na wniosek związków zawodowych, żeby te przepisy w jakimś stopniu uściślić" - zaznaczył Müller.

Poseł PiS Janusz Śniadek informował w czerwcu na łamach "Dziennika Gazety Prawnej", że ma gotowy projekt nowelizacji ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele i święta, którego celem byłoby uszczelnienie zakazu. Obecnie bowiem jest tak, że niektóre sieci handlowe, dzięki umowie z Pocztą Polską, omijają zakaz handlu w niedziele, ponieważ funkcjonują jako "placówki pocztowe", gdzie klienci mogą odbierać przesyłki.

Według "DGP" projektowana przez Śniadka zmiana zakłada, że sklep będzie mógł prowadzić działalność w niedziele niehandlowe jako placówka pocztowa, pod warunkiem, że ten rodzaj działalności będzie dla niej dominujący.

Choć Śniadek zapowiadał, że projekt trafi do Sejmu na początku lipca, to z informacji na stronach sejmowych wynika, że nie został jeszcze złożony.

Na 27 lipca został wyznaczony termin ogłoszenia przez Trybunał Konstytucyjny orzeczenia w sprawie przepisów wprowadzających co do zasady zakaz handlu w niedziele. Wniosek w tej sprawie w TK złożyła jeszcze w 2018 r. Konfederacja Lewiatan.

autorzy: Marta Rawicz, Karol Kostrzewa

Źródło:PAP
Tematy
Jak otrzymać nawet 1500 zł od Alior Banku + 300 zł od Bankier.pl SPRAWDŹ!

Jak otrzymać nawet 1500 zł od Alior Banku + 300 zł od Bankier.pl SPRAWDŹ!

Komentarze (8)

dodaj komentarz
mrbeast
Koszty, koszty, koszty... Ludzie, szanowni fanatycy kościelni, zapiszcie w kodeksie pracy, że za pracę w dni wolne nale zy się 300% normalnej stawki wynagrodzenia i po problemie. Przestańcie włazić kościołowi do d***py.
samsza
miszczowie omijania i olewania przepisów, sobie kpią z firm, stosujących się ściśle do ustaw, które ci uchwalili.
dobrego prawa nie trzeba poprawiać.
mrbeast
Takie syfu i bałaganu i bezprawia nie było od czasów wczesnego socjalizmu.
mrbeast
Chyba nie zdążycie rycerzyki różańcowe.
gronostaj
Jakie uszczelnianie? Sklepy mają być otwarte w niedzielę i koniec.

Dajcie ludziom wynagrodzenie 2x w niedzielę i problem sam się rozwiąże.

Episkopatowi się nie podoba że owieczki do kościoła nie chodza tak tłumnie?
jas2
Niedziela jest dniem wolnym od pracy, od setek lat. W wielu krajach także sobota jest dniem wolnym. W Polsce w 1980 roku jednym z postulatów były wolne soboty. O wolne niedziele nikt nie walczył bo są wolne na całym świecie od setek lat. Teraz lemingi chcą zagonić ludzi do pracy w niedzielę.
wrecker
Kolejne niekonkretne "będziemy dążyć do uszczelnienia przepisów". Powiedz wprost naprawimy przepisy do tego i tego dnia zamiast będziemy się starać, próbować itp. Jak się zbieraliście po nocach żeby rozwalać ustawami sądownictwo to byliście bardzo szybcy i skuteczni

Powiązane: Zakaz handlu w niedziele

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki