REKLAMA

Sklepy otwarte w niedzielę. Na jakich zasadach działają Żabka, Biedronka, Polomarket, Carrefour i inne?

2021-06-04 06:00, akt.2021-07-15 11:34
publikacja
2021-06-04 06:00
aktualizacja
2021-07-15 11:34
Sklepy otwarte w niedzielę. Na jakich zasadach działają Żabka, Biedronka, Polomarket, Carrefour i inne?
Sklepy otwarte w niedzielę. Na jakich zasadach działają Żabka, Biedronka, Polomarket, Carrefour i inne?
fot. archiwum prywatne / / Bankier.pl

Niedziela niehandlowa nie dla wszystkich. Część sklepów w Polsce jest otwarta przez siedem w dni w tygodniu. Klienci mogą zrobić zakupy w marketach świadczących usługi pocztowe, otwartych na stacjach benzynowych oraz gdy za ladą stoi właściciel. Podpowiadamy, na jakich zasadach w niedziele niehandlowe otwarte są m.in. Biedronka, Carrefour, Polomarket czy Intermarche.

Dyskusja odnośnie do zakazu handlu w niedziele wraca jak bumerang. Ostatnio powróciła za sprawą sieci sklepów Kaufland, która "przekwalifikowała się" na placówki pocztowe, czyli umożliwiła klientom korzystanie w usług pocztowych. Wcześniej testy rozwiązania trwały w kilku marketach, Kaufland postanowił je rozszerzyć na pozostałe sklepy. Podobne rozwiązania, umożliwiające otwarcie placówek w niedziele niehandlowe, stosuje szereg sklepów, m.in. Żabka, Intermarché oraz Polomarket.

Informacja o udostępnieniu przez Kaufland usług pocztowych w sklepach, dających podstawę do funkcjonowania w niedziele, wywołała burzę wśród organizacji pracowniczych – padają zarzuty o łamaniu prawa przez sieć. Więcej na ten temat pisze Weronika Szkwarek w artykule pt. „"Nie szanują prawa w Polsce". Związkowcy o decyzji Kauflandu w sprawie placówek pocztowych”. W artykule czytamy, jak sieć sklepów broni się, że jeszcze nie zadeklarowała otwarcia w niedziele. – W wysłanym materiale nie padła taka deklaracja, co oznacza, że na ten moment markety sieci Kaufland nie będą otwarte w niedziele niehandlowe - tłumaczyło biuro prasowe sieci w rozmowie z Dlahandlu.pl.

Zakaz handlu w niedziele teoretycznie można obejść. Przepisy umożliwiają prowadzenie sprzedaży właścicielom sklepów oraz rodzinie. To "furtka" dla franczyzobiorców, którzy mogą otworzyć placówkę, jeżeli będą samodzielnie lub z rodziną obsługiwać klientów. Otwarte mogą być również markety, które świadczą usługi pocztowe – a ich liczba w ostatnim roku się zwiększyła. Z tej opcji korzystają także franczyzobiorcy, którzy udostępniając w swoim sklepie np. usługi kurierskie, otrzymują status placówki pocztowej i mogą przekazać "wykonywanie czynności związanych z handlem" pracownikowi (według ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni). Przeanalizowaliśmy, na jakich zasadach działają sklepy otwarte w niedziele niehandlowe.

Polomarket w niedziele

Z luki w przepisach o zakazie handlu w niedzielę korzysta część sklepów sieci Polomarket. Niektóre markety "przekwalifikowały się" na placówki pocztowe, dzięki temu mogą legalnie działać przez siedem dni w tygodniu – w tym w niedziele niehandlowe. Co ważne, status placówki pocztowej dopuszcza możliwość obsługiwania klientów przez pracowników sklepu.

Jaką paczkę można nadać w Polomarketach? Klienci mają możliwość odebrania oraz wysłania przesyłek nadanych w ramach usługi "Paczka w ruchu". Początkowo Polomarket zamierza wprowadzić nowe rozwiązanie w kilkudziesięciu marketach. Łącznie sieć sklepów Polomarket posiada około 280 placówek w całej Polsce.

Intermarché otwarte w niedziele

Intermarché nawiązał współpracę z firmą InPost. To rozwiązanie umożliwiło otwarcie sklepów przed siedem dni w tygodniu. To kolejna sieć marketów korzystająca z możliwości świadczenia usług pocztowych, które pozwalają na otwarcie placówek także w niedziele wyłączone z handlu ustawą. Testy nowego formatu sklepów rozpoczęły się w marcu tego roku.

fot. archiwum prywatne / / Bankier.pl

Klienci mogą w specjalnych punktach wewnątrz marketu odebrać zamówione zakupy lub nadać swoją paczkę. Z reguły sklepy Intermarché w niedziele są otwarte krócej o około 1-3 godziny w porównaniu do standardowych godziny obowiązujących w ciągu tygodnia.

Zakupy w niedziele w Stokrotka Express

Oprócz dyskontów spożywczych, ze statusu placówki pocztowej korzystają także osiedlowe sieci sklepów spożywczych. Jedną z nich jest Stokrotka Express, która nawiązała współpracę z DHL Parcel. To rozwiązanie umożliwia działanie marketu przez siedem dni w tygodniu, w tym w niedziele niehandlowe.

Delikatesy Centrum, abc i Lewiatan też otwarte w niedziele

Sklepy osiedlowe abc także zdecydowały się na opcję wdrożenia usług kurierskich w swoich placówkach. Właściciele marketów "abc" pod koniec 2019 roku uruchomili pierwsze sklepy, w których klienci oprócz zrobienia standardowych zakupów mogli odebrać przesyłki oraz nadać paczkę kurierem. "Zdecydowaliśmy się na udostępnienie usługi kurierskiej sieci sklepów abc, ponieważ takie rozwiązanie pozwoli naszym klientom – właścicielom sklepów – budować ich konkurencyjność na polskim rynku detalicznym" – podkreślał, cytowany w komunikacie, Jan Domański, rzecznik prasowy grupy Eurocash.

Niedziele handlowe w 2021 r. Kiedy sklepy będą otwarte?

Niedziele handlowe w 2021 r. będą w styczniu, marcu, kwietniu, czerwcu, sierpniu oraz grudniu. Łącznie siedem razy w roku. Sprawdzamy daty niedziel, w które nie obowiązuje zakaz handlu. Przeważnie są to ostatnie niedziele w miesiącu.

Sieć sklepów abc, podobnie jak Stokrotka Express, nawiązała współpracę w firmą DHL Parcel. Klienci osiedlowej sieci sklepów abc mogą korzystać z usługi kurierskiej o nazwie „Moja Paczka” w wybranych placówkach.

Z podobnego rozwiązania korzysta także sieć sklepów Lewiatan oraz Delikatesy Centrum należące, podobnie jak sklepy osiedlowe abc, do Grupy Eurocash. Obecnie około 200 placówek Lewiatan jest włączonych w sieć Punktów Obsługi Paczek DHL.

Żabka otwarta w niedziele

Pierwszymi sklepami, które po wprowadzeniu zakazu handlu w niedziele handlowe otworzyły drzwi dla klientów, były Żabki. Sieć sklepów Żabka już od 2012 roku ma status placówek pocztowych. W 2018 roku, po wejściu w życie ustawy "o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni", firma zachęcała franczyzobiorców do otwarcia placówek w całej Polsce. Zgodnie z przepisami prawa w placówkach pocztowych, w niedziele niehandlowe, za ladą sklepową mogą stanąć pracownicy.

W sklepach Żabka klienci mogą nadawać paczki kurierem codziennie pomiędzy godziną 6:00 a 23:00. Operatorami logistycznymi usług kurierskich są DHL Parcel oraz Poczta Polska. W placówkach możliwe jest również odbieranie zamówień.

Zakupy w niedziele w Biedronce

Franczyzowy format sklepów spodobał się także większym dyskontom spożywczym. Sieć sklepów Biedronka otworzyła pierwszy market franczyzowy w Dobrzycy koło Kalisza w ostatnim kwartale 2020 r. W praktyce oznacza to, że placówka może być otwarta w każdą niedzielę, pod warunkiem, że "za ladą" stoi właściciel sklepu lub jego rodzina. 

Według medialnych doniesień, placówka czynna jest w niedziele niehandlowe, a Biedronka planuje otwarcie kolejnych dwóch sklepów w tym formacie.

Niedziele handlowe – Carrefour Express i Carrefour Market

Z "franczyzowej furtki" w przepisach o zakazie handlu w niedziele skorzystają także sklepy osiedlowe Carrefour Express oraz większe sklepy Carrefour Market. Otwarcie placówek francuskiej sieci jest oddolną inicjatywą, wynika z doniesień portalu wiadomościhandlowe.pl.

Zakupy w niedziele – Easy Auchan

Inną strategię wybrała firma Auchan. Sieć marketów rozpoczęła współpracę z bp Polska. Nowy format sklepów na terenie stacji został otwarty w pilotażowej wersji w Warszawie. Klienci mogą wybierać z oferty 1900 produktów spożywczych oraz artykułów chemicznych. Placówki czynne są przez siedem dni w tygodniu.

"Dzięki sklepom Easy Auchan i Wild Bean Cafe klienci będą mogli w szybki i komfortowy sposób zrobić bieżące zakupy, zaopatrzyć się w przekąski na drogę lub w produkty gotowe do zjedzenia na miejscu, na terenie stacji" – czytamy w komunikacie Auchan Retail Polska.

Niedziela handlowa w lokalnych sklepach

Z luki w przepisach dotyczących zakazu handlu w niedziele korzystają także mniejsze, lokalne sklepy.  Należą do nich Prim Markety zlokalizowane w południowo-wschodniej części Polski oraz sklepy marki Polska Chata, które mieszczą się w większości na terenie województwa Wielkopolskiego. 

Wśród lokalnych marketów spożywczych działających w niedziele niehandlowe jest także sieć sklepów Topaz oraz Top Market.

Sklepy budowlane otwarte w niedzielę?

Do tej pory można było spotkać się wyłącznie ze sklepami spożywczymi, które korzystały z luki w przepisach o zakazie handlu w niedzielę. Natomiast w ostatnim czasie na "przekwalifikowanie się" w placówkę pocztową pokusiła się część sklepów budowlanych sieci Bricomarche. Firma nawiązała współpracę z InPostem i otworzyła punkty w każdą niedzielę od godziny 10 do 18.

Zakaz handlu w niedzielę - co mówią przepisy?

Zakaz handlu w niedzielę wprowadzony został w Polsce w 2018 roku. Początkowo nowym przepisem objęta była tylko jedna niedziela w miesiącu. Stopniowo, z roku na rok, zakaz handlu obowiązywał w coraz większą liczbę niedziel. Obecnie w ciągu 2021 r. klienci mogą zrobić zakupy w ciągu siedmiu niedziel w roku.

Ustawa o zarazie handlu w niedzielę przewiduje katalog 32 wyłączeń – dotyczą m.in. stacji paliw, kwiaciarni, aptek, lodziarni, cukierni, sklepów z pamiątkami, lecznic dla zwierząt, sklepów z prasą oraz placówek pocztowych.

Dominika Florek

Źródło:
Tematy
Jak otrzymać nawet 1500 zł od Alior Banku + 300 zł od Bankier.pl SPRAWDŹ!

Jak otrzymać nawet 1500 zł od Alior Banku + 300 zł od Bankier.pl SPRAWDŹ!

Komentarze (15)

dodaj komentarz
stachsgh
Cóż powiedzieć... Świetnie
Zobaczcie jak
https://www.youtube.com/watch?v=oVrdIXQ2g30
demeryt_69
Kolejny odgrzewany kotlet :)
demeryt_69
Sklepy nocne z alkoholem są otwarte 7/24 w każdą niedzielę i święta - czy tam też można nadać paczkę?
m00zyk
Niekoniecznie, ale to jest część infrastruktury o znaczeniu strategicznym. ;)
anonim_gal
Bo to są zalecenia jak z maseczkami. ;)
batic
"Na jakich zasadach działają Żabka, Biedronka, Polomarket, Carrefour i inne?"
Na właściwych.
demeryt_69
Na ogólnych zasadach obowiązujących w handlu - kup taniej, sprzedaj drożej :)
wrecker
Po co na Orlenie w niedzielę jest 4 pracowników za ladą. Niech sprzedają tylko paliwo tego dnia a nie hotdogi, kawę, fajki, alkohol i inne rzeczy bez których można się obejść. Wtedy wystarczą 2 osoby na zmianie a reszta może spędzić czas z rodziną o co podobno rząd tak się troszczy. Niech państwowa spółka świeci Po co na Orlenie w niedzielę jest 4 pracowników za ladą. Niech sprzedają tylko paliwo tego dnia a nie hotdogi, kawę, fajki, alkohol i inne rzeczy bez których można się obejść. Wtedy wystarczą 2 osoby na zmianie a reszta może spędzić czas z rodziną o co podobno rząd tak się troszczy. Niech państwowa spółka świeci przykładem zamiast się czepiać firm z kapitałem zachodnim
demeryt_69
Doktorantka Florek jak zwykle w świetnej formie :)

Powiązane: Zakaz handlu w niedziele

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki