REKLAMA

Zaczęło się odkręcanie śruby w hipotekach. Ale bardzo powoli

2020-09-23 06:52
publikacja
2020-09-23 06:52
Zaczęło się odkręcanie śruby w hipotekach. Ale bardzo powoli
Zaczęło się odkręcanie śruby w hipotekach. Ale bardzo powoli
fot. Marek Wiśniewski / / Puls Biznesu

Bankowcy doszli do wniosku, że za bardzo zaostrzyli kryteria udzielania kredytów hipotecznych i teraz je łagodzą. Nie jest to jednak zjawisko powszechne - pisze środowy "Dziennik Gazeta Prawna".

Jak podkreśla gazeta, wybuch pandemii i związany z tym gwałtowny wzrost ryzyka spowodował wiosną zaostrzenie wymogów, jakie banki stawiają klientom ubiegającym się o kredyt mieszkaniowy. "Przede wszystkim wzrósł tzw. wkład własny, czyli kwota, jaką klient musi wysupłać z własnej kieszeni na zakup mieszkania" - podkreśla dziennik.

"DGP" dodaje, że o ile jeszcze na początku roku standardem był 10-proc. wkład własny, o tyle na początku kryzysu covidowego wiele banków zażądało nawet 30-procentowego. "Do tego przestały zaliczać do zdolności kredytowej niektóre źródła dochodów – np. uzyskiwanych z pracy na umowach cywilnoprawnych" - przypomniana "DGP". Banki zwiększyły też swoje prowizje, ale akurat ta zmiana, jak wskazuje dziennik, była (i jest) niwelowana przez spadek stóp procentowych do rekordowo niskiego poziomu.

Eksperci rynku mieszkaniowego, z którymi rozmawiała gazeta, zwracają jednak uwagę, że od kilku tygodni polityka banków łagodnieje. Jak wskazuje np. cytowany przez dziennik Bartosz Turek, analityk firmy HRE Investments, banki, w tym również te z czołówki rynku, obniżają przede wszystkim wymagany wkład własny. "Teraz już nikt – przynajmniej wśród największych banków – nie żąda 30-proc. wkładu. Nowym standardem jest 20 proc." - mówi gazecie Turek.

Sierpniowe dane nie potwierdzają też obaw o pojawienie się w odniesieniu do firm zjawiska credit crunch, czyli nadmiernego ograniczenia dostępności kredytu - zaznacza DGP. "W sierpniu pierwszy raz od marca w bankach przybyło kredytów dla firm" - zwraca uwagę dziennik. Dotyczy to również przedsiębiorców indywidualnych - dodaje. "W porównaniu z sierpniem ub.r. wartość portfela była jednak mniejsza" - podkreśla gazeta. (PAP)

maja/ itm/

Źródło:PAP
Tematy

Otwórz Konto Firmowe Godne Polecenia i zyskaj nawet 1600 zł premii!

Komentarze (9)

dodaj komentarz
money_maker88
Według mnie to się zaczyna Credit Crunch
anty12
No to ciekawe, bo w bankach mowia co innego.
fred_
Taaaa ... Bartosz... i wszystko jasne
disnej2x
jpdl, ten gosc jest wszedzie, nawet TVN z nim wywiady robi
trolley
Turek odkręca kurek... ahahahahahaha. Tyle w temacie. Ps. za chwilę kolejne zamknięcie gospodarki.
disnej2x
TSUE wydal wyrok ze miasta moga ograniczac najem krotkoterminowy, to znaczy:
- ceny krotkoterminowe wzrosna bo wszyscy beda musieli sie rejestrowac i placic podatki (zostanie glownie dzialalnosc profesjonalna), w sumie bedzie uczciwa konkurencja
- szara stfera zagrozona karami a'la uber bedzie wolec wynajmowac za 8% dlugoterminowo
TSUE wydal wyrok ze miasta moga ograniczac najem krotkoterminowy, to znaczy:
- ceny krotkoterminowe wzrosna bo wszyscy beda musieli sie rejestrowac i placic podatki (zostanie glownie dzialalnosc profesjonalna), w sumie bedzie uczciwa konkurencja
- szara stfera zagrozona karami a'la uber bedzie wolec wynajmowac za 8% dlugoterminowo lub placic vat+dochodowy
- ceny mieszkan pojda w dol bo zlota kura zostala ubita
mknowak
Ale na krótkim terminie bardzo dużo jest firm które już płacą normalnie podatki sam działam na krótkim od 6 lat i płacę VAT 8% + PIT do tego kasa fiskalna z zapisem ale jeszcze bez NIP, faktury, terminal płatniczy wszystko legalnie albo prawie wszystko bo w tym kraju to nigdy nie wiesz...... teraz już naprawdę dużo Ale na krótkim terminie bardzo dużo jest firm które już płacą normalnie podatki sam działam na krótkim od 6 lat i płacę VAT 8% + PIT do tego kasa fiskalna z zapisem ale jeszcze bez NIP, faktury, terminal płatniczy wszystko legalnie albo prawie wszystko bo w tym kraju to nigdy nie wiesz...... teraz już naprawdę dużo firm działa legalnie
bdn odpowiada mknowak
To chyba bardziej chodzi o to, że wyrok otwiera drogę do licencjonowania najmu krótkoterminowego. Miasta będą mogły sobie ograniczać liczbę wydanych licencji od lokalizacji czy tam innych czynników.
disnej2x odpowiada mknowak
masz kilka mieszkan to mozesz dzialac legalnie, ale masa januszy dla 1 czy 2ch mieszkan nie bedzie sie bawic w podatki i ksiegowosc bo prawo pisane na kolanie zmienia sie co tydzien a nikt juz go nie rozumie wlacznie z politykami, ksiegowymi, prawnikami i sadami wiec kazdy wlacznie z urzedem skarbowym interpretuje je po swojemu

Powiązane: Mieszkanie na kredyt

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki