REKLAMA

Za miesiąc zmiany w okresach wypowiedzenia umów na czas określony

2016-01-20 08:00
publikacja
2016-01-20 08:00
Za miesiąc zmiany w okresach wypowiedzenia umów na czas określony
Za miesiąc zmiany w okresach wypowiedzenia umów na czas określony
fot. leaf / / YAY Foto

W lutym tego roku wchodzą w życie zmiany w okresach wypowiedzenia umów o pracę. Nie będą już zależeć od rodzaju umowy, ale od czasu jej trwania. Tym samym okresy wypowiedzenia dla umów na czas określony i nieokreślony zostaną zrównane - będą one wynosić dwa tygodnie, miesiąc lub trzy miesiące w zależności od długości zatrudnienia u danego pracodawcy. Wyższe będą też kwoty odszkodowań możliwe do uzyskania w przypadku wadliwego wypowiedzenia.

- Dotychczas umowy zawierane na czas określony mogły zostać wypowiedziane wyłącznie, jeżeli taka możliwość została przewidziana w umowie o pracę zawartej pomiędzy pracownikiem a pracodawcą i okres ten wynosił zawsze dwa tygodnie. Po wejściu w życie nowelizacji jest to okres analogiczny jak w przypadku umowy zawieranej na czas nieokreślony i będzie uzależniony od stażu pracy u danego pracodawcy - tłumaczy w rozmowie z agencją Newseria Biznes Patrycja Szałas-Maciąga, adwokatKancelarii JS Legal.

Od 22 lutego zacznie obowiązywać nowelizacja Kodeksu pracy. Zgodnie z nowymi przepisami umowy zawarte na okres krótszy niż pół roku będzie można wypowiedzieć z dwutygodniowym wyprzedzeniem, a zawarte na dłuższy niż półroczny okres - z miesięcznym. Jeśli zatrudnienie będzie trwało przynajmniej trzy lata, okres wypowiedzenia ulegnie wydłużeniu do trzech miesięcy. Tym samym długość okresu wypowiedzenia w przypadku umów na czas określony będzie taka sama, jak w umowach zawartych na czas nieokreślony.

- Po wejściu w życie nowelizacji pracodawca ma jednostronną możliwość zwolnienia pracownika z obowiązku świadczenia pracy, pracownik natomiast zachowa prawo do wynagrodzenia. Co istotne, pracodawca może nas zwolnić w całości lub w części od obowiązku świadczenia pracy z zachowaniem prawa do wynagrodzenia po stronie pracownika - wskazuje ekspertka.

Jeśli w umowie na czas określony została zawarta klauzula o możliwości jej wypowiedzenia, a przy dokonaniu wypowiedzenia pracodawca naruszył przepisy o trybie, formie i szczególnej ochronie trwałości stosunku pracy, pracownik może liczyć na odzyskanie odpowiedniej kwoty. Odszkodowanie jest limitowane do wysokości wynagrodzenia za czas, do upływu którego miała trwać dana umowa. Pracownik może też wybrać przywrócenie do pracy na poprzednich warunkach.

- Mając na uwadze, że wydłużeniu ulegnie okres wypowiedzenia, proporcjonalnie wzrośnie też wysokość kwot możliwych do odzyskania. Do chwili obecnej była możliwość uzyskania wynagrodzenia maksymalnie za okres dwóch tygodni wypowiedzenia. Teraz będzie możliwość uzyskania wynagrodzenia aż do trzech miesięcy wypowiedzenia - podkreśla Patrycja Szałas-Maciąga. 

Źródło:
Tematy
Przenieś numer do Orange dla Firm i kup wybrany smartfon za którego zapłacimy 3 pierwsze raty

Przenieś numer do Orange dla Firm i kup wybrany smartfon za którego zapłacimy 3 pierwsze raty

Komentarze (7)

dodaj komentarz
~Piotr
Witam,

jak mam umowę na czas nieokreślony pracuje okolu 6 lat mi sie wydaje ze moj okres wypowiedzenia jest 3 miesiace czy dlamnie cos sie zmienia jak bym chial wypowiedzeic unmow o prace na czasnieokreslony
~odp
Dla Ciebie nic się nie zmienia
~Luk
Proszę o rozwianie wątpliwości : jeżeli mam umowę na czas określony (już prawie 2 lata do tyłu) i jest w niej zapis o 2tygodniowym okresie wypowiedzenia to czy od 22 lutego obejmują mnie nowe przepisy i otrzymując pisemko tego dnia będę miał miesięczny termin wypowiedzenia, czy też tyczy się to tylko nowych umów?
~Londoner
Prawo nie dziala wstecz.
~johny
Po10-15latach mogą pognać Cię z pracy dając 3 miesięczną pensje bez odprawy z 3 gołymi pensjami powiedzą dziękuję za prace do widzenia ;]
wie ktoś może jak wygląda to na zachodzie w przypadku umowy o prace na czas nieokreślony gdy przepracujemy u jednego pracodawcy10-15lat?
dziekuje za odp
~Marek
W stanach mogą Cię wywalić z dnia na dzień, niezaleznie od tego jak długo pracujesz. Zwyczajowo stosuje się jednak 2 tygodnie wypowiedzenia.
~prywaciarz
wyobraz sobie ze kilka milionow ludzi ma umowe na czas okreslony na 5, 10, 15 lat...i oni marza o takich warunkach jakie ty masz, czyli zeby pracodawca nie mogl wyrzucic z pracy bez uprzedzenia z dnia na dzien,... ludzie ktorzy pracuja 10 lat na umowie na czas okreslony sa wyrzucani bez powodu, bez 3 golych pensji jak to opisujesz wyobraz sobie ze kilka milionow ludzi ma umowe na czas okreslony na 5, 10, 15 lat...i oni marza o takich warunkach jakie ty masz, czyli zeby pracodawca nie mogl wyrzucic z pracy bez uprzedzenia z dnia na dzien,... ludzie ktorzy pracuja 10 lat na umowie na czas okreslony sa wyrzucani bez powodu, bez 3 golych pensji jak to opisujesz ( u prywaciarzy sa tylko gole pensje)... i teraz wchodzi nowe prawo, i nawet teraz te przepracowanych 10 lat nie daje im prawa do tego zeby miec 3 miesieczne wypowiedzenie... musza przepracowac jeszcze 3 lata w strachu o jutro :(

Powiązane: Praca

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki