REKLAMA

ZBP: Tylko 2 proc. frankowców poszło do sądu

2019-09-26 10:00
publikacja
2019-09-26 10:00

Liczba postępowań sądowych dotyczących klauzul indeksacyjnych czy spreadowych stanowi 2,03 proc. łącznej liczby kredytów udzielonych przez banki w szwajcarskiej walucie - poinformował Związek Banków Polskich, powołując się na wyniki ankiety przeprowadzonej wśród dziewięciu banków.

/ fot. biitli / YAY Foto

ZBP podał, że od początku 2017 roku do września 2019 roku, zapadły wyroki na korzyść banków w 1.019 sprawach, a na korzyść kredytobiorcy w 117. Są to sprawy zakończone prawomocnym wyrokiem. Piszemy o nich w cyklu tekstów "Frankowcy w sądach".

Poniżej wyniki ankiety dotyczącej liczby prawomocnie zakończonych spraw sądowych, przeprowadzonej wśród 9 banków, w tym przez wszystkie banki z największym portfelem kredytów denominowanych/indeksowanych:

Łączna liczba spraw wygranych przez bank prawomocnie w roku:

  • 2017 - 368
  • 2018 - 372
  • 2019 - 279

Łączna liczba spraw przegranych przez bank prawomocnie w roku:

  • 2017 - 40
  • 2018 - 44
  • 2019 - 33

Które banki mają najwięcej kredytów „frankowych”?

Kredyty hipoteczne powiązane z kursem franka szwajcarskiego osiągnęły apogeum popularności w 2008 r. Banki w różnym stopniu angażowały się w sprzedaż kredytów denominowanych i indeksowanych, a późniejsze zmiany własnościowe dodatkowo przetasowały zawartość portfela wielu instytucji. Sprawdziliśmy, jak dziś prezentuje się lista najbardziej „ufrankowionych”.

 

Związek Banków Polskich szacuje, że liczba spraw frankowych w sądach wzrosła rok do roku około 40 proc. do kilkunastu tysięcy - poinformował Tadeusz Białek, dyrektor w ZBP.

„Jest kilkanaście tysięcy spraw toczonych w sądach. Wstępnie z naszych wyliczeń wynika, że rok do roku to około 40 proc. wzrostu spraw w sądach” – powiedział na konferencji Białek.

ZBP podał, że od początku 2017 roku do września 2019 roku, zapadły wyroki na korzyść banków w 1.019 sprawach, a na korzyść kredytobiorcy w 117. Są to sprawy zakończone prawomocnym wyrokiem. 

(PAP Biznes)

seb/ asa/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Otwórz konto dla firm i zyskaj do 1100 zł premii!

Otwórz konto dla firm i zyskaj do 1100 zł premii!

Advertisement

Komentarze (17)

dodaj komentarz
karol82
Zastanawia mnie relacja między bankami, a Związkiem Banków Polskich. ZBP gada, że będzie 60 mld strat, teraz że tylko 2% frankowiczów poszło do sądów, banki w swych raportach i przekazach medialnych jeszcze co innego itd. No cóż, ZBP musi jakoś na siebie zarobić, to piszą, gadają byle banki dalej składki na nich płaciły.
grab
Kredyty frankowe to rozbój popierany przez rząd! Za nic mają swoich obywateli, musimy im to przypomnieć 13 października!
qrara
,, Sędzia rozpoznaje sprawy przeciwko bankom. Żona sędziego jest pracownikiem Związku Banków Polskich. Niejasne powiązania sędziego Sądu Apelacyjnego w Warszawie"
wrocek65
O jaka szkoda, banki złamały prawo i jak tu zrobić żeby nie musiały ponieść konsekwencji? Jak kredytobiorca złamie prawo i nie zapłaci raty to go na bruk a jak bank od kilkunastu lat ciągnie kasę od tysięcy kredytobiorców na niezgodnych z prawem klauzulach to jest OK'. Te trolle co tu biadolą nad losem banków niech O jaka szkoda, banki złamały prawo i jak tu zrobić żeby nie musiały ponieść konsekwencji? Jak kredytobiorca złamie prawo i nie zapłaci raty to go na bruk a jak bank od kilkunastu lat ciągnie kasę od tysięcy kredytobiorców na niezgodnych z prawem klauzulach to jest OK'. Te trolle co tu biadolą nad losem banków niech sobie znajdą innych pracodawców. I tak nie wiem za co wam płacą, ciągle piszecie te same durne i niezgodne z logiką frazesy których nie chce się czytać.
jkendy
A niby na czym polegało to złamania prawa? Klient widział co podpisywał. Jeżeli coś jest denominowane w obcej walucie to człowiek o IQ powyżej 30 wie, że jest to ryzykowne.
darsik odpowiada jkendy
Większość raczej wiedziała na co się pisze. Nie wiedzieli, że banki sztucznie "napompują" kurs franka. Sam Narodowy Bank Szwajcarii uważa, że frank jest przeszacowany. Ciekawe czemu?
marekrz odpowiada jkendy
Banki nie poinformowały klientów o ryzykach związanych z tym produktem, które są identyczne jak przy carry trade. Zrobiły z kredytobiorców inwestorów zamykając im jednocześnie drogę do wyjścia z "inwestycji", bo kredyt jest na 20-40 lat, a strategia carry trade to najwyżej kilkanaście miesięcy - do najbliższego Banki nie poinformowały klientów o ryzykach związanych z tym produktem, które są identyczne jak przy carry trade. Zrobiły z kredytobiorców inwestorów zamykając im jednocześnie drogę do wyjścia z "inwestycji", bo kredyt jest na 20-40 lat, a strategia carry trade to najwyżej kilkanaście miesięcy - do najbliższego kryzysu światowego.
jes odpowiada marekrz
Po co tłumaczysz trollowi? Ewentualnie nie trollowi tylko zawistnikowi, a to jeszcze gorzej. Miłośnicy banków, czyli instytucji zaufania, ostatnio się mocno uaktywnili. Pieniążki ruszyły tylko jak te wpisy mają wpłynąć na wyrok TSUE? :)
xxpp
Pójdą wszyscy, Skoro można mieć darmowy kredyt, to czemu nie?
Inna sprawa, że za ten darmowy kredyt zapłacą wszyscy Polacy.
Szykuje się poważna jazda i upadłości kilku sporych banków.
Dla gospodarki i naszej waluty oznacza to katastrofę.
leonidass
Zareczam ci, że nic nie padnie.

Powiązane: Frankowcy w sądach

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki