REKLAMA

Polski inwestor nie wierzy w PPK. Wzrósł odsetek deklarujących, że nie wezmą udziału

2020-01-10 14:04, akt.2020-01-10 15:14
publikacja
2020-01-10 14:04
aktualizacja
2020-01-10 15:14
Polski inwestor nie wierzy w PPK. Wzrósł odsetek deklarujących, że nie wezmą udziału
Polski inwestor nie wierzy w PPK. Wzrósł odsetek deklarujących, że nie wezmą udziału
fot. whitelook / / Shutterstock

Polscy inwestorzy coraz chętniej inwestują długoterminowo i coraz większy ich odsetek traktuje grę na giełdzie, jako sposób na zbudowanie kapitału emerytalnego - wynika z Ogólnopolskiego Badania Inwestorów. Do PPK dołączy jednak zdecydowana mniejszość ankietowanych.

Ogólnopolskie Badania Inwestorów (OBI) przygotowywane przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych (SII) ma na celu stworzenie profilu polskiego inwestora. Ankieta jest przeprowadzana co roku, a w tegorocznej edycji udział wzięło 2614 ankietowanych. Jednym z najważniejszych wniosków płynących z wyników tej edycji, jest wydłużenie się horyzontu inwestycyjnego graczy z GPW. Po raz pierwszy w historii badania ponad 50 proc. respondentów wskazało, że akcje trzyma dłużej niż rok. W sumie strategię polegającą na trzymaniu akcji krócej niż miesiąc (w tym tzw. "daytrading") wskazało ledwie 14,3 proc.

Rośnie horyzont inwestycyjny inwestorów z GPW
Rośnie horyzont inwestycyjny inwestorów z GPW (Bankier.pl)

Wydłużanie się horyzontu zbiegło się z innym trendem. Aż 23,2 proc. ankietowanych wskazało, że ich główną motywacją do gry na giełdzie jest budowanie oszczędności na emeryturę. Po dwóch latach wyraźnego trendu spadkowego w tej kwestii (przed rokiem odczyt wyniósł ledwie 18,8 proc.), widać spory skok. Wciąż podstawową motywacją pozostaje jednak dywersyfikacja przychodów (46,7 proc.).

Wzrost emerytalnego i długoterminowego nastawienia inwestorów znalazł przełożenie również na statystyki dotyczące Pracowniczych Planów Kapitałowych, czyli proponowanego przez rząd programu, który pojawił się w miejsce OFE. Choć to III filar, a więc w teorii inwestycja prywatna dodatkowo wspierana dopłatami, inwestorzy nie są entuzjastami tego rozwiązania. Przynajmniej jeżeli chodzi o ich zaangażowanie w PPK. Jeszcze w ubiegłym roku chęć dołączenia do PPK deklarowało 42,6 proc. ankietowanych, najnowsze badanie wskazało jednak, że ów odsetek spadł do ledwie 34,5 proc. Z drugiej strony taki układ wydaje się dość naturalny, skoro inwestorzy chętniej sami zajmują się kwestią swojej emerytury, to nie potrzebują do tego bodźca w postaci PPK.

Największe bolączki GPW
Największe bolączki GPW (Bankier.pl)

Inwestorzy są jednak świadomi bolączek GPW. Jako największe słabości rynku kapitałowego ankietowani wskazali podatek od zysków kapitałowych (42,7 proc.), przestępstwa na rynku (38,6 proc.), małą płynność (35 proc.), wpływ polityki na rynek kapitałowy (33,8 proc.).

Z badań wynika, że przeciętny polski inwestor giełdowy ma średnio 41-42 lata, nie uczestniczy w walnych zgromadzeniach spółek, inwestuje od ośmiu lat i ma w portfelu do 7 spółek (4-7 spółek w portfelu ma 41,1 proc. ankietowanych, osiem i więcej spółek w portfelu ma zaś 28,1 proc. inwestorów).

Bankier.pl znów doceniony. Lider wśród portali dla inwestorów

Po raz kolejny zostaliśmy docenieni  i uznani za najważniejszy serwis internetowy skierowany do inwestorów w corocznym badaniu przeprowadzonym przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych.

AT

Źródło:
Tematy
Sprawdź jak zyskać 300 zł z Kontem Jakie Chcę

Sprawdź jak zyskać 300 zł z Kontem Jakie Chcę

Advertisement

Komentarze (40)

dodaj komentarz
kiniaa
Odkładać na przyszłość trzeba i to najlepiej już od pierwszych lat aktywności zawodowej. To trochę męczące, tym bardziej na przestrzeni 30 lat, więc coraz chętniej spoglądam na ppk, które będą wchodzić w przyszłości do takich firm w jakich ja pracuje. To ciekawy sposób na odkładanie, bez naszej ingerencji, z Odkładać na przyszłość trzeba i to najlepiej już od pierwszych lat aktywności zawodowej. To trochę męczące, tym bardziej na przestrzeni 30 lat, więc coraz chętniej spoglądam na ppk, które będą wchodzić w przyszłości do takich firm w jakich ja pracuje. To ciekawy sposób na odkładanie, bez naszej ingerencji, z dość dużymi wynikami dzięki dopłatą firmy i państwa.
sawkaa
Dopiero mam pierwsze lata pracy za sobą ale już mnie denerwuje to, że emerytury moga być coraz niższe i już teraz muszę o tym myśleć. Oszczędzanie to dobry pomysł ale ppk daje dużo więcej w tym samym czasie, a jak na lokacie mamy również podgląd do swoich środków.
andybrandy
Podatek od zysków. Czyli zgadzasz się że będzie zysk
mealtdown
PPK to dla mnie kolejny twór polityczny, a właściwie nędzna adaptacja rozwiązań z zagranicy bez brania pod uwagę wielu czynników.

Jak popatrzeć na obroty na GPW to w dużej mierze generuje je kapitał zagraniczny. Nawet jeśli PPK będzie rosnąć w siłę to zebranie odpowiednich kwot aby zająć znaczące miejsce
PPK to dla mnie kolejny twór polityczny, a właściwie nędzna adaptacja rozwiązań z zagranicy bez brania pod uwagę wielu czynników.

Jak popatrzeć na obroty na GPW to w dużej mierze generuje je kapitał zagraniczny. Nawet jeśli PPK będzie rosnąć w siłę to zebranie odpowiednich kwot aby zająć znaczące miejsce przy stole zajmie kilka dekad.

Aby inwestować to najpierw trzeba mieć w co. Ile jest spółek na GPW które mają sensowny model biznesowy, jakąś sensowną przeszłość, są perspektywiczne, wypłacają dywidendę i nie ma tam udziału skarb państwa? Niewiele.

Ile spółek myśli o debiucie na GPW? Niewiele. Ile rozważa buy-back albo wyjście z GPW? W prasie jest sporo wzmianek o takich zamiarach. Czy ta tendencja się zmieni? Wątpię.

Jak dla mnie Kaczyński uruchomił PPK głównie po to aby uzupełnić braki w spółkach państwowych z których w perspektywie czasu będzie doić jeszcze więcej.
pkc
blind-oln, wiesz że Twoje pieniądze wpłacone do banku nie są Twoją własnością? Prawo bankowe. Złupić mogą Cię wszędzie i na wszystkim. Na IKE mam dodatkową przewagę nad rynkiem. Ograniczają mnie tylko limity wpłat.
blind-oln
Nie zdarzyło się jeszcze w Polsce, by premier wyszedł na konferencje i powiedział, że (cytuję): "pieniądze w bankach, to nie są pieniądze Polaków, jeśli uważacie inaczej, to spróbujcie je wypłacić". Tymczasem w przypadku programu oszczędzania na emeryturę sygnowanego przez państwo dokładnie tak się stało.Nie zdarzyło się jeszcze w Polsce, by premier wyszedł na konferencje i powiedział, że (cytuję): "pieniądze w bankach, to nie są pieniądze Polaków, jeśli uważacie inaczej, to spróbujcie je wypłacić". Tymczasem w przypadku programu oszczędzania na emeryturę sygnowanego przez państwo dokładnie tak się stało. Jeśli można było skonfiskować środki z OFE, to dlaczego nie miałby się tak stać z pieniędzmi zgromadzonymi na IKE? Banki mi jeszcze pieniędzy z kont nigdy nie ukradły. Rząd z programu emerytalnego ukradł i jestem pewien, że zrobi to ponownie.
blind-oln
Ach i jeszcze jedno. Mówisz, że ogranicza Cię tylko limit wpłat. No nie tylko. Nie możesz wypłacić tych środków do emerytury, bo inaczej stracisz jedyny plus IKE czyli zwolnienie z podatku belki. Nie możesz więc swobodnie zarządzać swoimi inwestycjami. Masz też ograniczoną możliwość dywersyfikacji inwestycji. Inwestując Ach i jeszcze jedno. Mówisz, że ogranicza Cię tylko limit wpłat. No nie tylko. Nie możesz wypłacić tych środków do emerytury, bo inaczej stracisz jedyny plus IKE czyli zwolnienie z podatku belki. Nie możesz więc swobodnie zarządzać swoimi inwestycjami. Masz też ograniczoną możliwość dywersyfikacji inwestycji. Inwestując prywatnie możesz dowolnie wybrać miejsce ulokowania środków. W przypadku IKE jest "albo albo", albo giełda, albo fundusze, albo lokaty itd. Ja wolę mieć i giełdę i fundusze i lokaty i alternatywne inwestycje, które w ogóle w IKE nie są dostępne.
pkc
Chyba najlepszym rozwiązaniem jest IKE, ma cechy prywatnego konta bankowego. Podatek płaci się w wypadku wycofania przed wiekiem emerytalnym. Dołożyli ETFy do dozwolonych instrumentów i akcje zagraniczne. Dywidendy zwolnione z podatku, zyski również. Na długie trzymanie, na emeryturę dla mnie bomba.
blind-oln
Aż pewnego dnia, sąd najwyższy ogłosi, że pieniądze w IKE nie są prywatne, a za wypłatę potrącają 75% podatku. Szczerze mówiąc, to już wolę zapłacić te 19% podatku, niż wpakować swoje oszczędności w państwowe ręce.

Powiązane: PPK - Pracownicze Plany Kapitałowe

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki