Borys: Milion uczestników zapisało się do Pracowniczych Planów Kapitałowych

2019-12-05 06:40
publikacja
2019-12-05 06:40

Pierwszy milion uczestników zapisało się do Pracowniczych Planów Kapitałowych (PPK) - poinformował na Twitterze szef Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys. Jak dodał, liczba ta codziennie rośnie, a partycypacja na I etapie będzie znana do połowy grudnia.

/ fot. Michał Dyjuk / FORUM

"Pierwszy milion uczestników PPK! Miło mi poinformować, że (...) liczba pracowników oszczędzających w MojePPK zgłoszonych przez pracodawców 250+ do PFR przekroczyła milion. Ta liczba codziennie rośnie, a partycypację na I etapie poznamy do połowy XII" - napisał na Twitterze Borys.

PPK to dobrowolny i powszechny system długoterminowego oszczędzania, który ma być tworzony wspólnie przez pracowników, pracodawców oraz państwo. Od 1 lipca tego roku jako pierwsze do systemu weszły największe przedsiębiorstwa zatrudniające co najmniej 250 osób. Potem, co pół roku - do stycznia 2021 r. - system będzie wprowadzany w coraz mniejszych firmach. Polski Fundusz Rozwoju, który jest odpowiedzialny za uruchomienie i wdrożenie PPK, zakłada, że systemem docelowo zostanie objętych nawet 7-8 mln osób.

Do 25 września firmy, które na 31 grudnia 2018 r. zatrudniały ponad 250 pracowników, były do 25 października zobowiązane na zawarcia z instytucją finansową umowy na zarządzanie PPK. Następnie najpóźniej do 12 listopada 2019 r. firmy były zobowiązane do zawarcia umowy o prowadzenie PPK.

Zgodnie z przepisami, pierwsze wpłaty do PPK pracodawca powinien naliczyć i pobrać już od pierwszego wynagrodzenia, wypłaconego po zawarciu umowy o prowadzenie o PPK. Wpłaty należy przekazać do instytucji finansowej, począwszy od miesiąca następującego po miesiącu, w którym zawarto umowę o prowadzenie PPK.

Mniejsi pracodawcy, zatrudniający co najmniej 50 osób według stanu na 30 czerwca 2019 r., zostaną włączeni w program PPK od 1 stycznia 2020 r.

autor: Aneta Oksiuta

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (16)

dodaj komentarz
eresan
60% wypisało się od razu, 60% pozostałych wypisze się w ciągu paru miesięcy, zostanie 10-15% fanatyków, aktywistów i garstka tych co zupełnie nie ogarniają. Szkoda, że warunkiem prawa wyborczego nie jest płacenie podatków - pisiory miałyby podobny wynik wyborczy...
enigusia
Nie do końca się zapisało, bo ten program przecież zapisuje z automatu i dzięki ludzie nie mają jakiś sporych formalności jakby to wyglądało gdyby sami się zapisywali. .
pablolodz440
Przejrzałem stronę mojeppk, a tam tak kalkulacja. Facet ma 40 lat i zarabia 5500 PLN, z tego będzie odkładał przez 20 lat 3,5% (on i pracodawca razem) . Według tej strony uzbiera uwaga: 92740PLN. Może ktoś mi wyjaśnić jak??? czy w PPK obowiązuje inna matematyka?? 3,5% z 5500 to jest 192,5. 192,5x12x20 = 46200!! rozumiem,Przejrzałem stronę mojeppk, a tam tak kalkulacja. Facet ma 40 lat i zarabia 5500 PLN, z tego będzie odkładał przez 20 lat 3,5% (on i pracodawca razem) . Według tej strony uzbiera uwaga: 92740PLN. Może ktoś mi wyjaśnić jak??? czy w PPK obowiązuje inna matematyka?? 3,5% z 5500 to jest 192,5. 192,5x12x20 = 46200!! rozumiem, że są tam jakieś dopłaty , premie i inne..ale tego to może z 1000 się uzbiera przez ten cały czas jego oszczędności..!! Należy pamiętać, że płacimy też za obłsugę PPK 0,6% czyli 2772 PLN :)w tym przypadku. Proszę o wyjaśnienia w jaki cudowny sposób nasza kwota się podwoi..:)??
barnabka
Coraz więcej osób będzie przystepowało to logiczne. Patrząc na nasze emerytury jakie mają być za 20 lat to lepiej mieć coś dodatkowo odłożone.
nonnn
PPK to bedzie wygrana, bo teraz ceny akcji sa bardzo nieskie biorac za fakt wskazniki P/E C/wk, dalej bedzie hossa i ludzie zaczna sie rzucac na PPK
r4k
Przecież nie w tym rzecz czy będzie hossa czy nie.

Każdy się boi że Państwo go orżnie.
marxs
no popatrz jaki ja głupek i frajer nie chcę wygranej ani tej z PPK ani z tych SMSów co non stop przychodza do mnie na srajfon
emeryt_giełdowy
Panie P.Borys nie ma się czym chwalić. Są szybsze i skuteczniejsze metody zastosowania angielskiej wersji automatycznej dobrowolności zabezpieczenia emerytalnego.

Na mocy art. 1 § 1 i 2 w związku z § 5 w brzmieniu:
1 §. Ustanawia się prawo do tworzeni, posiadania i prowadzenia długoterminowego konta zabezpieczenia
Panie P.Borys nie ma się czym chwalić. Są szybsze i skuteczniejsze metody zastosowania angielskiej wersji automatycznej dobrowolności zabezpieczenia emerytalnego.

Na mocy art. 1 § 1 i 2 w związku z § 5 w brzmieniu:
1 §. Ustanawia się prawo do tworzeni, posiadania i prowadzenia długoterminowego konta zabezpieczenia emerytalnego pod nazwą Prywatny Kapitał Emerytalny zwane dalej w skrócie - kontem PKE. Konto PKE może założyć i prowadzić osoba, pełnoletnia i posiadająca pełnię władz cywilno-prawnych.
§ 2. Konto PKE jest całkowicie dobrowolnym kontem obywatela – inwestora mniejszościowego, który samodzielnie decyduje, czy, kiedy i gdzie zakłada konto PKE oraz w jakie aktywa inwestuje swój prywatny kapitał. Obywatel – inwestor ponosi pełną odpowiedzialność za skutki podejmowane decyzje i wielkość zgromadzonego kapitału emerytalnego.
§ 5. Obywatele – inwestorzy posiadający konta IKZE i IKE oraz prowadzący te konta na własny rachunek – w tzw. rachunku maklerskim mogą przekształcić te rachunki w konto PKE.

projektu ustawy o Prywatnym Kapitale Emerytalnym przyjętej i podpisanej przez Prezydenta RP ustawy poselskiej, z automatu oraz dobrowolny powstanie powszechny system długoterminowego oszczędzania, który obejmie co najmniej 17 mln obywateli w tym:
1/ na mocy ustawy o PKE - liczba obywateli nieznana,
2/ na mocy likwidacji ustawy o PPK i przekształceniu 1 mln IKE powstałych w wyniku tej ustawa,
3/ na mocy likwidacji przepisów regulujących działanie IKE i IKZE i przekształceniu około 500 - 700 tys. rachunków prowadzonych przez obywateli,
4/ na mocy likwidacji OFE i przekształcenia 15,5 mln rachunków uczestników w konta PKE, bez kradzieży 15% kapitału udziałowców OFE.
glos_rozsadku
skończy się tak samo jak z OFE. Tych pieniędzy nie zobaczycie.
lagrange
Chyba raczej milion się nie wypisał :)

Powiązane: PPK - Pracownicze Plany Kapitałowe

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki