Borys: Milion uczestników zapisało się do Pracowniczych Planów Kapitałowych

Pierwszy milion uczestników zapisało się do Pracowniczych Planów Kapitałowych (PPK) - poinformował na Twitterze szef Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys. Jak dodał, liczba ta codziennie rośnie, a partycypacja na I etapie będzie znana do połowy grudnia.

(fot. Michał Dyjuk / FORUM)

"Pierwszy milion uczestników PPK! Miło mi poinformować, że (...) liczba pracowników oszczędzających w MojePPK zgłoszonych przez pracodawców 250+ do PFR przekroczyła milion. Ta liczba codziennie rośnie, a partycypację na I etapie poznamy do połowy XII" - napisał na Twitterze Borys.

PPK to dobrowolny i powszechny system długoterminowego oszczędzania, który ma być tworzony wspólnie przez pracowników, pracodawców oraz państwo. Od 1 lipca tego roku jako pierwsze do systemu weszły największe przedsiębiorstwa zatrudniające co najmniej 250 osób. Potem, co pół roku - do stycznia 2021 r. - system będzie wprowadzany w coraz mniejszych firmach. Polski Fundusz Rozwoju, który jest odpowiedzialny za uruchomienie i wdrożenie PPK, zakłada, że systemem docelowo zostanie objętych nawet 7-8 mln osób.

Do 25 września firmy, które na 31 grudnia 2018 r. zatrudniały ponad 250 pracowników, były do 25 października zobowiązane na zawarcia z instytucją finansową umowy na zarządzanie PPK. Następnie najpóźniej do 12 listopada 2019 r. firmy były zobowiązane do zawarcia umowy o prowadzenie PPK.

Zgodnie z przepisami, pierwsze wpłaty do PPK pracodawca powinien naliczyć i pobrać już od pierwszego wynagrodzenia, wypłaconego po zawarciu umowy o prowadzenie o PPK. Wpłaty należy przekazać do instytucji finansowej, począwszy od miesiąca następującego po miesiącu, w którym zawarto umowę o prowadzenie PPK.

Mniejsi pracodawcy, zatrudniający co najmniej 50 osób według stanu na 30 czerwca 2019 r., zostaną włączeni w program PPK od 1 stycznia 2020 r.

autor: Aneta Oksiuta

Źródło: PAP
Ludzie:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 1 eresan

60% wypisało się od razu, 60% pozostałych wypisze się w ciągu paru miesięcy, zostanie 10-15% fanatyków, aktywistów i garstka tych co zupełnie nie ogarniają. Szkoda, że warunkiem prawa wyborczego nie jest płacenie podatków - pisiory miałyby podobny wynik wyborczy...

! Odpowiedz
0 0 enigusia

Nie do końca się zapisało, bo ten program przecież zapisuje z automatu i dzięki ludzie nie mają jakiś sporych formalności jakby to wyglądało gdyby sami się zapisywali. .

! Odpowiedz
0 1 pablolodz440

Przejrzałem stronę mojeppk, a tam tak kalkulacja. Facet ma 40 lat i zarabia 5500 PLN, z tego będzie odkładał przez 20 lat 3,5% (on i pracodawca razem) . Według tej strony uzbiera uwaga: 92740PLN. Może ktoś mi wyjaśnić jak??? czy w PPK obowiązuje inna matematyka?? 3,5% z 5500 to jest 192,5. 192,5x12x20 = 46200!! rozumiem, że są tam jakieś dopłaty , premie i inne..ale tego to może z 1000 się uzbiera przez ten cały czas jego oszczędności..!! Należy pamiętać, że płacimy też za obłsugę PPK 0,6% czyli 2772 PLN :)w tym przypadku. Proszę o wyjaśnienia w jaki cudowny sposób nasza kwota się podwoi..:)??

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 0 barnabka

Coraz więcej osób będzie przystepowało to logiczne. Patrząc na nasze emerytury jakie mają być za 20 lat to lepiej mieć coś dodatkowo odłożone.

! Odpowiedz
26 9 nonnn

PPK to bedzie wygrana, bo teraz ceny akcji sa bardzo nieskie biorac za fakt wskazniki P/E C/wk, dalej bedzie hossa i ludzie zaczna sie rzucac na PPK

! Odpowiedz
1 14 r4k

Przecież nie w tym rzecz czy będzie hossa czy nie.

Każdy się boi że Państwo go orżnie.

! Odpowiedz
0 5 marxs

no popatrz jaki ja głupek i frajer nie chcę wygranej ani tej z PPK ani z tych SMSów co non stop przychodza do mnie na srajfon

! Odpowiedz
0 16 emeryt_giełdowy

Panie P.Borys nie ma się czym chwalić. Są szybsze i skuteczniejsze metody zastosowania angielskiej wersji automatycznej dobrowolności zabezpieczenia emerytalnego.

Na mocy art. 1 § 1 i 2 w związku z § 5 w brzmieniu:
1 §. Ustanawia się prawo do tworzeni, posiadania i prowadzenia długoterminowego konta zabezpieczenia emerytalnego pod nazwą Prywatny Kapitał Emerytalny zwane dalej w skrócie - kontem PKE. Konto PKE może założyć i prowadzić osoba, pełnoletnia i posiadająca pełnię władz cywilno-prawnych.
§ 2. Konto PKE jest całkowicie dobrowolnym kontem obywatela – inwestora mniejszościowego, który samodzielnie decyduje, czy, kiedy i gdzie zakłada konto PKE oraz w jakie aktywa inwestuje swój prywatny kapitał. Obywatel – inwestor ponosi pełną odpowiedzialność za skutki podejmowane decyzje i wielkość zgromadzonego kapitału emerytalnego.
§ 5. Obywatele – inwestorzy posiadający konta IKZE i IKE oraz prowadzący te konta na własny rachunek – w tzw. rachunku maklerskim mogą przekształcić te rachunki w konto PKE.

projektu ustawy o Prywatnym Kapitale Emerytalnym przyjętej i podpisanej przez Prezydenta RP ustawy poselskiej, z automatu oraz dobrowolny powstanie powszechny system długoterminowego oszczędzania, który obejmie co najmniej 17 mln obywateli w tym:
1/ na mocy ustawy o PKE - liczba obywateli nieznana,
2/ na mocy likwidacji ustawy o PPK i przekształceniu 1 mln IKE powstałych w wyniku tej ustawa,
3/ na mocy likwidacji przepisów regulujących działanie IKE i IKZE i przekształceniu około 500 - 700 tys. rachunków prowadzonych przez obywateli,
4/ na mocy likwidacji OFE i przekształcenia 15,5 mln rachunków uczestników w konta PKE, bez kradzieży 15% kapitału udziałowców OFE.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
12 42 glos_rozsadku

skończy się tak samo jak z OFE. Tych pieniędzy nie zobaczycie.

! Odpowiedz
2 55 lagrange

Chyba raczej milion się nie wypisał :)

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Partnerem sekcji o PPK jest: