REKLAMA

Wystrzał PKB w wielu krajach i wzrosty cen mieszkań w Warszawie [Wykresy tygodnia]

2020-10-31 06:00
publikacja
2020-10-31 06:00
fot. winui / Shutterstock

Kończąc kolejny tydzień 2020 roku, spójrzmy na najważniejsze i najciekawsze wykresy ostatnich kilku dni.

1.WIG-Lockdown najniżej od marca 

2. PKB USA: rekordowy wzrost po rekordowym spadku

Po rekordowym spadku w drugim kwartale trzeci kwartał przyniósł rekordowy wzrost produktu krajowego brutto Stanów Zjednoczonych. Trzeba jednak uważać na specyficzny sposób, w jaki amerykańscy statystycy prezentują dane o PKB.


2. Pandemia zachwiała bankomatami. Najmniej wypłat w historii

Drugi kwartał nie był łaskawy dla operatorów bankomatów. Polacy dokonali jedynie 112 mln wypłat gotówki z tych urządzeń. To najmniej od 2004 roku, od kiedy NBP publikuje taką informację. Czy to oznacza zmianę trendów na rynku? Niekoniecznie. – To w głównej mierze efekt pandemii koronawirusa – przekonują przedstawiciele branży.

/ NBP

3. Akcje PZU na giełdowym dnie

Akcje PZU jeszcze nigdy nie były tak tanie. Na spółce mocno odbiło się uczestnictwo w repolonizacji banków, a także przerwanie wieloletniej tradycji dywidendowej.

/ Bankier.pl

4. PKB Francji w górę o 18 proc. Euforii jednak nie ma

W trzecim kwartale francuski PKB wzrósł aż o 18,2 proc. Euforii nad Sekwaną z tego powodu jednak nie będzie.

5. Raty hipotek niższe o 15 proc. niż przed rokiem. Obniżka stóp zamaskowała podwyżki marż

Średnio o 15 proc. spadła rata nowego kredytu hipotecznego w porównaniu z ofertami prezentowanymi klientom przed rokiem, wynika z analizy Bankier.pl. Ten efekt kredytobiorcy zawdzięczają tylko obniżkom stóp procentowych – marże są wyższe niż przed dwunastoma miesiącami.

/ Bankier.pl

6. Inflacja pozostaje wysoka. Ponownie trójka z przodu

Inflacja CPI w październiku wyniosła 3,0 proc. w ujęciu rocznym – podał wstępne dane Główny Urząd Statystyczny. Zatem wciąż nie realizuje się scenariusz większości ekonomistów, którzy od pół roku oczekują spadku inflacji cenowej w Polsce.

7.  PKB Czech też pozytywnie zaskoczył

Pierwsza dane z naszego regionu o dynamice PKB wpisały się w trend pozytywnych zaskoczeń. Podobnie jak na Zachodzie, również w Czech lato było okresem gospodarczego odbicia.

8. Duże mieszkania tanieją, ale w Warszawie i tak rekord. Nowy raport Bankier.pl i Otodom

Nawet do 6 proc. mniej niż w sierpniu oczekiwali we wrześniu deweloperzy sprzedający duże mieszkania (60-90 mkw.) – wynika z danych Bankier.pl udostępnionych przez serwis nieruchomości Otodom.pl. Przeceny zdominowały ten segment także na rynku wtórnym. O obniżce nie było mowy za to w Warszawie, gdzie średnie stawki biją kolejne rekordy.

/ fot. Bankier.pl /


PKB Czech też pozytywnie zaskoczył

BG

Źródło:
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (20)

dodaj komentarz
darek_znawca
Ceny mieszkań rosły z prostej przyczyny, w wiek produkcyjny 10-20 lat temu wchodziło dwa razy więcej osób niż umierało, obecnie w wiek produkcyjny wchodzi tyle samo osób co umiera. Za 10 czy 20 lat dwa razy więcej osób będzie umierać niż wchodzić w wiek produkcyjny. Ze względu na coraz mniejsze emerytury, dużo osób Ceny mieszkań rosły z prostej przyczyny, w wiek produkcyjny 10-20 lat temu wchodziło dwa razy więcej osób niż umierało, obecnie w wiek produkcyjny wchodzi tyle samo osób co umiera. Za 10 czy 20 lat dwa razy więcej osób będzie umierać niż wchodzić w wiek produkcyjny. Ze względu na coraz mniejsze emerytury, dużo osób na emeryturze zostawi swoje mieszkania w bankach za dodatkowe pieniądze. Następnie sporo mieszkań wpłynie na rynek od spadkobierców mieszkań, banki także będą sprzedawały zastawiane mieszkania.
Wynajem mieszkań staje się coraz mniej opłacalny patrz wyżej oraz coraz większa konkurencja coraz więcej wolnych mieszkań.
OLX 2020-01-27 wynajem = 32 191, sprzedaż = 26 961
OLX 2020-10-09 wynajem = 51 112, sprzedaż = 33 803)
Więc mam pytanie czy mieszkanie w takiej sytuacji będą drożeć czy tanieć?
darek_znawca
Proszę popatrzeć na demografię. Analizując ilość urodzeń i zgonów w Polsce w okresie 1945-2019, można policzyć ile było potrzebnych mieszkań i ile będzie potrzeba. Więc w 2008r pierwszy boom mieszkaniowy potrzeba było 120tys mieszkań, a budowano 165tys, w 2018r drugi boom mieszkaniowy potrzeba było 141tys mieszkań,Proszę popatrzeć na demografię. Analizując ilość urodzeń i zgonów w Polsce w okresie 1945-2019, można policzyć ile było potrzebnych mieszkań i ile będzie potrzeba. Więc w 2008r pierwszy boom mieszkaniowy potrzeba było 120tys mieszkań, a budowano 165tys, w 2018r drugi boom mieszkaniowy potrzeba było 141tys mieszkań, a budowano 180tys, w 2023r potrzeba będzie 77tys mieszkań, w 2028r będzie nadmiar 52tys mieszkań, w 2033r będzie nadmiar 171tys mieszkań, a w szczycie nadpodaży mieszkań 2033r będzie nadmiar aż 200tys mieszkań. Zakładając że rocznie około 20tys mieszkań się wyburza ze względu na starość. Można dojść do wniosków że już za 5 lat mieszkania będą bardzo tracić na wartości. Stare mieszkania kamienice i bloki z wielkich płyt w centrum miast będzie się burzyć i stawiać nowoczesne mieszkania.
tomako_lunatic
Taka sytuacja... https://www.rp.pl/Biznes/310309926-Rekord-bankructw-w-Polsce-Od-10-lat-nie-bylo-tak-zle.html
grzegorzkubik
Sprawdziłem. W Stolicy cena mieszkania to 320 tys za 44 metry. Młodzi tymczasem buntują się przeciw aborcji. Przy zarobkach 4-6 tys netto to jest 20-25 lat spłacania. Kawał czasu w niewoli. Tymczasem w Świętochłowicach niedaleko Katowic jest nieco większe mieszkanie za 85 tys. Wyobraźmy sobie informatyka pracującego zdalnie.Sprawdziłem. W Stolicy cena mieszkania to 320 tys za 44 metry. Młodzi tymczasem buntują się przeciw aborcji. Przy zarobkach 4-6 tys netto to jest 20-25 lat spłacania. Kawał czasu w niewoli. Tymczasem w Świętochłowicach niedaleko Katowic jest nieco większe mieszkanie za 85 tys. Wyobraźmy sobie informatyka pracującego zdalnie. Raz na jakiś czas przyjeżdża do stolicy górnego śląska i żyje. Nie jest nieoliwieniem jak ci z warszawki a 200 tyś może wydać na kilka dobrych spółek na giełdzie by zrobić z tego 400 tys i żyć spokojnie jak człowiek.
fortidude
1. Praca zdalna w IT jako klepacz kodu (programista) jest ciekawa tylko do pewnego czasu. Potem chcesz więcej - chcesz być lead, chcesz może założyć własną firme, a może się wykazać coś ponad, a może brać aktywny udział w życiu firmy. Zdalnie się nie da. I wiem co mówie - pracuje jako programista od 2014 roku.

2.
1. Praca zdalna w IT jako klepacz kodu (programista) jest ciekawa tylko do pewnego czasu. Potem chcesz więcej - chcesz być lead, chcesz może założyć własną firme, a może się wykazać coś ponad, a może brać aktywny udział w życiu firmy. Zdalnie się nie da. I wiem co mówie - pracuje jako programista od 2014 roku.

2. w wawie cena droższa, bo popyt większy, a podaż (deweloperzy) nie nadążają (próbuje - ale kosztem jakości).

3. Ceny będą wysokie przez kolejne 10-20-30 lat. Potem demografia będzie nie ubłagana.
lorelie
Tak tak... zdalnie, z kumplami na piwko...do fryzjera... Weź...
jpelerj odpowiada fortidude
Chyba nie oglądałeś tabel demograficznych dla Polski, tylko innego kraju, sprawdź. Za 20-30 lat to nawet na cmentarzach skończy si popyt :-)))
bolekilolek
nie na giełdzie to zarabiają tylko brokerzy a nie inwestorzy . lepiej jak odłoży kasę na lekarzy na śląsku wszyscy wiemy jakiej jakości mamy powietrze ,więc wolę warszawę
zops
Panie Grzegorzu. Ciekawym czy w takiej grze będzie można zagrać Free czy też za opłatą na tzw. "wejściu"? Ile? 10gr? 10zł? 10c? 10$? >>>>> pierwszy PDF od góry: http://wells24.com
lorelie odpowiada jpelerj
A w Europie zachodniej się skończył? To samo będzie tu.

Powiązane: Wykresy tygodnia

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki