Wyborcze menu podatkowe

Budżet stać na niższy PIT, wyższą kwotę wolną od podatku czy koszty uzyskania przychodu. Ale nie na wszystko naraz.

(fot. johnnychaos / YAY Foto)

Ledwie kalkulatory zdążyły ostygnąć po zliczaniu miliardów złotych, którymi wyborcy byli zasypywani w prezydenckim wyścigu, a już za chwilę festiwal obietnic rozpoczną partie w grze o miejsca w sejmowych ławach. Polityków w kampanii ogranicza tylko wyobraźnia, więc eksperci wzięli na siebie ciężar policzenia, ile będzie kosztowało przedwyborcze menu.

— Mamy nadzieję, że nasze wyliczenia pozwolą na sprawdzenie wyborczych obietnic. Zakres możliwości zmian w systemie podatkowo-świadczeniowym jest naprawdę szeroki. Nie ma rozwiązań bezwzględnie dobrych i bezwzględnie złych, ale trzeba wybrać grupy docelowe — mówi dr Michał Myck z Centrum Analiz Ekonomicznych CenEA. Eksperci sprawdzili, co może władza, jeśli zechce zrobić Kowalskiemu prezenty za około 5 mld zł. To kwota, która nie zrujnuje kasy państwa, a może przemówić do wyobraźni przy urnach.

Po pierwsze — kwota wolna od podatku. To temat, który nie znika z mediów, rozmów eksperckich i politycznych w ostatnich miesiącach. Jej wartość — 3091 zł — nie wzrosła od 2008 r., co coraz mocniej doskwiera Polakom, bo przy rosnących dochodach podatkiem obciążona jest coraz większa część. — Jeśli chcemy wspomóc w miarę równomiernie gospodarstwa domowe pracujących i emerytów, najłatwiej to zrobić podnosząc kwotę wolną od opodatkowania — wyjaśnia Michał Myck. Obecny rząd raczej sceptycznie patrzy na pomysł jej podwyższenia, bo chciałby kierować pomoc głównie do najuboższych.

Oni opowiedzą, jak rozwijali swój biznes: Sobieraj, Krupa, Voelkel, Oleksowicz

Propozycje opozycyjnego PiS, który ustami prezydenta elekta Andrzeja Dudy mówi, że powinna ona wynieść ok. 8 tys. zł, z pewnością nie zmieszczą się w pięciomiliardowym budżecie. Jak policzyli eksperci CenEA, taki ruch da gospodarstwom domowym aż 21,5 mld zł, ale spowoduje taki sam ubytek w kasie państwa, co może być trudne do udźwignięcia dla finansów publicznych bez podwyższania innych danin. Podwojenie kwoty wolnej to też niebagatelne 13,4 mld zł ubytku w budżecie.

Więcej pomysłów dla polityków - w dzisiejszym "Pulsie Biznesu"

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% IV 2020
PKB rdr 1,9% I kw. 2020
Stopa bezrobocia 5,8% IV 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 285,01 zł IV 2020
Produkcja przemysłowa rdr -24,6% IV 2020

Znajdź profil