REKLAMA
WEBINAR

Wróci 23-proc. VAT na gaz? Rząd tłumaczy się stanowiskiem KE, ta jednak zaprzecza

2022-12-08 06:52, akt.2022-12-08 15:04
publikacja
2022-12-08 06:52
aktualizacja
2022-12-08 15:04

Od stycznia prawdopodobnie do 23 proc. wzrośnie VAT na gaz. Rząd tłumaczy to stanowiskiem Komisji Europejskiej. Ta zaprzecza, że domaga się tak wysokiej stawki - informuje w czwartek "Rzeczpospolita".

Wróci 23-proc. VAT na gaz? Rząd tłumaczy się stanowiskiem KE, ta jednak zaprzecza
Wróci 23-proc. VAT na gaz? Rząd tłumaczy się stanowiskiem KE, ta jednak zaprzecza
fot. PrzemoN / / Shutterstock

"Od przyszłego roku wraca 23-proc. stawka podatku VAT na gaz ziemny. Choć rząd tłumaczy, że jest to podyktowane stanowiskiem Komisji Europejskiej, to rzeczywistość jest nieco inna: Bruksela dopuszcza, aby kraje członkowskie mogły obniżyć stawkę nawet do 5 proc. Polski rząd tego jednak nie zrobi. Dlaczego? Może chodzić o wzrost wpływów budżetowych w roku wyborczym" - pisze "Rz".

Jak wskazuje gazeta, Komisja przyznaje, że zerowy VAT na gaz, czyli taki, jaki dziś jest stosowany w Polsce, faktycznie nie może już dalej obowiązywać. Ale jego wysokość może być mniejsza od tej, którą zaplanował polski rząd.

"W ramach dostępnego zestawu narzędzi – o stosowaniu obniżonych stawek VAT na produkty energetyczne – państwa członkowskie mogą zdecydować o obniżeniu stawek, o ile przestrzegają minimum 5-proc. progu określonego w dyrektywie VAT-owskiej" – informuje "Rz" biuro prasowe Komisji.

Cytowane przez gazetę Ministerstwo Finansów informuje, że monitoruje aktualną sytuację na rynku gazu i wprowadza wsparcie poza instrumentami podatkowymi.(PAP)

Patkowski: Utrzymanie niższych stawek VAT na paliwo mogłoby oznaczać wszczęcie procedury naruszeniowej przeciw Polsce

Utrzymanie niższych stawek cen na paliwo przekładałoby się na ryzyko wszczęcia procedury naruszeniowej przeciw Polsce – wskazał PAP wiceminister finansów Piotr Patkowski.

„Robimy wszystko, aby rozwiązania z tarcz obniżające stawki VAT na paliwo i energię zastąpić takimi, które będą jeszcze skuteczniej ochronić Polaków przed skutkami kryzysu energetycznego” – poinformował PAP wiceminister finansów Piotr Patkowski.

Przypomniał, że zamrożenie cen gazu to element pakietu pomocowego, który przygotował rząd. „Nie można też pominąć faktu, że w ramach pakietu osłonowego na rok 2023 gospodarstwa domowe o niskich dochodach mają możliwość uzyskania refundacji zapłaconego podatku VAT za zakup gazu. Taka konstrukcja działań osłonowych jest zbieżna z rekomendacjami instytucji międzynarodowych, które wskazują, że powinny być one jak najlepiej nacelowane na te gospodarstwa domowe, które najbardziej tej pomocy potrzebują” - zaznaczył wiceminister Patkowski.

Wskazał także, że "w zakresie paliwa może być stosowana jedynie stawka podstawowa, obowiązująca w danym państwie UE, co potwierdził jednoznacznie komisarz UE w liście do Ministra Finansów z grudnia ubiegłego roku". W przypadku Polski to stawka 23 proc.

Piotr Patkowski stwierdził także, że ta kwestia mogłaby być podnoszona przy rozmowach o odblokowaniu środków z KPO dla Polski i że wyraźny nacisk ze strony Komisji Europejskiej spowodował, że Polska musiała powrócić do wcześniejszych stawek VAT na paliwo. (PAP)

autor: Marek Siudaj

ms/ amac/

reb/ ok/

Źródło:PAP
Tematy
Teraz BMW X3 już za 1400 PLN netto/mies. w ofercie BMW Comfort Lease.

Teraz BMW X3 już za 1400 PLN netto/mies. w ofercie BMW Comfort Lease.

Komentarze (56)

dodaj komentarz
obywatel_monte_christo
Patrząc po ocenach to widać, że Kancelaria Premiera się zdenerwowała i rzuciła wszystkie siły do oceniania komentarzy :D
arzab
Jeżeli to prawda to nic nowego, jak zwykle banda PiS-owskich nieudaczników zwali winę za swoje podwyżki na kogoś innego (tym razem padło na KE ) ! Za swoją niepohamowaną pazerność obwinią wszystkich i wszystko tylko nie siebie !
darius19
dyżurne trolle "samsza","endes" itd w akcji. Pewnie znowu UE i Tusk winni
kamikaze351
Trolem jesteś Ty. Niczego, oprócz obrażania innych nie wnosisz do dyskusji.
ssmentek
Ja tam bardziej wierze swoim reprezentantom niż fakenewsom z Rzeczpospolitej. Postkomuna dawno zaorała tą gazetę. W tym wypadku zresztą to może nie być ich wina bo jak z KE jest to wiadomo! Vonderlyen przyjeżdża, umawia się, potem wszystko odkręca i jeszcze plecie trzy po trzy, że każdy sędzia ma prawo decydować czy inny sędzia jest Ja tam bardziej wierze swoim reprezentantom niż fakenewsom z Rzeczpospolitej. Postkomuna dawno zaorała tą gazetę. W tym wypadku zresztą to może nie być ich wina bo jak z KE jest to wiadomo! Vonderlyen przyjeżdża, umawia się, potem wszystko odkręca i jeszcze plecie trzy po trzy, że każdy sędzia ma prawo decydować czy inny sędzia jest sędzią i takie tam...
samsza
https://de.investing.com/news/economy/zwei-drittel-der-deutschen-unzufrieden-mit-ampelregierung-2338069
Ledwo weszły "nowe ceny energii", a już 2/3 Niemców niezadowolonych ze swojego rządu! Zadowolonych słabo 23%, bardzo 3%, razem tylko 26%.
samsza
Ludzie, co się z wami dzieje, nowe wyższe ceny, a wy już Unii i rządu nie kochacie?

Chcecie, też w Polsce, sprzedać się Putinowi za ropę, gaz, węgiel ?
O co wam chodzi?
endes
Gdzie są jakieś wypowiedzi instytucji ekonomicznych, prawnych potępiające notoryczne kłamstwa i zaprzeczanie rzeczyeistosci przez ten nierząd!!!??… siedzicie cicho jak podczas srajdemii!!!??… milczenie jest współudziałem w bezprawiu!!!
faramir_z_gondoru
Kłamią bezczelnie i w żywe oczy, ale czy ktoś im coś zrobi? W Polsce politycy są bezkarni, zwłaszcza teraz.

Powiązane: Tarcza antyinflacyjna

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki