Od stycznia prawdopodobnie do 23 proc. wzrośnie VAT na gaz. Rząd tłumaczy to stanowiskiem Komisji Europejskiej. Ta zaprzecza, że domaga się tak wysokiej stawki - informuje w czwartek "Rzeczpospolita".


"Od przyszłego roku wraca 23-proc. stawka podatku VAT na gaz ziemny. Choć rząd tłumaczy, że jest to podyktowane stanowiskiem Komisji Europejskiej, to rzeczywistość jest nieco inna: Bruksela dopuszcza, aby kraje członkowskie mogły obniżyć stawkę nawet do 5 proc. Polski rząd tego jednak nie zrobi. Dlaczego? Może chodzić o wzrost wpływów budżetowych w roku wyborczym" - pisze "Rz".
Jak wskazuje gazeta, Komisja przyznaje, że zerowy VAT na gaz, czyli taki, jaki dziś jest stosowany w Polsce, faktycznie nie może już dalej obowiązywać. Ale jego wysokość może być mniejsza od tej, którą zaplanował polski rząd.
"W ramach dostępnego zestawu narzędzi – o stosowaniu obniżonych stawek VAT na produkty energetyczne – państwa członkowskie mogą zdecydować o obniżeniu stawek, o ile przestrzegają minimum 5-proc. progu określonego w dyrektywie VAT-owskiej" – informuje "Rz" biuro prasowe Komisji.
Cytowane przez gazetę Ministerstwo Finansów informuje, że monitoruje aktualną sytuację na rynku gazu i wprowadza wsparcie poza instrumentami podatkowymi.(PAP)
Patkowski: Utrzymanie niższych stawek VAT na paliwo mogłoby oznaczać wszczęcie procedury naruszeniowej przeciw Polsce
Utrzymanie niższych stawek cen na paliwo przekładałoby się na ryzyko wszczęcia procedury naruszeniowej przeciw Polsce – wskazał PAP wiceminister finansów Piotr Patkowski.
„Robimy wszystko, aby rozwiązania z tarcz obniżające stawki VAT na paliwo i energię zastąpić takimi, które będą jeszcze skuteczniej ochronić Polaków przed skutkami kryzysu energetycznego” – poinformował PAP wiceminister finansów Piotr Patkowski.
Przypomniał, że zamrożenie cen gazu to element pakietu pomocowego, który przygotował rząd. „Nie można też pominąć faktu, że w ramach pakietu osłonowego na rok 2023 gospodarstwa domowe o niskich dochodach mają możliwość uzyskania refundacji zapłaconego podatku VAT za zakup gazu. Taka konstrukcja działań osłonowych jest zbieżna z rekomendacjami instytucji międzynarodowych, które wskazują, że powinny być one jak najlepiej nacelowane na te gospodarstwa domowe, które najbardziej tej pomocy potrzebują” - zaznaczył wiceminister Patkowski.
Wskazał także, że "w zakresie paliwa może być stosowana jedynie stawka podstawowa, obowiązująca w danym państwie UE, co potwierdził jednoznacznie komisarz UE w liście do Ministra Finansów z grudnia ubiegłego roku". W przypadku Polski to stawka 23 proc.
Piotr Patkowski stwierdził także, że ta kwestia mogłaby być podnoszona przy rozmowach o odblokowaniu środków z KPO dla Polski i że wyraźny nacisk ze strony Komisji Europejskiej spowodował, że Polska musiała powrócić do wcześniejszych stawek VAT na paliwo. (PAP)
autor: Marek Siudaj
ms/ amac/
reb/ ok/