Włoskie miasteczko oferuje darmowe domy

Włochy, starając się zapobiec wyludnianiu małych miasteczek, coraz chętniej oferowali domy za 1 euro. Teraz postanowiono iść o krok dalej – w sycylijskiej miejscowości Cammarata można zdobyć taką posiadłość za darmo.

(fot. Andreas Zerndl / Shutterstock)

Przez ostatnie lata niejednokrotnie informowaliśmy o domach za 1 euro we Włoszech. Na początku tego roku już 15 tamtejszych miejscowości wystąpiło z taką ofertą i nie ma się czemu dziwić, ponieważ odzew na jedną z nich (w miasteczku Sambuca) był olbrzymi – setki wniosków i ponad sto tysięcy maili od zainteresowanych kupnem posiadłości.

Teraz jedna z sycylijskich miejscowości postanowiła iść o krok dalej i zaoferować taki dom... za darmo. Cammarata położona jest ok. 60 km od Palermo i cechuje się typowo włoską zabudową. Jednak także i to miasteczko boryka się z problemem wyludnienia, a jego władze postanowiły temu zapobiec.

Vincenzo Giambrone, burmistrz Cammaraty, przez ostatnie lata rozmawiał z właścicielami opuszczonych przez nich domów, by zgodzili się oddać je bezpłatnie miastu. – Nie mogę znieść widoku tego pięknego i pustego historycznego centrum, które popada w ruinę. Właściciele nie są świadomi szkód, jakie wyrządzają, porzucając swoje domy i odmawiając ich remontu. Istnieje realne zagrożenie zawalenia się tych budynków – mówił w rozmowie z CNN.

Aktualnie do oddania jest około 12 budynków, ale ich liczba ma znacząco wzrosnąć – w mieście znajduje się ok. 100 takich pustostanów.

Jak zostać właścicielem darmowego domy na Sycylii?

Oczywiście, jak można się domyślać, by stać się właścicielem sycylijskiego domu, należy spełnić kilka warunków, w tym przypadku trzy. Kupujący musi:

  1. wyremontować nieruchomość w ciągu trzech lat od momentu zakupu,
  2. wpłacić depozyt w wysokości 5 tys. euro (zostanie on zwrócony po wykonanym remoncie),
  3. przedstawić propozycję przebudowy budynku.

W przypadku spełnienia kryteriów przez większą liczbę ludzi pierwszeństwo otrzymają młode pary z dziećmi. Co ciekawe, jeśli rodzina się powiększy, rodzice mogą liczyć na 1000 euro dodatku za każde nowonarodzone dziecko.

Nabyta nieruchomość nie musi być wykorzystywana jako mieszkanie. Można ją będzie przekształcić w pensjonaty, hotele czy restauracje.

DU

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 11 tysiak35

Wojen nie mieli to im zostały budynki , u nas co zbudowali to wojna zniszczyła .

! Odpowiedz
2 14 wizytator

A bo trzeba nam było tak jak oni, najpierw z Niemcami sie skumać. A jak Adolfowi nie szła karta to się przeprosić z Ruskimi.

! Odpowiedz
1 8 samsza

Kupować bo taniej nie będzie, kredyt nie kredyt...

! Odpowiedz
1 1 silvio_gesell

W dobrych lokalizacjach nie będzie taniej. Ale dom w małym mieście to rzeczywiście nienajlepsza obecnie inwestycja.

! Odpowiedz
0 4 liczygrosz

W Warszawie też mają rozdawać mieszkania.

! Odpowiedz
3 20 silvio_gesell

Demografia jest nieubłagana.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne