Włochy: parlamentarzyści chcą uregulować zasady tzw. domowych restauracji

Włoscy parlamentarzyści chcą wprowadzić jasne zasady działalności coraz popularniejszych domowych restauracji, czyli serwowania obiadów i kolacji w prywatnych domach. Obecnie, zauważają wnioskodawcy, takie miejsca funkcjonują bez jakiejkolwiek kontroli.

(fot. genious2000de / YAY Foto)

Każdy, kto lubi gotować i twierdzi, że umie to robić, może zarejestrować się na specjalnej internetowej stronie oferującej usługi domowych restauracji, przedstawić menu, a także ceny i zaprosić do swojej jadalni określoną liczbę nieznanych osób.

Takie propozycje cieszą się coraz większą popularnością, także dlatego, że ceny są niższe niż w normalnych lokalach. Średnia cena pełnego domowego posiłku to 25 euro.

Różnorodność oferty jest ogromna; od kuchni włoskiej po brazylijską i japońską. Dodatkową atrakcją może być na przykład bogaty wybór win.

Domowymi posiłkami zainteresowani są zarówno Włosi, jak i zagraniczni turyści, którzy chcą spróbować tradycyjnej kuchni i wejść do prawdziwego włoskiego domu.

Dla niektórych osób gotowanie takich posiłków zazwyczaj dla kilku osób stało się źródłem zarobku.

Zaniepokojenie rosnącą konkurencją ze strony kucharzy-amatorów zapraszających klientów do swoich domów wiele razy wyrażali restauratorzy. Poparli ich parlamentarzyści z kilku partii - od lewicy po centroprawicę. Alarmują, że ten nowy sektor biznesu, kwitnący dzięki internetowi i smartfonom, nie podlega żadnej kontroli.

Ten, kto prowadzi tzw. domową restaurację, nie poddawany jest żadnej kontroli sanitarnej ani skarbowej w przeciwieństwie do zawodowych restauratorów, którzy są sprawdzani z uporem maniaka - powiedziała deputowana lewicy Lara Ricciatti, cytowana przez weekendowy magazyn dziennika "La Repubblica".

Jak się zauważa, nikt nie sprawdza ani kwalifikacji kucharzy, ani jakości produktów i dań. To zaś oznacza, że klienci nie mają żadnej gwarancji ani prawa do roszczeń w razie, gdyby taki posiłek źle się dla nich skończył.

Parlamentarzyści złożyli cztery projekty ustaw, by wprowadzić jasne zasady oferowania takich usług.

Ponad politycznymi podziałami deputowani chcą, aby na podstawie ich różnych projektów napisać jedną ustawę i dzięki niej wprowadzić kontrole, a także na przykład obowiązkowe ubezpieczenie dla domowych kucharzy.

Z Rzymu Sylwia Wysocka (PAP)

sw/ sp/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 3 ~Liszka

Co jem,gdzie jem,to chyba moja sprawa i moje ryzyko! Z tego co słyszałem ,to restauratorzy nie mają kogo skubać i to im nie pasuje!

! Odpowiedz
1 0 ~Malibu

Panstwo bez prawa to juz nie jest panstwo - D. Trump

! Odpowiedz
2 41 ~Ron2000

Straszne!! Jak coś może funkcjonować bez kontroli urzędników! :) Na ogół takie rzeczy właśnie funkcjonują najlepiej.

! Odpowiedz
1 36 ~LubięDomoweJedzenie

Podsumowując :

"Ten, kto prowadzi tzw. domową restaurację, nie poddawany jest żadnej kontroli (..) skarbowej."

Dziękuję.

! Odpowiedz
0 2 ~oluś

ja uważam, że państwo to jest dla obywateli i oni są najważniejsi a nie dla urzędników. Obywatele nie lubią jak ktoś na siłę chce ich kontrolować na każdym kroku.

! Odpowiedz

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,2% IV 2019
PKB rdr 4,7% I kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,9% III 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 164,53 zł III 2019
Produkcja przemysłowa rdr 9,2% IV 2019

Znajdź profil