REKLAMA

Wiosenne obniżki dla wybranych. W promocjach kredytów hipotecznych nadal skromny wybór

Michał Kisiel2021-05-05 06:00analityk Bankier.pl
publikacja
2021-05-05 06:00
fot. Tomasz Warszewski / Shutterstock

W szeregach banków proponujących promocyjne oferty kredytów hipotecznych nie pojawił się żaden nowy gracz. Bankier.pl sprawdził, jak wyglądają stawki w instytucjach, które w maju chcą przyciągnąć do siebie klientów specjalnymi warunkami.

Powrót hossy na rynku kredytów mieszkaniowych – tak wyniki sprzedaży w I kw. 2021 r. podsumowano w ostatnim raporcie Biura Informacji Kredytowej. Można spodziewać się, że tezę tę potwierdzą dane za kwiecień. Sprzyja temu zarówno wzmożony ruch na rynku nieruchomości, jak i poluzowanie warunków stawianych przez banki potencjalnym kredytobiorcom.

Ożywienia nie widać jednak w ofertach promocyjnych. Po sprzedażowy „dopalacz” sięga stale ta sama grupa banków. Dwie instytucje (mBank i ING Bank Śląski) regularnie odświeżają swoje propozycje, a pozostałe banki prezentowane w zestawieniach Bankier.pl pozostają przy bardziej długoterminowym podejściu.

Niższe marże w promocji mBanku, ale nie dla wszystkich

28 kwietnia mBank zaprezentował kolejną edycję promocji kredytów hipotecznych. Akcja nosi nazwę „Wiosenny czas” i trwać będzie do 25 maja. Minimalna kwota kredytu dla klientów, którzy nie są zaliczani do segmentu Intensive, to 100 tys. zł. Bank nie pobiera prowizji za przyznanie finansowania. Klient musi przystąpić do ubezpieczenia na życie i opłacać składki przez co najmniej 5 lat. Składka pobierana jest co miesiąc, w wysokości 0,045 proc. salda zadłużenia. Warunki akcji są zróżnicowane w zależności od statusu klienta.

Osoby, które nie są klientami banku lub nie należą do segmentu Active lub Intensive, mogą liczyć na marżę obniżoną do poziomu:

  • 2,40 pp. – przy wkładzie własnym równym co najmniej 20 proc.,
  • 3,30 pp. – przy wkładzie własnym poniżej 20 proc.

Stawki są nieco niższe niż wcześniej, w kwietniowej akcji promocyjnej. W obu scenariuszach marża spadła o 0,1 pp. Warto zauważyć, że to kolejny miesiąc, w którym specjalne warunki w mBanku poprawiają się względem wcześniejszego cennika.

Klienci Active to osoby, które nie tylko posiadają rachunek osobisty w mBanku, ale również zapewniają na niego wpływy (co najmniej 5 tys. zł miesięcznie), wykonują minimum 15 transakcji kartą płatniczą (w co najmniej 3 pełnych miesiącach z ostatnich sześciu) oraz korzystają z kredytu odnawialnego lub karty kredytowej (alternatywnie – posiadają depozyty z minimalnym saldem 25 tys. zł). W ich przypadku promocyjne stawki marży kredytu hipotecznego wynoszą odpowiednio 2,15 pp. (dla wkładu własnego co najmniej równego 20 proc., podwyżka o 0,05 pp. w stosunku do poprzedniej edycji) i 2,90 pp. (dla niższej wpłaty własnej, mniej o 0,1 pp. niż w kwietniu).

Klienci z segmentu Intensive muszą spełnić bardziej wygórowane warunki aktywności. Minimalne wpływy na rachunek wynoszą w tym przypadku 7 tys. zł miesięcznie. Stawki marży to: 2,00 pp. (dla LTV równego 80 proc. lub mniejszego, podwyżka o 0,05 pp.) i 2,70 pp. (dla LTV powyżej 80 proc.). Również zamożniejszych kredytobiorców obowiązują niższe niż poprzednio stawki (o 0,1 pp.) przy niższym wkładzie własnym.

Do połowy maja trwa promocja w ING Banku Śląskim

Od 19 kwietnia trwa kolejna edycja akcji promocyjnej w ING Banku Śląskim. Tym razem pod hasłem „Wiosna na swoim”. Obejmuje produkty ze zmiennym oprocentowaniem i stałą przez 5 lat stawką.

Kredyty hipoteczne w ING dostępne są dla osób, które wniosą co najmniej 20-procentowy wkład własny. Promocyjny cennik obowiązuje do 16 maja 2021 r. W tym czasie należy złożyć kompletny wniosek o finansowanie.

Kwota kredytu hipotecznego objętego promocją musi mieścić się w przedziale od 100 tys. zł do 1,5 mln zł. Klient powinien także posiadać lub założyć przed podpisaniem umowy o finansowanie rachunek osobisty w banku z deklaracją comiesięcznych wpływów w kwocie 2 tys. zł. Dodatkowo co najmniej jedna osoba powinna zawrzeć umowę ubezpieczenia indywidualnego za pośrednictwem ING Banku Śląskiego.

W przypadku wyboru oprocentowania zmiennego klienci mają do wyboru dwie wersje produktu:

  • „Łatwy start” – z marżą 2,25 pp. i zerową prowizją,
  • „Lekka rata” – z marżą 2,05 pp. i prowizją 1,5 proc.

W przypadku kredytów ze stałą stopą procentową przez 5 lat oprocentowanie na 4 maja wynosi odpowiednio 4,04 proc. w wariancie „Łatwy start” i 3,84 proc. w opcji „Lekka rata” (z prowizją 1,50 proc.).

Trwa promocja w Alior Banku

W Alior Banku trwa akcja promocyjna pod hasłem „Własne M w wielkim mieście”. Specjalne warunki przygotowano dla kredytobiorców, którzy do 30 czerwca zamierzają sfinansować zakup:

  • domu lub lokalu mieszkalnego wraz z miejscem postojowym, garażowym lub garażem,
  • położonego w granicach administracyjnych miast: Gdańsk, Kraków, Łódź, Poznań, Szczecin, Warszawa lub Wrocław,
  • a kwota kredytu mieści się w przedziale od 100 do 700 tys. zł.

Kredytobiorcy muszą uzyskiwać dochody z umowy o pracę na czas nieokreślony lub z tytułu kontraktu menedżerskiego, emerytury lub renty. Najpóźniej w dniu zawarcia umowy kredytowej należy również posiadać otwarty rachunek w banku i kartę debetową. W drugim wariancie promocji konieczne jest przystąpienie do ubezpieczenia na życie.

Alior Bank proponuje klientom obniżenie marży o:

  • 0,5 pp. dla korzystających z rachunku i karty debetowej (stawka wyjściowa 2,9-3,1 pp.),
  • 1,5 pp. dla korzystających z rachunku i karty debetowej oraz ubezpieczenia na życie (stawka wyjściowa 3,35-3,55 pp.).

Najlepsze warunki, na jakie mogą zatem liczyć klienci, to marża 2,4 pp. dla wariantu pierwszego oraz 1,85 pp. dla wariantu drugiego. W pierwszym wariancie stawka prowizji wynosi 2 proc., a w drugim – 1 proc.

Promocja kredytu hipotecznego w Banku BPS

Do odwołania, ale nie dłużej niż do końca czerwca 2021 r., trwać będzie promocja „Intensywnie zielona” kredytu hipotecznego „Mój Dom” w Banku BPS. Kredytodawca proponuje kilka wariantów oferty, w tym specjalny bonus dla kupujących lub budujących nieruchomość, której roczne zapotrzebowanie na energię (do ogrzewania i wentylacji) nie przekracza 40 kWh/m kw.

W pierwszym scenariuszu wymagane jest posiadanie przez cały okres kredytowania konta osobistego VIP Konto oraz karty kredytowej Mastercard World i wykupienie pakietu ubezpieczenia nieruchomości. Marża wynosi 2,09 pp., a prowizja 0 proc. Ekologiczny bonus to zerowe oprocentowanie przez pierwsze pół roku kredytowania.

W drugim scenariuszu dodatkowo kredytobiorca opłaca ubezpieczenie na życie z oferty banku przez minimum 5 lat. Marża kredytowa wynosi 1,98 pp., a prowizja 0 proc. Ekologiczny „dodatek” działa na takiej samej zasadzie jak w pierwszym w wariancie.

Źródło:
Michał Kisiel
Michał Kisiel
analityk Bankier.pl

Specjalizuje się w zagadnieniach związanych z psychologią finansów, analizuje jak płacą i zadłużają się Polacy. Doktor nauk ekonomicznych, zwolennik idei społeczeństwa bez gotówki. Pomysłodawca finansowego eksperymentu "2 tygodnie bez portfela", w ramach którego banknoty i karty płatnicze zamienił na smartfona.

Tematy
Kredyt balonowy jak abonament na samochód

Kredyt balonowy jak abonament na samochód

Komentarze (2)

dodaj komentarz
hfast
dziwnie czuję się tak bez kredytu, muszę udać się do psychologa
demeryt_69
Obniżki w hipotekach czy podwyżki w aptekach - co bardziej wpływa na deflację?

Powiązane: Mieszkanie na kredyt

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki