REKLAMA

Wielka Brytania: rekordowa stopa zatrudnienia, mniej osób na bezrobociu

2016-08-17 14:08
publikacja
2016-08-17 14:08

Stopa zatrudnienia w II kwartale br. była najwyższa od 1971 r., a przez miesiąc od referendum ws. wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej liczba osób pobierających zasiłek dla bezrobotnych spadła - poinformował w środę brytyjski urząd statystyczny ONS.

Wielka Brytania: rekordowa stopa zatrudnienia, mniej osób na bezrobociu / fot. Peter Nicholls / Reuters

W lipcu świadczenie dla poszukujących pracy otrzymywały 763 tys. osób, o 8,6 tys. mniej niż w czerwcu, co jest pierwszym spadkiem od lutego br. Ekonomiści spodziewali się blisko 10 tys. wzrostu.

Jak komentują brytyjskie media, odnotowany spadek - pomimo osłabienia waluty i negatywnych konsekwencji ekonomicznych związanych z niepewnością dotyczących Brexitu - może oznaczać, że wbrew wcześniejszym ostrzeżeniom natychmiastowy wpływ referendum na postawy pracodawców jest niewielki.

Według udostępnionych danych za drugi kwartał br. stopa zatrudnienia jest najwyższa od rozpoczęcia porównywalnych pomiarów w 1971 roku i wynosi 74,5 proc. Ponad 23,2 miliona osób pracuje na etatach, a 8,53 miliona - na umowach o niepełnym wymiarze czasu pracy. Liczba zatrudnionych wzrosła w ciągu trzech miesięcy o 172 tys. osób.

Eksperci są jednak ostrożni w swoich ocenach.

"Co frustrujące, większość ujawnionych dzisiaj danych kończy się niemal dokładnie w momencie, kiedy Wielka Brytania podjęła decyzję o zmianie politycznego i gospodarczego kierunku rozwoju" - podkreślił John Philpott, dyrektor firmy The Job Economist.

"W efekcie jest zbyt wcześnie, aby jednoznacznie powiedzieć, czy rynek pracy poradził sobie z szokiem związanym z Brexitem, czy po prostu te liczby pokazują ciszę przed burzą, którego obawia się wielu ekonomistów" - dodał.

Z kolei Chris Hare, ekonomista firmy inwestycyjnej Investec, podkreślił, że pomimo pozytywnych danych nadal spodziewa się w najbliższych miesiącach wzrostu bezrobocia ze względu na związane z Brexitem spowolnienie gospodarcze.

"Jeśli mamy rację, ta nowa dynamika może sprawić, że dzisiejsze dane będą wyglądały na relikt minionej epoki" - ocenił.

Z Londynu Jakub Krupa (PAP)

jakr/ klm/ ro/

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (15)

dodaj komentarz
~już_mieli_dość_Tu
Anglicy mieli dość tego "wschodniego akcentu" na każdym kroku ! Imperium Brytyjskie to Brytyjczycy a nie wschodnia Europa z butnymi Polakami, Litwinami, Łotyszami i całą masą nowo przybyłych. Posłuchajcie głosu BRYTYJCZYKÓW - ci mili ludzie z Europy wschodniej lepiej niech pracują na ich krajów bogactwo. Przestali Anglicy mieli dość tego "wschodniego akcentu" na każdym kroku ! Imperium Brytyjskie to Brytyjczycy a nie wschodnia Europa z butnymi Polakami, Litwinami, Łotyszami i całą masą nowo przybyłych. Posłuchajcie głosu BRYTYJCZYKÓW - ci mili ludzie z Europy wschodniej lepiej niech pracują na ich krajów bogactwo. Przestali nas "lubić"
~Jan
Strach pomyśleć co będzie po tym jak Brexit się zmaterializuje. Nie można wykluczyć prawdopodobieństwa że bezrobocie się zmarginalizuje a ludzie pracujący zaczną się bogacić. No koszmar!
~Jur
Dawna potega nie dawna...ale zyje sie normalnie gdy pracuje się to zyje się bezstresowo innaczej niz w Polsce
~zez
Zyje się coraz gorzej i dlatego ludzie zaglosowali za Brexit. A ze UK duzo bogatsze niz np Polska to i zubożanie społeczeństwa będzie trwać długo
~niepelnosprawny_org
to światowy trend, że bezrobocie spada, rośnie zatrudnienie - realnie, jak nigdy, w Polsce też...
~mwa
"To frustrujące, wieściliśmy armagedon a tu pozytywne wiadomości, jeszcze tego tylko brakowało żeby obywatele pokapowali się że dla własnych korzyści łgaliśmy na potęgę" martwią się antybrexitowi experci.
~Gos
Zawsze do miodu trzeba dodac łyżkę goryczy zeby bylo tak ze brexit to same zło a unia to sam miód
~zez
UK to już wydmuszka. Nie ma tam już żadnego przemysłu i kraj żyję tylko dzięki "usługom" finansowym i imigracji, które napędzają kolejne bańki spekulacyjne
~zez
dla tych co minusują - napiszcie proszę co też obecnie produkuje UK? Czekam z niecierpliwością :)

Powiązane: Praca

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki